içinde ,

FED Faiz Kararını Açıkladı! Kriptopara Piyasasına Etkileri Neler Olabilir?

Bugün tüm gözler ABD Merkez Bankası’nın üzerine çevrildi. FED faiz kararını açıkladı. FED politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmedi ve yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık tapering (varlık alım programında) 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini resmen duyurdu. Karar 11-0 oranıyla oy birliğiyle alındı. Buna göre varlık alım programının 2022 Mart ayında sonlanması bekleniyor.

FED

ABD Merkez Bankası’nın medya tahminleri ise 2022 yılında 3 faiz artışı, 2023’te 3 faiz artışı öngördü. FED enflasyonda artışın geçici olduğu ifadesini metinden çıkardı. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik enflasyon hedefi tutana kadar destekleyici para politikası izlenileceğine dair ifadeler de metinden çıkarıldı.

Enflasyon Beklentileri Arttı

FED ayrıca yıl sonundaki enflasyon beklentisini 2021 yılı için yüzde 4.2’den yüzde 5.3’e yükseltti. 2021 sonu için çekirdek enflasyon tahminini ise yüzde 2,3’ten yüzde 2,7’ye çıkardı. Ekonominin hala devam eden risklerle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Bitcoin FED

FED, “pandemi ile arz ve talep dengesizlikleri ve ekonominin yeniden açılması enflasyon seviyelerinin yüksek olmasına katkı vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı. İşsizlik ve omicron varyantı etkileri hakkında ise “Omicron varyantına dair endişelerle ilgili ifadeler” metne eklendi. İşsizliğin ciddi oranda düştüğü ve istihdamda artış olduğu belirtildi.

Eğer ekonomik durum FED tahminlerinden farklı gelişir ise faiz tahminlerinin de değişebileceği belirtildi. Eğer ekonomi yavaşlar ise bu faiz artırımlarını yavaşlatır.

Bu kararın kriptopara sektörüne kısa vadede büyük bir negatif etki yaratacağı düşünülmüyor, ancak ABD Merkez Bankası’nın medya tahminleri 2022 yılında 3 faiz artışı, 2023’te 3 faiz artışı öngördünden dolayı 2022 ve 2023 yıllarında kriptopara sektörü sekteye uğrayabilir. Kriptopara yatırımcıları, kazançlarını korumak adına bu dönem aralıklarında daha dikkatli olmalıdır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin, UST

Helium (HNT) ve Audius (AUDIO) Teknik Analizi | 15 Aralık 2021

Pollen DeFi Ekibi ile AMA Etkinliği