in ,

FED Enflasyonu Dizginleyemiyor, Ne Olacak?

Bear, bitcoin

Bugün açıklanan ABD Eylül enflasyonu piyasalarda hayal kırıklığına neden oldu. Önümüzdeki süreçte neler olabilir?

ABD’de bugün açıklanan veriler, enflasyonun yapışkanlık gösterdiğini bir kez daha kanıtladı. Dün beklentilerin üzerinde gelen ÜFE rakamları, piyasaların endişe seviyesini yükseltmişti. Gün içinde açıklanan ABD Eylül ayı enflasyon verisi endişeleri haklı çıkardı. Buna göre Eylül enflasyonu %8.2 (Beklenti: %8.2, Önceki: %8.3) olarak geldi.

Gıda ve enerji fiyatlarındaki oynaklık dikkate alındığında, çekirdek enflasyon daha güvenli bir metrik olarak kabul edilebilir. Çekirdek enflasyona bakıldığında ortaya son 40 yılın zirvesi çıkıyor. ABD Eylül ayı çekirdek enflasyonu aylık %0.6 (Beklenti: %0.4, Önceki: %0.6) ve yıllık ise %6.6 (Beklenti: %6.5, Önceki: %6.3) artış gösterdi.

Bu gelişmenin ardından FED’in Kasım ayındaki 75 bps’lik faiz artışı %98 olarak fiyatlanırken politika faizinin 485 bps ile Mart’ta tepe yapması bekleniyor. Bugün açıklanan veri, ara seçimlerden önceki son enflasyon rakamları olması açısından da ayır bir öneme sahip.

Yazı kaleme alındığı sırada ABD 30 yıllıklar 2011’den bu yana ilk kez %4’ün üzerini test ediyor. ABD borsaları ilk aşamada sert düşse de kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Diğer taraftan Bitcoin (BTC) $18.200 seviyesine kadar geri çekildi. Destek seviyesinden güç toplamaya çalışıyor. Toplam kripto para piyasa değeri ise ilk aşamada 820 milyar dolara kadar çekilse de yazı kaleme alındığında yaklaşık 865 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Bitcoin

Politika yapıcılar enflasyon karşısında 1980’lerden bu yana en agresif sıkılaştırma hamlesiyle yanıt verseler de şimdiye kadar işgücü piyasası ve tüketici talebi direncini korudu. ABD’de işsizlik oranı Eylül ayında son 50 yılın en düşük seviyesini gördü. İşletmeler talebi karşılamak amacıyla mevcut çalışanlarını elde tutmak ve daha fazlasını işe almak adına maaşları artırmaya devam ediyor.

Dün akşam açıklanan FED tutanaklarına göre enflasyonun tahmin edilenden daha yavaş düştüğü belirtirken “Pek çok yetkili, enflasyonu düşürmek için çok az önlem almanın maliyetinin, çok fazla önlem almanın maliyetinden daha büyük olabileceğini vurguladı.” değerlendirmesi yer aldı.

Diğer taraftan tutanaklarda, “enflasyonu düşürmek amacıyla daha kısıtlayıcı politika duruşuna geçilmesi ve ardından bunun bir süre daha sürdürülmesi gerektiğine karar verildiği açıklandı.” yorumu da yer aldı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, piyasaların politika faizinin 485 bps ile Mart’ta tepe yapacağı yönündeki beklenti tutarlı gözüküyor. Son gelen enflasyon verisinin ardından Kasım toplantısında olmasa bile Aralık toplantısı için 100 bps puanlık, önden yüklemeli bir faiz artış ihtimali öne çıkan senaryolar arasında gözüküyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Kripto Para Tarihinde Şimdiye Kadar Yaşanmış En Büyük Hack Vakaları

Onomy Protocol Tesnet’ine Nasıl Katılınır?