içinde ,

Facebook’un Novi Cüzdanı Kripto-Fiat Bölünmesini Aşamadı

Bir Çözüme Ne Kadar Yakınız?

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

ProShares ve Valkyrie Bitcoin ETF’lerinin ve Facebook Novi cüzdanının piyasaya sürülmesi, kriptopara birimi ile geleneksel pazarları birbirine bağlamaya yönelik önemli adımlardır; ancak perakende kripto yatırımcıları için kripto-fiat bariyerini aşmak hala zor.

Kriptonun yasal finansal varlıklar arasında bir yer kazanması on iki yıldan fazla ve 2,5 trilyon dolarlık bir piyasa değeri aldı. 19 Ekim’de ProShares Bitcoin Strategy ETF, NYSE’de ve ardından 22 Ekim’de Valkyrie ETF, Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. Ayrıca Bitcoin’i altın ve S&P 500 gibi ETF’ler olarak işlem gören diğer varlıklarla etkin bir şekilde eşit hale getirdi.

Facebook

ETF’ler sayesinde finansal piyasalarda meşruiyet kazanmak bir şeydir; ancak meşru bir para biçimi haline gelmek çok başka bir şeydir. Kripto, fiat’a dönüştürmedikçe ve tam tersi sorunsuz hale gelmedikçe çoğu perakende yatırımcı için çok değerli bir varlık olarak kalacaktır. Kriptonun ana akım olmaya ne kadar yakın olduğunu görmek için Facebook’un Novi’sinden Exscudo’nun FinTap’ine kadar devam eden birkaç girişime bakmaya değer.

Novi Cüzdan Neden Fiat-Kripto Sorununun Çözümü Değil?

Facebook destekli Diem blokzinciri (eski Libra) kadar az sayıda blokzinciri projesi tartışıldı ve tahmin edildi. Bir kez başlatıldığında Facebook, Messenger ve Whatsapp kullanıcılarının uygulama içi kriptopara birimi ödemeleri yapmalarını sağlayacaktır.

Etkileri çok büyük. 3 milyardan fazla insan Facebook ürünlerini kullanıyor. Sadece %10’u ödemeler ve transferler için kripto kullanmaya başlasaydı kripto benimsenmesi patlayacaktı.

Uzun bir bekleyişin ve birçok düzenleyici engelin ardından Diem ile kullanılmak üzere tasarlanan Novi cüzdanı, 19 Ekim 2021’de ABD ve Guatemala’da pilot olarak piyasaya sürüldü. Ancak; tam ölçekli bir cüzdan bekleyenler için Diem ve yeni bir yerel stablecoin ve belki de fiat desteği ile Novi bir hayal kırıklığı olarak gelebilir.

Diem Stablecoin Yerine Paxos Doları

Öncelikle iyi haber: Novi, ağ içinde para göndermek için herhangi bir ücret talep etmez ve işlemler neredeyse anında işlenir. Novi’de depolanan kriptoyu nakit veya banka havalesi yoluyla yerel fiat para birimine dönüştürmek de ücretsiz olmalıdır. Cüzdan, bir kredi veya banka kartı kullanılarak USDP ile doldurulabilir.

Diğer yandan Novi, yalnızca bir kriptopara birimini destekliyor: Paxos tarafından basılan bir ERC-20 token’ı olan Paxos doları (PAX). Bir noktada Diem blokzincirine geçmeli; ancak şimdiye kadar uzun zamandır beklenen yerel stablecoin, regülasyonlardan onay almadı. BTC, ETH, USDT, BUSD veya başka herhangi bir kriptoyu destekleme planı da yok. Ayrıca; USDP’yi MetaMask, Jaxx, Bread, Abra vb. gibi başka bir kripto cüzdanından Novi’ye gönderemezsiniz.

Blockchain, teknoloji

Ayrıca Novi’nin döviz kurunu nasıl hesaplayacağı, aralığın ne kadar büyük olacağı ve USDP’yi nakde çevirmek için ne zaman fiat on-off rampaları oluşturacağı, özellikle Guatemala’da net değil.

Web sitesi, Novi’nin “daha yeni başladığını” vurguluyor, ancak mevcut haliyle, blokzincirinde doldurulamayan tek para birimi cüzdanı; ve bu nedenle çoğu kripto sahibi için sınırlı kullanıma sahiptir.

FinTap, Desteği 10 Fiat Platformuna ve 15 Blokzincirine Genişletiyor

Estonya’da kayıtlı bir fintech şirketi olan Exscudo, Diem’e zıt bir yaklaşıma sahiptir:  FinTap cüzdanı, 50’den fazla kriptopara birimi ve 3 fiat para birimi (USD, EUR ve RUB) arasında dönüştürmek için 600 yol sunar. Desteklenen varlıklar grubu, P2P takaslarının tanıtılması sayesinde yakında büyük ölçüde genişletilecektir.

FinTap, birçok cüzdanın yaptığı gibi bir veya iki aracı fiat para ile çalışmak yerine, Excudo’nun 8 farklı borsa komisyoncusu ve likidite sağlayıcısına bağlı olan OTC Exchange Core’a bağlanır. Kullanıcı bir döviz çifti seçtiğinde (örneğin DOT/USD veya BTC/ETH gibi), cüzdanın algoritması otomatik olarak en iyi teklifi bulur ve işlem süresince döviz kurunu kilitler.

