içinde

Fan Token Dünyasında Son Gelişmeler

Kripto para endüstrisi birbirinden farklı donanıma sahip çeşitli projeleri bünyesinde barındırıyor. Popülerliğini koruyan ve sahiplerine bir çok avantaj sağlayan fan token projeleri de bunlardan biri. Kripto paralarla benzer özelliklere sahip olmasıyla beraber fan token’lar da kripto para piyasasındaki tüm gelişmelerden etkileniyor. Gelin fan token dünyasında yaşanan son gelişmeleri inceleyelim.

Fan token’lar, spor ve e-spor takımlarının, müzik kulüplerinin ve bireylerin dünyanın dört bir yanından kullanıcılar ile bağlantı kurmasını sağlar. Sektörlerin yepyeni bir etkileşim dünyası yaratmasına olanak tanıyan dijital varlık, token sahiplerine kulüp konularında oylama kararlarına katılma, özel içeriğe erişme, bilet çekilişlerine katılım sağlama gibi çeşitli avantajlar sunar.

Arsenal Fan Token ($AFC)

İngiltere futbol liginde yer alan futbol takımı Arsenal tarafından piyasaya sürülen taraftar token’ının adı AFC’dir. Bu token’ına sahip olan taraftarlar, oy kullanma hakkını da elde ediyor. Bazı noktalarda kripto paralarla farklılaşsalar dahi fan token’lar da piyasa koşullarından etkileniyor. Dünyaca ünlü futbol kulüpleri ise çeşitli projeler yürüterek taraftarların ilgisini çekmeye çalışıyor. Arsenal Fan Token projesi de kulüp ve taraftar arasındaki etkileşimi canlandırmayı amaçlıyor.

Token sahiplerine Avrupa maçlarına VIP erişimi mümkün kılan profesyonel futbol kulübü Arsenal FC, 2022 Şampiyon Ligi sırasında Socios taraftar token’larının tanıtımı konusunda uyarı aldı. İngiltere Advertising Standards Authority (ASA) tarafından uyarılan kulübünün, hayranlarına finansal riskleri açıklamadan Socios Fungy Fan token’larını tanıtmaya çalıştığı ileri sürüldü. Bu konu hakkında açıklamada bulunmayan Arsenal futbol kulübünün token’ı, son 24 saatte %2.5 artış göstererek $1,94 üzerinden fiyatlandı. 24 saatlik işlem hacmi $558.893 olarak kaydetti. Dolaşımda 4,6 Milyon AFC token arzı bulunuyor.

Atletico Fan Token ($ATM)

Dünya çapındaki Atletico Madrid taraftarlarıyla etkileşime geçmek için piyasaya sürülen Atletico Madrid Fan Token (ATM), ERC-20 tabanlı bir kripto para birimidir. ATM coin, Chiliz ağı üzerine inşa edilmiş, madenciliği yapılamayan ve taraftarlarına kulüp imkanlarına erişme izni veren fan token’dır. Her fan token gibi Atletico Madrid Fan Token’ın amacı da taraftarları ile Atletico Madrid’in arasındaki bağı güçlendirmektedir.

Yazının hazırlandığı sırada 4,94 dolardan işlem gören Atletico Madrid Fan Token’ın son 24 saatlik işlem hacminin de 1.292.659 USD olduğunu belirtmekte fayda var. Toplamda 10 milyon coin arzı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Nisan 2022’de 8,19 dolar ile rekor kıran Atletico Madrid Fan Token, 2022 Mayıs ayında 2,28 dolar ile de dip seviyeyi gördü.

OG Fan Token (OG)

OG fan token, CSGO gibi başarılı oyunların arkasındaki ekiplerden biri olan OG’nin yerel taraftar token’ı ve kripto para birimidir. Token, tamamen taraftar tokenları odaklı bir ekosistem yaratmak amacıyla Socios tarafından geliştirilmiştir. Socios ve Chiliz’in diğer ortaklıklarından farklı olarak Dota 2 oyununun da kripto para birimi olmuştur.

