içinde

“Facebook’un Metaverse Çalışmaları Başarısız Olacak”

Vitalik, Ethereum

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Meta’nın kurumsal metaverse inşa etme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanacağını iddia ediyor. Buterin, konuya ilişkin düşüncelerini bir tweet dizisinde dile getirdi. 

Metaverse’in nasıl görünebileceğini tartışan bir Twitter dizisinde düşüncelerini aktaran Buterin, şu anda devam eden kurumsal projelerin umut verici olmadığını söyledi.

Buterin özellikle, Mark Zuckerberg tarafından kurulan ve yönetilen Meta’nın Metaverse alanında geliştirdiği hamleleri eleştirdi. Buterin’in yönelttiği eleştiriler ise “Metaverse” kavramının tam olarak bilinmediği bir dönemde Meta’nın bu alana dair projeler yürütmesi üzerine yoğunlaştı. Şu anda Meta, tüm çalışmalarını yeniden markalaştırdıktan sonra Metaverse yaratma konusunda kurumsal olarak ilerlemeyi planlıyor.

Tanım olarak Metaverse, insanların sanal gerçeklik kulaklıkları ve artırılmış gerçeklik biçimleri kullanarak etkileşime girdiği günümüz internetinin bir devrimidir. Buterin, Metaverse’i günümüz teknolojisinde kaçınılmaz bir adım olarak yorumladı. 

Metaverse’nin nasıl şekilleneceği konusunda, şirketlerin merkezi otoritesi ile blok zinciri teknolojisinin sağladığı merkeziyetsiz mülkiyet biçimleri arasında bir çatışma bulunuyor. Son zamanlarda Microsoft, Meta ve Sony gibi şirketler bir araya gelip projeler sundukça, bir grup Web3 şirketi metaverse için standartlar oluşturmak amacıyla girişimlerde bulundu. Sandbox, Yuga Labs, Otherside bu kuruluşlardan bazılarıdır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

KoinSaati içerik yazarı.

Aleo Testnet 3 Kullanıma Açılıyor! Aleo Testnet 3’e Nasıl Katılınır?

Ethereum (ETH) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?