in ,

FED: Faiz Artışı Yakında

Piyasalar bu akşamki FED toplantısına kilitlenmiş haldeydi. FED kararı TSİ 22:00’de FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı ise TSİ 22:30’da gerçekleşti.

FED bu akşam gerçekleştirdiği faiz toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini sabit tuttu. Ancak karar metninde faiz artırımının yakında olduğu belirtiliyor. Bunun yanında Varlık Alım Programının mart ayında tamamlanması ön görülüyor.

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrası düzenlenen basın toplantısında, faiz artırımı için Mart ayını işaret etti. “Faizleri artırma ya da artırmama kararını Mart toplantısında vereceğiz.” açıklamasında bulundu.

Powell, politika yapıcılarının pandemi sırasında sağlanan olağanüstü desteği ortadan kaldırırken “işgücü piyasasını tehdit etmeden faiz oranlarını yükseltmek için oldukça fazla alana sahip olduklarını” söyledi. Powell, “Ekonomi bu sefer oldukça farklı” yorumunda bulundu.

Komite, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemek için FED’in bilançosunun boyutunu küçültme zamanlamasını ve hızını belirleyecek. FOMC üyeleri ayrıca bu haftaki toplantısında Fed’in devasa varlıklarının boyutunu “önemli ölçüde azaltmak” için bir dizi ilke üzerinde anlaştığı belirtildi. FED, henüz belirli bir tarih, hız veya nihai boyut belirlemeden bu planın faiz oranlarındaki artıştan sonra başlayacağını söyledi.

Salgın konusuna da değinen FED Başkanı Powell, pandemiden olumsuz etkilenen sektörlerin ve istihdam artışının son aylarda olumlu işaretler verdiğini ancak son zamanlarda Covid vakalarındaki keskin artışın piyasaları etkilemeye devam ettiğini belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Socios ile FK Spartak Moskova Fan Token ($FCSM) İş Birliği

$RACING Fan Token Socios App’te ve Chiliz Borsasında Listeleniyor: $RACING Nasıl Alınır?