in , ,

FED, Bankalara Yeni Regülasyonlar Getiriyor

ABD Merkez Bankası (FED), bankalara kripto para hizmetleriyle ilgili yeni regülasyonlar getiriyor. FED üst düzey yetkililerinden Michael Barr, kripto para hizmetlerini destekleyen bankalar için yeni regülasyonların yolda olduğunu açıkladı.

FED’den Bankalara Düzenleme

ABD Merkez Bankası Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael S. Barr, kripto para hizmeti veren bankalar için yeni bir regülasyon çerçevesi oluşturulduğunu ifade etti. 12 Ekim Çarşamba günü Washington DC Fintech Haftası’nda konuşan Barr, yeni regülasyona dair açıklamalar yaptı.

Barr konuşmasında, FED Yönetim Kurulu ile Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) arasındaki koordinasyona atıfta bulundu. Federal kurumlar, bankaların kripto faaliyetlerini daha detaylı düzenlemek ve denetlemek için çalışma başlatmış durumda. Barr yaptığı açıklamada, yeni regülasyonun hem müşteri hem de finansal sistemi korumak adına projelendirildiğini vurguladı.

OCC, henüz birkaç ay önce denetimsel bir rehber yayımladı. Rehber, Federal Rezerv denetimindeki bankaların, kripto para faaliyetlerine geçmeden atması gereken adımları maddeliyor. Barr’a göre bu maddelerin sayısı artacak.

Barr: Bankalar Risk Altında

ABD finans sektörü, bazı bankaların kripto para hizmetleri vermeye başladığına tanık oluyor. Hafta başında, dünyanın en büyük emanet bankası, Bank of New York Mellon Corp., Bitcoin ve Ethereum için ilk defa emanet hizmeti başlattığını duyurdu.

Buna rağmen Başkan Vekili Barr, kripto para faaliyetlerinin bankaları yeni risklere maruz bıraktığını söyledi. Endişelerini dile getiren Barr, kripto paralara benzer finansal yenilikler, vaatler ve riskleri bir arada barındırdığını vurguladı:

Piyasa çatlaklarından anlıyoruz ki bazı kripto varlıkları; dolandırıcılık, hırsızlık, manipülasyon ve hatta kara para aklama faaliyetlerine maruz kalma riskleri taşıyor.

Barr, bankaların, kripto para faaliyetlerinde yasal izin ve risk denetimi konularında da hazır olmaları gerektiğini belirtti:

Kripto varlıklarla ilgili faaliyetler denetleme talep ediyor. Burada, kripto para hizmeti veren kuruluşları diğer finansal hizmet kuruluşlarıyla aynı regülasyonlara tabi kılan teminatlar yaratmak durumundayız.

FED Yol Gösterecek

Denetimden Sorumlu Başkan Vekili Barr, FED’in OCC ve FDIC ile koordinasyon halinde, denetlenen kurumların dikkatini kripto paralarla ilgili sorunlara çektiğini belirtti. FED böylece bankacılık sektörüne yol gösterme niyetini tekrar belli etmiş oldu.

Barr, “bankaların, kripto varlık kuruluşlarından gelebilecek bazı mevduat türü kaynaklı yüksek likidite risklerine hazırlıklı olmaları önemlidir” uyarısında bulundu.

“FED’in regülasyon çalışmaları, risklerin doğru şekilde yönetilmesine odaklanıyor.” Barr, kurumunun hedefinin, bankaları kripto paralarla ilgili faaliyetlerden caydırmak olmadığını iddia etti. Buna göre bankalar, ticari işletmelere kripto varlıklara dayanan banka ürün ve hizmetleri sunabilecek.

Barr’dan Stablecoin Regülasyon Çağrısı

Barr, düzenleme gerektiren kripto varlık bağlantılı ek faaliyet türlerine dikkat çekti. Ayrıca, bu fazlasıyla istikrarsız varlıkların itibari paranın yerine geçmesini olasılık dışı gördüğünü belirtti. Bunu bağlamda, stablecoin’lerin özel para birimi olabilme açısından yüksek kapasite barındırdıklarını da sözlerine ekledi:

Kripto varlıklardaki istikrarsızlık, onların itibari para gibi bir ödeme aracı haline gelmeleri önünde engel. Bununla birlikte, sabit bir değeri koruduğu iddia edilen stablecoin’ler, özel para birimi işlevi görme konusunda daha büyük bir kapasiteye sahip duruyor.

Piyasalar, FED’in regülasyon çalışmalarını yeni yılda da yakından takip etmeye devam ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Google Cloud ve Coinbase Web3 Ortaklığı Kuruyor!

Ethereum

TVL Değerine Göre En İyi Ethereum Layer-2 Projeleri