içinde ,

Fantom, Cronje’nin Dönüş Spekülasyonları Nedeniyle Yükselişe Geçti

Fantom (FTM), son gün içinde fiyatta %12’lik bir artışla en çok kazananlar arasında yer alıyor.

Kendi adını taşıyan blok zinciri ağının temelini oluşturan Fantom’un (FTM) fiyatı son 24 saat içinde %12 artarak pazartesi günü erken saatlerde 0,502$’a ulaştı.

CoinMarketCap verilerine göre, FTM de son yedi gün içinde %45 gibi etkileyici bir artış gösterdi. Bu sayede endüstrinin en iyi performans gösteren kripto para birimi haline geldi.

Fantom’un son fiyat hareketi, bir merkeziyetsiz finans (DeFi) geliştiricisi olan Andre Cronje’nin projeye geri döneceği yönündeki spekülasyonlardan kaynaklanmış olabilir.

Sürpriz adım, Cronje ile ilişkili bir başka DeFi projesi olan Yearn.Finance’in token’ı YFI’de ve FTM’de ani bir yükselişe neden oldu.

Üç aydan kısa bir süre önce Cronje, başka bir geliştirici olan Anton Nell ile birlikte kripto alanından tamamen ayrıldığını duyurmuştu.

fUSD Stablecoin Dolar Sabitini Kaybetti

Son zamanlarda Cronje, GitHub’da Fantom’un fUSD’yi mint etme platformu olan fMint protokolü üzerinde çalışırken görüldü.

fUSD’nin dolar sabitini kaybetmesi ise, TerraUSD (UST) çöküşünün neden olduğu piyasa baskısı nedeniyle gerçekleşmiş olabilir. Bununla birlikte, Fantom Vakfı yakın zamanda Twitter’da şunu vurguladı:

“fUSD, UST gibi değil. fUSD, stake edilen FTM tarafından desteklenen aşırı teminatlandırılmış bir stablecoin’dir. UST’nin ise onu destekleyen hiçbir şeyi yoktu. Kullanıcılar, stake ettikleri FTM’lerine karşı borçlanarak fUSD yaratırlar. FTM’nin değeri minimum teminat oranının altına düşerse, kademeli olarak fUSD kullanılarak açık artırmaya çıkarılır. UST’nin ise açık artırma süreci yoktu. Önümüzdeki haftalarda fUSD fonksiyonlarını detaylı açıklayan blog yazısı yayınlanacaktır.”

Cronje, Fantom fUSD optimizasyon önerisini yayınlarken, geliştiriciyle ilişkili Fantom adresi yakın zamanda yaklaşık 100 milyon FTM ekledi. Bu yüzden de Fantom’a geri döndüğü düşünülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Milyarder Mike Novogratz: Altcoin’ler %70 Daha Düşüş Riski Altında!

Bitcoin, Ayı,

Scott Minerd: Bitcoin 8.000 Dolara Düşebilir!