in

Fantom (FTM) Düşüşünün Arkasında Yatan Sebep

Eski geliştiriciler aynı zamanda partnerler, sadece projeden ayrılmıyor aynı zamanda kriptoyu tamamen bırakıyor.

Pazar günü Anton Nell’in Andre Cronje ile merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto endüstrisinden ayrıldığına dair bir tweet’inin ardından Fantom, (FTM) %16 değer kaybetti. Cronje, Fantom üzerinde kapsamlı çalışmalar yapmış üretken bir yazılım geliştiricisidir ve Nell, Fantom Vakfı’nın kıdemli çözüm mimarıdır, ya da öyleydi. Geliştiricilerin, çalışmasına yardımcı olduğu uygulamaların birçoğu da kapatılacak.

Edinilen bilgilere göre tarafları karara yönlendiren hiçbir kötü niyet veya iç çatışma yok. Nell’in tweet’i bu bilgiyi, “Bu, bir projeyi yayınlamaktan kaynaklanan nefrete yönelik bir anlık tepki değil, bir süredir gelmekte olan bir karardır” diyerek doğruluyor.

Fantom Vakfı, platformunun Nell ve Cronje’nin katılımı olmadan da devam edebileceğinden emin. Vakıf bu düşüncesini, “Fantom tek kişilik bir ekip değil ve hiçbir zaman olmadı. Fantom’da çalışan 40’tan fazla kişi var. Bu nedenle, Fantom’un gelişimi Andre’nin kararından etkilenmeyecek” cümleleri ile ifade etti.

Ancak kripto para piyasasının, bu karardan sonra tereddüt ettiği aşikâr. İki geliştiricinin ayrılmasından kaynaklanan keskin bir satış, gözle görülür şekilde gözlemlenmekte.

Şu Anki Durum

Düzinelerce token’in fiyatı, üretken geliştirici Andre Cronje’nin kararı üzerine düşüyor. Cronje’nin yakın zamanda Twitter hesabını silip Linkedin’ini artık Fantom Vakfı danışmanı olmadığını yansıtacak şekilde güncellediği için birçok gözlemci, böyle bir duyurunun yakın olduğunu zaten varsaymıştı. Ancak uyarı sinyallerine rağmen piyasa, haberlere sert tepki verdi.

Yakın zamanda piyasaya sürülen bir hibrit otomatik piyasa yapıcısı (AMM) olan Solidly, bir günde %75’e kadar düştü. Aynı şekilde, otomasyon platformu Keep3r %25, Cronje tarafından kurulmuş olan lending platformu Iron Bank da %50 oranında değer kaybetti. CEO’su olduğu Yearn Finance’in günlük operasyonlarına dahil olmadığını açıkça belirtti. Bununla birlikte, YFI %12 düştü. Benzer şekilde, Fantom ekosisteminde bulunan çoğu token, büyük ölçüde değer kaybetti.

Bu etki, yalnızca Cronje ile devam eden zayıf bağlantıları olan projelere bile ulaştı.

Andre Cronje Kimdir

Andre Cronje, Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) mimarı olan bir yazılım geliştiricisidir. FinTech çözümleri geliştirmede uzmandır ve Fantom Vakfı’nın Teknoloji Konseyi’ne başkanlık etmiştir. Yearn.Finance CEO’su Andre Cronje, Artion isimli NFT marketplace’i Fantom blockchain’i üzerinde kurdu. Artion, Fantom blockchain üzerine kurulan ilk NFT Marketplace’dir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Tokenizasyon Yöntemiyle Geleceğe Yatırım Yapmak

CheersLand’in Yaklaşan LunaPad INO’su