FinTap ayrıca fiat para eklemeyi veya çekmeyi de kolaylaştırır. SEPA transferleri (AB vatandaşları için), MasterCard ve PayPal dahil olmak üzere 10 fiat ödeme sistemini destekler. Uygulama, dahili transferleri kolaylaştırmak için Exscudo’nun tescilli EON blokzincirini kullanır – ve tıpkı Novi’de olduğu gibi, cüzdanın yerleşik habercisi aracılığıyla yapılan para transferleri de dahil olmak üzere uygulama içi işlemler ücretsizdir.

PayPal

Şimdi Exscudo, 15 farklı blokzincirinde daha fazla kriptopara birimini desteklemek için çalışıyor. Ekip ayrıca, Exscudo’yu daha geniş blokzinciri ekosistemine bağlayacak ve şirketin yeni ürünler oluşturmaya odaklanmasını sağlayacak Substrate, Avalanche, Solana veya farklı bir Layer-1 (Katman 1) ağına dayalı yeni bir platform oluşturma olanaklarını araştırıyor.

Dezavantajı, cüzdanın şu anda yalnızca Android ve iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilmesidir, ancak diğer platformlara genişleme ve 15 farklı blokzincirinde daha fazla kripto parabirimi desteği ekleme planları var.

Genel olarak, bu yaklaşım Novi’ninkinden daha umut verici görünüyor: FinTap ücretsiz fiat yüklemeleri (küçük bir komisyon var) veya kriptodan nakde dönüştürme sözü vermese de, daha az kullanılan altcoin’ler de dahil kripto ve fiat arasında geçiş yapmanın birçok yolunu sunar.

PayPal ve Neteller, Birleşik Kriptopara Birimi/E-para Platformlarının Yolunu Açıyor

PayPal, kullanıcıların BTC ile ödeme yapmasına zaten izin veriyor.

PayPal , Ekim 2020’de Bitcoin desteğini ilk duyurduğunda, ödeme devinin ne kadar hızlı hareket edeceğini çok az kişi hayal edebiliyordu. İlk olarak, BTC’yi harici bir cüzdana çekmek mümkün olmasa da, ABD’deki kullanıcıların PayPal hesaplarında BTC satın almasına ve tutmasına izin verdi.

Ardından, Mart 2021’de PayPal, ‘Kripto ile Ödeme’ özelliği aracılığıyla BTC, ETH, LTC ve BCH ile yapılan satın alma işlemleri için ödeme yapılmasını sağladı. Kişiler artık kripto ödemelerini kabul edebilir. Bunu yapmayanlar için ise uygulama, kullanıcının hesabındaki kriptoyu ekstra ücret talep etmeden anında fiat paraya çeviriyor ve ardından satın alma işlemini tamamlıyor.

cüzdan

Mayıs ayında bir yönetici, PayPal’ın gelecekte üçüncü taraf cüzdanlara kriptopara çekilmesine izin vermeyi planladığını açıkladı. Ve Ağustos 2021’de şirket, İngiltere’de kripto desteği sunmaya başladı.

Facebook destekli Novi ve Diem henüz tam bir lansmandan uzak olsa da, PayPal şimdiden binlerce yeni kullanıcıyı kriptoyla tanıştırıyor. Aslında, Bitcoin 20 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında, PayPal şimdiye kadarki en yüksek BTC işlem hacmini kaydetti: 145 milyon doların üzerinde.

Neteller’in Yeni Kripto Cüzdanı 38 Kripto ve 40 Fiat Para Birimini Destekliyor

Bu arada, bir başka popüler e-cüzdan olan Neteller, daha büyük dijital ödeme platformunun bir parçası olarak bir kripto cüzdanı başlattı. 10 ülkedeki kullanıcılar artık fiat paraları kriptoya çevirebilir, geri alabilir ve fiat para bakiyelerinden doğrudan harici kripto cüzdan adreslerine para gönderebilir. Bu henüz PayPal’da yapamayacağınız bir şey.

PayPal’ın yalnızca 4 kriptopara birimini desteklediğini düşünürsek, Neteller’in şimdiye kadar 38 kripto para birimini desteklemesi FinTap’ten daha az ama yine de etkileyici. FinTap’te 40 fiat para birimi destekleniyor.

Sonuç olarak: Kriptoparaların  Kitlesel Benimsenmesine Giden En İyi Yol Nedir?

Kripto, kitlesel olarak henüz benimsenmedi, ancak adım adım yaklaşıyoruz. İleriye dönük en umut verici yol iki yönlü görünüyor. Bir yandan popüler fiat tabanlı ödeme uygulamalarına (PayPal, Revolut, Neteller, vb.) kripto desteği eklemek; ve diğer yandan, fiat kullanıcıları için birden fazla ödeme seçeneği (FinTap’te SEPA ve PayPal gibi) ile blokzinciri cüzdanlarında kripto ve fiat arasında dönüştürmeyi kolaylaştırır.

Bu şekilde, daha fazla kullanıcıyı ilk kez kriptoyu denemeye teşvik edebilir. Aynı zamanda mevcut kripto sahiplerini paralarını kullanmaya teşvik edebilir. Çünkü fiat ile daha fazla satın almak çok kolaydır. Novi ve Diem’e gelince, Facebook, Messenger ve Instagram’da kripto tabanlı bir ekonomi yaratmak büyük bir hedef; ancak Facebook oraya varmadan önce, diğerleri zaten çok ileride olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

WEB3

Web 3.0: Safsatalar ve Gerçekler

Proton

Bu Haftanın Dikkat Çeken Projeleri