içinde ,

FED Faiz Kararı Ne Olacak?

FED

FED, Mart ayından bu yana politika faizini 150 bps artırırken, piyasaların bu akşam için genel görüşü 75 bps’lik artış geleceği yönünde. FED, faiz kararını akşam saat 21:00’de açıklayacak.

FED, piyasaların tahminine göre hareket ettiği senaryoda, yükselen enflasyonu frenlemek için ana silahı olan politika faizini 250 – 275 bps aralığına yükseltmiş olacak. Bu durum, ABD ekonomisi için pandemi dönemi destekleyici politikalarının fiili olarak sona erdiği anlamına geliyor.

ABD 10 yıllıklarında yaşanan gevşeme, enflasyonun zirve yaptığına, FED’in Temmuz sonrası hız keseceğine ve nihayetinde gelecek yıl faiz indirimine gideceğine işaret ediyor olabilir.

Bitcoin (BTC), 2 günlük FED toplantısı öncesinde sert geri çekildi. Yatırımcılar karar öncesi riskten kaçış eğilimi gösteriyor.

Peki FED sürpriz yapar mı? 100 bps’lik faiz artırımı bekleyenler de söz konusu elbette. Daha yüksek artırım bekleyen piyasa katılımcıları, beklentilerin üstünde gelen Haziran enflasyonunu neden olarak gösteriyor. Atlanta FED Başkanı Bostic, 100 bps’lik faiz artırımı ihtimaline yönelik soruya “Her şey ortada. Veriler enflasyonun olumlu yönde hareket etmediğine işaret ediyor” demişti.

FED

Buna karşılık 75 bps bekleyenlerin görüşü ise, FED’in sözlü yönlendirme yeteneğine daha fazla zarar vermek istemeyeceği temeli üzerine dayanıyor. Hatırlanacağı üzere FED, Haziran toplantısı öncesinde “75 bps puanlık faiz artırımı masada yok” demişti. Ancak yüksek gelen enflasyon verisinin ardından sürpriz yaparak 75 bps’lik artırıma gitmişti. Sürpriz kararın arından piyasalarda “FED panikliyor mu?” sorusu akıllara gelmişti.

FED’in olası 75 bps puanlık artırımı başlangıçta piyasalarda mini bir ralliye neden olsa da, bu ihtimal büyük ölçüde fiyatlandığı için kayda değer hareketlerin görülme ihtimali düşük gözüküyor. İlk etkinin ardından bir sonraki toplantıya kadar yatay hareketlerin devamına şahit olabiliriz.

Buna karşılık 100 bps’lik artışın etkileri ilk aşamada oldukça sert olacaktır. Piyasalarda kayda değer düşüşlerin ardından toparlanmanın daha hızlı gerçekleşeceğini düşünüyorum. Neden?

Bu senaryoda her ne kadar sert bir faiz artışı yaşanıyor olsa da piyasalar bu adımı “önden yüklemeli artış yapıldı” şeklinde yorumlayabilir. Sert düşüşlerle birlikte başta teknoloji hisseleri ve kriptolar olmak üzere riskli varlıklar güç toplayıp daha hızlı konsolide olabilir.

Bununla birlikte her ne kadar talep yönlü konuşuyor olsak da arz tarafını da dikkate almak gerekiyor.

Petrol fiyatları geri çekilse de savaş ve küresel enerji sorunu henüz çözüme ulaşmış değil. Diğer taraftan sabah saatlerinde Bloomberg kaynaklı haberle göre Çin’de bölgesel karantinalar yeniden uygulanmaya başlandı. Bu gelişme küresel tedarik zinciri aksamalarına ilişkin endişeleri artırıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitcoin (BTC) İçin FED Öncesi Kritik Seviyeler!

Türkiye, Binance

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Binance Kurucusu CZ İle Ne Konuştu?