in , ,

Farmer’s Dilemma için Yeni Bir Konsept: Subspace Nedir?

İnternetin geleceğine güç katacak ölçekte sağlam ve yüksek oranda hizmet sunma vizyonuyla hareket eden Subspace Network, enerji yoğun madencilik ve sermaye yoğun stake etme düzenini yeni bir disk tabanlı farming biçimiyle değiştiriyor. Subspace Network, Farmer’s Dilemma için yeni konsept olarak merkeziyetsiz depolamayı dönüştürüyor.

Subspace Network, kendi özgün PoAS konsensüs algoritmasını bir dizi akademik teklifle birleştirerek güvenlik veya merkeziyetsizlikten ödün vermeden dikey ve yatay ölçeklenebilirliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış, depolama ve hesaplama için ölçeklenebilir bir platformdur. Subspace Labs tarafından oluşturulan Polkadot odaklı proje girişimi, 2018 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen araştırmaya dayanmaktadır ve şu anda Substrate çerçevesi kullanılarak inşa edilmektedir.

Polkadot ekosisteminde, Subspace üç kritik sorunu çözer:

  • Blok zincirlerini daha verimli, eşitlikçi ve merkeziyetsiz hale getirmek için çalışmalar yürüterek basit zincir dışı depolamaya izin verir.
  • Güvenlik veya merkeziyetsizlikten ödün vermeden blok zinciri trillema’sını çözmek için önemli akademik araştırmalardan yararlanıyor. Asenkron çapraz parachain depolamaya izin verir.
  • Blok zinciri ekosisteminin geçmişini arşivlemek için ağlar arasında basit, güvenli köprülere olanak tanıyor. Her parachain kendi geçmişini korumaktan sorumludur. Subspace, her bir parachain geçmişinin süresiz olarak tutulmasını ve standart bir alma API’sı altında erişilebilir kalmasını sağlamak için standart bir arşiv depolama katmanı sağlar.
Kaynak: https://subspace.network/news/subspace-network-whitepaper

Birkaç yeni protokol aracılığıyla bilgi işlem yoğun madenciliği depolama yoğun farming ile değiştiren Proof-of-Capacity (PoC) fikrine dayalı bir projedir. Proof-of-Capacity (PoC), Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) tabanlı konsensüse önde gelen alternatiftir. Bir PoC blok zincirinde, bilgi işlem yoğun madencilik, depolama yoğun farming ile değiştirilir. PoC konsensüs ise “farmer’s dilemma” olarak adlandırılan ve farmer ikilemi olarak Türkçeye çevirebileceğimiz mevcut yapıların aslında mükemmel uyumlu olmadığını gösteren mekanizmasal problemi yaratıyor. Bu durum farmer’ları bir tercih yapma ikileminde bırakıyor.

Basitçe söylemek gerekirse farmer’lar kıt depolama kaynaklarını ya zincirleme durumunu korumaya ya da uzlaşmaya yönelik taahhüt ettikleri alan miktarını en üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak kullanmaya karar vermek durumunda kalıyor. Böyle bir zorunluluğu ortadan kaldırmak için Subspace ekibi, kullanıcıların tam bir düğümün güvenlik özelliklerini ve merkeziyetsiz yapısının faydalarını koruyan bir PoC blok zinciri sunuyor.

Benzersiz bir mekanizma tasarımı zorluğuyla Subspace, konsensüs ve hesaplama süreçlerini birbirinden ayırarak farmer’s dilemma’yı çözüyor. Farmer’lar, her bir farmer disk alanlarının izin verdiği oranda kopya depolayarak geçmişi toplu olarak depolayabiliyor. Böyle bir sistemin getirilmesi Ethereum tarzı bir yürütme modelinde bile bir farmer’ı çalıştırmak için gereken depolama ve hesaplama ek yükünü önemli ölçüde azaltıyor. Emtia donanımına sahip sıradan kullanıcılar tarafından konsensüse yüksek düzeyde katılım sağlar.

Subspace Network ekibi ağustos ayı içerisinde Subspace Core Protocol odaklı yaptığı iyileştirmeleri ve değişiklikleri kullanıcılarla paylaştı. Düğümlerin, yalnızca blok içindeki başlıkları doğrulayarak zinciri senkronize etmesine olanak tanıyan hızlı senkronizasyon özelliği etkinleştirildi. Farmer’lar için blok zinciri geçmişinin tam bir senkronizasyonunu yapmak zorunda kalmadan arazilerini senkronize etmelerini sağlayacak olan Distributed Storage Network (DSN) senkronizasyonumuzun ilk sürümünü test etti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Coinbase Custody Nedir?

Bitcoin (BTC) Balinaları Nasıl Takip Edilir?