in ,

Fantom (FTM) Nasıl Stake Edilir?

Fantom, önceki nesil blok zinciri platformlarının sınırlamalarının üstesinden gelmek için tasarlanmış; yüksek performanslı, ölçeklenebilir ve güvenli bir akıllı sözleşme platformudur. İzinsiz, merkeziyetsiz ve açık kaynak protokolüdür.

Fantom’da stake yaparken, bir doğrulayıcı düğüm aracılığıyla FTM ağını güvence altına almaya aktif olarak katılırsınız. Aynı zamanda FTM token’lerini stake ödülleri olarak kazanırsınız, bu da size pasif bir gelir sağlar.

Birçok kripto para birimi varken neden Fantom stake etmelisiniz?

Fantom

FTM’deki mevcut ödül oranı yıllık ~%9,64’tür ve 10.000 ABD Doları tutarındaki bir sermaye, size ödül olarak ayda yaklaşık 79 ABD Doları kazandırır.

Fantom

Stake ödülleri, ödül havuzundaki tüm stakerlar tarafından paylaşılır. Daha fazla FTM stake edilirse FTM başına stake ödülü o kadar düşük olur.

FTM Nasıl Stake Edilir?

Fantom ağını güvenceye almak için FTM’yi stake etmenin birkaç adımı vardır.

fWallet

FTM’nizi gönderebilmeniz, alabilmeniz ve stake edebilmeniz için Fantom fWallet gereklidir. Henüz bir fWallet’a sahip değilseniz bir fWallet oluşturmanız gerekmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgi ve oluşturma aşamaları için bu yazımıza göz atabilirsiniz:

fWallet cüzdanınızın artık olduğunu varsayarak devam ediyorum.

FTM Token’i

2. Adım olarak FTM token’ına sahip olmanız gerekmektedir. Cüzdan oluşturma yazımıza cüzdanınıza nasıl FTM token’ı ekleyeceğiniz ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir. Oradan inceleyebilirsiniz.

FTM Stake

Adım 1: Menü çubuğunda “Stake” seçeneğine tıklayın.

Fantom

Adım 2: “Delegate”ye tıklayın.

Fantom

Adım 3: Stake etmek istediğiniz FTM miktarını girin. Stake için minimum 1 FTM gereklidir. “Select a validator” (Bir doğrulayıcı seçin) açılır menüsünü tıklayın.

Fantom

Adım 4: Stake yapmak için aktif doğrulayıcılar listesinden bir validator (doğrulayıcı) seçin ve ardından “Continue” (Devam)’a tıklayın. Daha fazla bilgi görüntülemek için bir doğrulayıcıya tıklayabilirsiniz:

Fantom

Doğrulayıcılarla ilgili gerekli özeni gösterdiğinizden emin olun. Doğrulayıcı, fonlarınıza erişemez. Ancak, bir doğrulayıcı kötü niyetli davranırsa, stake edilen token’larınız azalabilir.

Doğrulayıcılar, hizmetleri karşılığında yetki verenlerin şu anda %15 olarak belirlenmiş ödüllerinden bir komisyon alacaktır.

Adım 5: Artık stake miktarını ve doğrulayıcı seçimini gözden geçirebilir ve isterseniz hem tutarı hem de doğrulayıcıyı değiştirebilirsiniz.

Yetki vermeye hazır olduğunuzda, şifrenizi girin ve “Delegate”e tıklayın.

Staking işleminiz Başarılı!

Stake için Ödül Talep Etme

Adım 1: Stake sekmesinden “Claim Rewards” (Ödülleri Talep Et) düğmesini tıklayın.

Fantom

Adım 2: Parolanızı girin ve “Claim Rewards” (Ödülleri Talep Et)’e tıklayın. 200’den fazla bekleyen ödülünüz varsa, tüm ödüller talep edilene kadar işlemi tekrarlamanız gerekir.

Ödül talep etme işleminiz başarı ile gerçekleşti.

Ödüllerin kilidini açmadan önce ödülleri talep ettiyseniz, onları Unstash (Kaldır)’a ihtiyacınız olacak.

Adım 1: Staking sekmesinden “Unstash” (Kaldır) düğmesine tıklayın.

Adım 2: Şifrenizi girin ve “Confirm” (Onayla)’ya tıklayın.

Yetkiyi Arttırma

Adım 1: Staking sekmesinden “Increase Delegation” (Delegasyonu Artır) düğmesine tıklayın. Bu, yalnızca bekleyen tüm ödülleri talep ettiyseniz geçerli olacaktır, bu nedenle lütfen önce bunu yaptığınızdan emin olun.

Adım 2: Yetkinizi artırmak istediğiniz tutarı girin ve “Continue” (Devam)’ı tıklayın.

Fantom

Adım 3: Parolanızı girin ve “Delegate”e tıklayın.

Fantom

Delegasyon Başarılı!

Stake’in Kaldırılmasını Talep Etmek

Adım 1: Menü çubuğunda “Stake” seçeneğine tıklayın.

Fantom

Adım 2: Stake sekmesinde, “Undelegate” (Yetkiyi Geri Al)’a tıklayın.

Fantom

3. Adım: Yetkilendirmeyi geri almak istediğiniz FTM miktarını girin ve “Ok, undelegate” (Tamam, yetkiyi geri al)’a tıklayın. Bu, 1 ile şu anda stake ettiğiniz toplam miktar arasında herhangi bir sayı olabilir.

Adım 4: Parolanızı girin ve “Undelegate” (Yetkiyi Geri Al)’a tıklayın.

FantomYetki Kaldırma işleminiz Başarılı!

Adım 5: Bekleyen delegasyonlarınızı ve geri çekilmek için ne zaman müsait olacaklarını (delegasyonun iptal edildiği tarihten itibaren 7 gündür) Stake sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Fantom

Kilitlenme süresi boyunca token’larınızı geri alırsanız ödüllerinizin yakılacağını lütfen unutmayın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Yatırımcılara Yönelik En İyi 10 Kripto Aracı

Polygon (MATIC) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?