in ,

FED Faiz Kararı Ne Olacak? 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı öncesinde piyasalar faiz kararını merakla bekliyor. Bugün akşam 21.00’de (TSİ) açıklanacak olan faiz kararı öncesinde, ülkede artan resesyon endişesi ile kısa vadeli bonolardan çıkışlar hızlanıyor. Peki, piyasaların bu akşam için genel görüşü kaç baz puanlık artış geleceği yönünde? 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı toplantısı, dolar, altın ve kripto para yatırımcıları tarafından merakla bekleniyor. Ülkede artan resesyon endişesiyle kısa vadeli bonolardan çıkışlar hız kazanırken uzun vadeli tahvillere olan talep artmaya devam ediyor. Ülkede bu yıl içerisinde resesyon gerçekleşmesini bekleyen ekonomistlerin sayısı ise %45’ten %65’e yükseldi. Gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi arasındaki fark, yaklaşık 3 baz puanla son 2 yılın en düşük seviyesinde bulunuyor. 

FED Faiz Kararı Ne Yönde Olacak?

Yükselen enflasyonu frenlemek için bir süredir faiz artışı yapan FED, Eylül ayında 75 baz puanlık bir artırım ile federal fon aralığını %2,25 -2,50 aralığından %3,00-3,25 aralığına yükseltti. Eylül ayı faiz toplantısında ileriye dönük paylaşılan projeksiyonlar ise piyasalar açısından oldukça şahin algılandı.

Bugün gerçekleşecek olan toplantıda 75 baz puanlık bir artış yapılması bekleniyor. FED’in bu sene gerçekleştireceği son toplantı olan Aralık toplantısında ise 50 baz puanlık faiz artırımı yapılacağına yönelik beklentiler yüzde 48 oranında bulunuyor. 

Kripto Paralar Ne Durumda?

Kripto paralar, geçen haftaki yükseliş hareketinin ardından bu haftaya sakin başladı ve piyasa geneli hafif satıcılı yatay seyrini sürdürmeye devam ediyor. FED kararı öncesi Bitcoin 20.400 dolar seviyelerinde bulunurken lider altcoin Ethereum 1.556 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. 

FED'in

Peki karar sonrası piyasaların hali ne olur? Yıl içerisinde yapılan FED faiz kararları sonra piyasaların verdiği tepkileri kıyaslayalım. 

Bu yılın Ocak ayında FED, faiz oranını 0 ile 0,25 aralığında sabit tutmuştu ve bu açıklanan veriler sonrasında Bitcoin gün içerisinde yaklaşık %8’lik bir artışla 38.100 dolar seviyesine ulaşmıştı. FED’in Mart ayında yaptığı 25 baz puanlık faiz artışı sonrasında ise Bitcoin’in fiyatında anlık bir düşüş hareketi gözlemlendi. Yine bu yılın Mayıs ayında FED, yükselen enflasyona dur diyebilmek için faiz oranını 50 baz puan artırma kararı aldı. Haziran ayında faiz artırımı geçen ayki orana 25 baz puan daha ekleyerek 75 baz puan olarak açıklandı. 28 sene sonra ilk kez böyle bir faiz artışına gidilirken Bitcoin fiyatında da gözle görülür düşüşler yaşanmıştı. Buradan anlayacağımız üzere FED faiz kararlarındaki artışlar sonrası maalesef piyasalarda düşüşler gözleniyor. 

Yani sonuç olarak yükselen veya düşen faiz oranları yatırımcılar ve piyasalar için bir tür oynaklık yaratıyor. Bu hareketlenme de doğrudan ya da dolaylı olarak piyasaları etkisi altına alıyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Bitcoin (BTC) Baharı Yakın mı?

zkSync Airdrop’ları Hakkında Bilmeniz Gerekenler