OG Fan Token’ın 1 yıllık fiyat grafiği incelendiğinde, varlığın piyasa koşullarından etkilendiği anlaşılıyor. Haziran 2021 döneminden itibaren, piyasa trendlerine uyum sağlayarak aşağı yönlü hareket eden OG Fan Token’ın, 2022 yılının ilk çeyreğinde sert düşüşler ile hareket ettiği görülüyor. Yazının kaleme alındığı saatlerde  6.,29 dolardan işlem gören token’ın işlem hacmi  $11.075.308. Dolaşımda 1,4 milyon OG coin arzına sahip olmakla birlikte toplamda 5 milyon coin arzı bulunmaktadır.

Barcelona Fan Token ($BAR)

FC Barcelona Fan Token, Socios.com ile Barcelona Futbol Kulübünün ortaklaşa hayata geçirdikleri ERC-20 token’ıdır. Token’da spor blok zinciri olarak tanımlanan Chiliz ağı tercih edildi. Geçtiğimiz günlerde FC Barselona, Socios.com’un FC Barcelona’nın blok zinciri, NFT ve Web3 stratejilerini hızlandıran teknoloji ortağı olacağını duyurdu. Barça Studios’a yapılacak olan 100 milyon dolar ile kulübün taraftarlara anlamlı dijital ürünler sunması ve uzun vadeli sürdürülebilir gelir akışları oluşturması hedefleniyor. Son gelişmelere göre ise FC Barcelona bu anlaşmanın gerçekleştiğini ve Barça Stüdyolarının %24,5’inin 100 milyon Euro’ya satıldığını duyurdu. 

FC Barcelona Fan Token fiyatı bugün $5,71 ve 24 saatlik işlem hacmi $2.723.757 olarak kaydetti. Fiyat son 24 saatte %4.9 artış göstererek yükselişe geçti. FC Barcelona Fan Token, 2021 Nisan ayında 72,55 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştı. Bununla birlikte Mayıs 2022 tarihinde 2,50 dolar ile tüm zamanların en düşük fiyatını gördü.

Alpine F1 Team Fan Token (ALPINE)

BWT Alpine F1 Ekibi sosyal medyada  6,2 Milyon takipçiyi aşan bir dijital hayran kitlesine sahiptir. Güçlü hayran kitlesinin taraftar token’larının geleceği üzerindeki etkisi göz önüne alındığında Alpine fan token için olumlu gelişmeler beklenmektedir. Alpine F1 Takım Taraftar Token’ı, tüm BWT Alpine F1 Takımı taraftarları için piyasaya sürülmüştür. Taraftar deneyiminde değişim yaratmak amacıyla tasarlanmış BEP-20 yardımcı program token’ıdır. Token sayesinde taraftarlar takım hakkında anketlerde söz sahibi olabiliyorken dijital koleksiyonları satın alabilme ve hayran ödüllerini kazanma şansına da sahip olabiliyor.

ALPINE token sahipleri Binance Taraftar Token Platformunda birden fazla oyunlaştırma özelliğine erişebilecek. Bu özelliği ile token gelecek vadeden token’lar listesinde yerini alıyor. Daha düşük işlem maliyetleri de token kullanım alanını genişletecektir. Yazının hazırlandığı sırada 3,03 dolardan işlem gören Alpine F1 Team Fan Token’ın son 24 saatlik işlem hacminin de 5.231.836 USD olduğunu belirtmekte fayda var. Dolaşımda toplamda 11.360.000 coin arzı bulunmaktadır.

Paris Saint Germain Token (PSG)

Piyasa değeri bakımından incelendiğinde ikinci sırada yer alan PSG token, spor kulübü ve taraftarlar arasındaki etkileşimi arttırmak amacıyla piyasaya sürüldü. Socios.com platformu tarafından tasarlanan bu token, spor ve kripto dünyasına yenilikler getirdi. Chiliz Chain adlı EVM uyumlu izinli yan zincir üzerinde basılan taraftar token’lar arasında en çok kazandıran ve en çok tercih edilen fan token olmayı başardı. Token için dönüm noktası, Arjantinli yıldız Lionel Messi’nin PSG ile transferinin gerçekleştirilmesi sonrası yaşandı. 28 Ağustos Pazar günü Paris Saint-Germain- AS Monaca maçı oynanacak. Socios.com Fransız derbisi öncesinde tüm kulüp taraftarlarına AS Monaco’ya karşı bu maç için kulüp flamalarının kendi versiyonlarını sunma fırsatı verdi. $PSG Taraftar Token sahipleri, en iyi 3 kreasyon arasından seçim yapabilecek.

