içinde , ,

Fantom (FTM) Nedir?

Fantom dijital varlıklar ve Dapp oluşturmak isteyen blockchain geliştiricileri için tek durak bir çözüm olan akıllı sözleşme platformudur.

Fantom

Fantom, dijital varlıklar ve Dapps için hızlı ve yüksek verimli bir açık kaynaklı akıllı sözleşme platformudur.

Proje, Mainnet Opera zincirinin kabul edilmesinin ve yakın zamanda CRAINLINK, Ontology, Royal Star Pharma ve Afganistan Hükümeti de dahil olmak üzere uzun ortaklık ve entegrasyonların kabul edilmesinin ardından, kripto dünyasında ön plana çıkmıştır.

Fantom, DeFi’nin büyüyerek yeni bir aşamaya geçmesi için gereken şey olabilir. Hızlı ve güvenli protokollere dayanarak, Dapp’lar oluşturmak isteyen blokchain geliştiricileri için tek durak bir çözümdür.

Fantom’un rakip blockchain’lere göre avantajlarını şu şekilde sayabiliriz:

  • Çok düşük maliyet: Ortalama işlem ücreti işlem başına sadece 0.0000001$
  • Güvenlik: Fantom’un Proof-of-Stake ile çalışan validator node’ları, ağı lidersiz, merkeziyetsiz ve güvene ihtiyaç duymayan bir şekilde güvenli hale getiriyor. Ağ büyümeye devam ettikçe, merkeziyetsizlik de artacak ve böylece ağ daha da güvenli hale gelecek.
  • Ölçeklenebilirlik: Fantom protokolü, ağın gizliliğini veya güvenliğini tehlikeye atmadan binlerce node’u sorunsuzca ölçeklendirebilir.

Akıllı Sözleşme, Teknoloji

Fantom Opera Nedir?

Fantom Opera, Fantom’un mainnetine verilen isimdir. Opera, merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak için güvenli ve hızlı bir ortamdır. Tamamen izinsiz ve açık kaynaktır. Fantom’un Abft Consenssus algoritması tarafından desteklenmektedir, süratini ve hızlı finalizasyonunu korur ve tıkanıklık veya uzun onay süresi riskleri olmadan gerçek dünya uygulamalarına hazırdır.

Fantom Opera Mainnet, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumludur ve Solidity yoluyla tam akıllı sözleşmeler desteği sağlar (Solidity, akıllı sözleşmeler yazmak için nesne yönelimli bir programlama dilidir).

Opera, daha eski nesil blockchain’lerin sınırlamalarının üstesinden gelmek ve kesintisiz Dapp portlama için Ethereum ile uyumluluğu tutmak amacıyla tasarlanmıştır.

Fantom Hizmetleri

Fantom Finance, anında işlemsellik finalitesi ve neredeyse sıfır ücretli bir dApp paketi sunar. Fantom’un DeFi hizmetlerindeki dört ana ürünü şunları içerir:

  • fMint: Kriptopara birimleri, Ulusal Para Birimleri ve emtialar dahil düzinelerce sentetik varlıkları mint edebilirsiniz.
  • fLend: FTM’lerinizi kaybetme riskine maruz kalmadan, faiz kazanmak veya trade etmek için dijital varlıkları ödünç alıp verebilirsiniz.
  • fTrade: Cüzdanınızı terk etmeden Fantom tabanlı dijital varlıkları ticaret yapabilirsiniz. Fantom, tamamen vesayetsiz ve merkeziyetsiz AMM (otomatik market yapıcı) borsasıdır.
  • Likitide Stake’leme: Fantom, kullanıcılara FTM tokenlerini kilitleyerek, 1:1 oranında SFTM (Staked FTM) mintlemesine olanak tanır. SFTM, Fantom ekosisteminde farklı protokollerde kullanılabilir.

Circulating Supply

FTM Token

FTM, Fantom ağının ana tokenidir ve çeşitli amaçlara hizmet eder.

Ağı güvence altına almak için, doğrulama node’larının en az 3,175,000 FTM tutması gerekir, stake edenlerin ise FTM’lerini kilitlemeleri gerekir. Bunun karşılığında ise, hem node hem de stake sahipleri epoch ödülleri ve işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Fantom tamamen izinsiz ve lidersiz bir merkeziyetsiz ekosistemdir. Ağa ilişkin herhangi bir karar, governance (oylama) ile ekosistem kullanıcıları tarafından gerçekleştirilir. Oylama sürecine katılmak için, FTM tokenleri gereklidir. Son olarak, FTM tokenleri, işlemler veya akıllı sözleşme dağıtımları gibi şeylerle ilgili ağ ücretlerini ödemek için de kullanılır.

Toplam FTM arzı 3.175 milyar iken, şu anda yaklaşık 2.1 milyar dolaşımda bulunur ve geri kalan kısımlar ise ödüllendirmeye ayrılmıştır. Governance kararlarına bağlı olarak, eğer ödüller geçerli seviyelerde kalırsa, tüm ödülleri dağıtmak ve toplam arz dolaşımına ulaşmak 2 yıldan fazla sürer. Alım-satım işlemlerini kolaylaştırmak için, FTM Yerli Mainnet (ana ağ) Tokeni, ERC-20 ve BEP-2 de dahil olmak üzere farklı ağlara dağıtılmıştır.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Açık Bankacılık Nedir?

KuCoin’de Listelenen CIRUS Temel Analizi | Ağustos 2021