içinde

Fantom Vakfı’nın Andre Cronje Açıklaması

Andre Cronje’nin, Fantom’dan ve DeFi sektöründen ayrılması, yatırımcıların Fantom’a olan güvenini sarsmıştı. Fantom Vakfı, bugün konuyla ilgili bir açıklama metni yayınladı. Açıklama metnini sizler için çevirdik.

Son zamanlarda Fantom hakkında yapılan yanlış bilgilendirmelerin çoğuna cevap vermiş olsak da etrafta hala çok fazla yanlış bilginin dolaşımda olduğunu görmeye devam ediyoruz.

Buna ek olarak, çok yakın zamanda “Rekt” adlı bir şirket, yanlışlarla dolu bir makale yayınladı (Vakıf hakkında birçok yanlış iddiada bulunan ve bu iddiaların çürütülmüş olduğu bir makale). Rekt yazıyı neredeyse anında geri çekti.

Bu yanlış bilgilerin cehaletten mi yoksa kötü niyetten mi yayıldığını bilemeyiz, ancak bu yanlış bilgilerin Fantom’un, Vakıf ekibinin ve belki de en önemlisi topluluğunun itibarını zedeleme potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz.

Her şeyden önce, Fantom’u bugünkü kadar güçlü yapan, katkıda bulunanlardır. Bu kişiler, 2 milyondan fazla aktif cüzdanla 200 milyondan fazla işlem gerçekleştiren ağdan sorumludurlar. Bunu mümkün kılan bir veya birkaç kişi değildir, dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin eseridir.

Vakfın amacı, herkesin etkileşime girebileceği, merkeziyetsiz, aracıların iznine gerek kalmayan ve bir lidere gerek duymayan bir zincir geliştirerek ekosistemin büyümesine ve desteklenmesine her zaman yardımcı olmak olmuştur.

Ancak bazen öngörülemeyen zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Zorluklara karşı nasıl reaksiyon verdiğimiz ve nasıl çalıştığımız oldukça önemlidir. Bu, gelecekteki başarılarımızı belirleyecektir. Fantom ekibi, ekosistemin başarısına, çığır açan yeni projeleri teşvik etmeye ve yatırım yapmaya devam etmeye odaklanmıştır. Misyonumuz hala aynı ve asla değişmeyecek.

Bununla birlikte, özellikle Andre Cronje ile ilgili olarak düzeltmek istediğimiz bazı yanlışlıklar şunlardır:

  1. Andre Cronje, resmi olarak tüm kripto ve DeFi sektöründen ayrıldığı doğru olsa da şu açıklamayı yaptı:

“Kripto ve DeFi sektöründen uzaklaşma kararı vermiş olsam da Fantom ekibi onlarla olan ilişkim boyunca onurlu bir şekilde davrandı. Doğru teknoloji yolunda olduklarına inanıyorum ve başarılı olmaya devam edeceklerinden hiç şüphem yok.”

  1. Andre Cronje, Fantom danışmanıydı. Bu durum, Vakfın web sitesinde ve diğer mecralarda belirtilmişti. Kendisi, üst düzey teknik ve hazine yönetimi tavsiyesi verdi, bizi saygı duyduğu ve Fantom ekosistemi için iyi, uygun olacağına inandığı kişilerle ve projelerle temasa geçirdi.
  2. Andre ve Anton 25 projeyi “sonlandırmadı”. Bu projelerdeki herhangi bir katılım (kullanıcı arayüzü gibi), çoğu bağımsız olarak geliştirilip çalışan mevcut ekiplere devredilecekti. Örneğin hem Multichain hem de Yearn Finance’in yıllardır faaliyet gösteren ekipleri var.
  3. Andre ve Anton hiçbir zaman Fantom’un “temel geliştiricileri” olmadılar. Andre, mevcut geliştirici ekibinin kurulmasına yardımcı oldu. Ancak Fantom teknolojisini oluşturan, ekibin kendisidir. Çekirdek ekipteki geliştiricilerden bazıları yıllardır Fantom’da çalışıyor ve özellikle ara katman yazılımı / FVM ve node’ların çok daha hızlı senkronize olmasını sağlayacak snapsync ile ileriye dönük teknolojide aktif olarak daha fazla iyileştirme yapıyorlar.
  4. Andre “Fantom teknolojisini geliştirmedi”; bunu kimse tek başına yapamaz.
  5. Andre ve Anton aynı anda 25 proje yürütmüyor. Bunu sadece iki kişi yapamazdı. Belirtildiği gibi, bu projelerin çoğu (hepsi olmasa bile) kendi ekiplerine sahiptir.
  6. Vakıf, bu 25 projeden hiçbirinin oluşturulmasında yer almamıştır.
  7. Fantom’un geliştirdiği teknoloji normal seyrinde devam ediyor. Yeni işe alımlarla birlikte hız kazanıyor.
  8. “Rekt”, Vakıf hakkında birçok yanlış iddiada bulunan ve bu iddiaların çürütülmüş olduğu bir makale yayınladı. Bu makale yayımlandıktan 1-2 saat sonra geri çekilmiştir.

Yaptığımız her şey, Fantom’un tek bir kişiye bağlı olmadığı fikriyle hareket ediyor. Fantom, ağa katkıda bulunanlar tarafından, daha hızlı, maliyeti daha uygun ve çok daha ölçeklenebilir bir blokzinciri arayanlar için oluşturulmuş lider bir platformdur.

Desteğiniz için tekrar teşekkür ederiz.

Kaynak: fantomBlog

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Binance

Kadena (KDA) Binance’de Listeleniyor: Kadena (KDA) Nedir?

Bitcoin (BTC)’de Belirsizlik Devam Edecek mi?