PSG token’ın 1 yıllık fiyat grafiği incelendiğinde, varlığın son dönemdeki piyasa belirsizliklerine rağmen iyi bir çıkış yakaladığı görülüyor. Transfer haberlerinin çıktığı Ağustos 2021 döneminde token 61,23 dolardan işlem görerek tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmıştır. Bugün itibarıyla 8,94 dolardan fiyatlanan Paris Saint-Germain Fan Token’ın 24 saatlik işlem hacmi 4.926.859 dolardır. 20 milyon coin arzı ile toplam ve maksimum arzı aynı seviyede olan PSG token’ın dolaşımda 3,1 Milyon PSG coin arzı bulunmaktadır. Piyasa değeri ve sıralaması bakımından diğer fan token’ların önünde yer almaktadır.

S.S. Lazio Fan Token (LAZİO)

En köklü İtalyan futbol takımı Societa Sportiva Lazio’nun token’ı olan LAZIO kaydettiği yükseliş ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Takımın sahada göstermiş olduğu başarı ve kazanılan her galibiyet sonrası token’ın fiyatlanmasında değişim yaşanıyor. Binance ve Lazio arasında kurulan ortaklık ile piyasaya sürülen proje ile hem taraftarların takım yönetiminde çeşitli oylamalarda söz sahibi olması hem de taraftarların özel ödüllere sahip olabilmesi hedefleniyor.

LAZIO, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren incelendiğinde gelecek dönem için beklentileri pozitif yönlü şekillenmektedir. Çoğu uzman için uzun vadede token sahiplerine getiri sağlayacaktır. Hem piyasa koşulları hem de spor kulubünün yaşayacağı sorunlar göz önüne alındığında token’ın hareketlerinde dalgalanmalar yaşanacağı öngörülüyor. S.S. Lazio Fan Token fiyatı, 24 saatteki $14.454.277 hacmiyle birlikte bugün 3,44 dolardan fiyatlandı. LAZIO fiyatı son 24 saatte %4.31545 kadar değişti. Toplam arzı 40.000.000 LAZIO olan token’ın dolaşımda 6.119.848 token arzı bulunuyor.

Galatasaray Fan Token (GAL)

1905 yılında Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kurulan ve şimdilerde Türkiye’nin en çok taraftarlı spor kulüplerinden birisi haline gelen Galatasaray spor kulubünün de piyasaya sürdüğü fan token’ı bulunuyor. Galatasaray spor kulubü yönetiminin Socios.com ile kurduğu iş birliği sonrası piyasaya sürülen GAL token Türkiye’nin ilk fan token’ıdır. Galatasaray, fan token’ı olan Gal token aracılığıyla kripto para piyasalarında önemli bir yol katetmiştir.

Süper Lig sıralamasında 7.sırada bulunan Galatasaray’ın maç performansı GAL token’ın fiyatını da etkiliyor. Mevcut kripto piyasasında değerli fan token’lar listesinde üst sıralarda yer alıyor. Çoğu analist GAL token’ın geleceği için olumlu konuşurken bu öngörü GAL token’ın kulüp taraftarları tarafından oldukça ilgi görmesine dayanıyor. GAL token, son 24 saatte %2,3 oranında düşüş göstererek $2,66 üzerinden fiyatlandı. 24 saatlik işlem hacmi $4.724.010 olarak kaydetti. Dolaşımda 3,6 Milyon GAL token arzı bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

EQIFi (EQX) Büyük Entegrasyonlara Hazırlanıyor!

Trust Wallet Nasıl Kurulur?