in

Facebook’un Diem Projesi Sonlandırıldı

2019’da ”Libra” olarak lansmanı yapılan Facebook’un (Meta) Diem Projesi, finansal regülatörler tarafından yapılan incelemenin ardından sonlandırılıyor. Facebook’un planlarına göre; Diem projesi ABD dolarına sabitlenecekti.

Facebook tarafından finanse edilen bir kriptopara projesi olan Diem, 31 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada teknolojisini ve diğer varlıklarını satma sürecini başlatacağını duyurdu.

Diem cephesinde yaşanan bu gelişme, dünyanın dört bir yanında sert regülatörlerle karşılaşan “stablecoin” i başlatmak için Facebook tarafından oluşturulmuş yaklaşık iki yıllık bir teklifi sona erdiriyor. Diem CEO’su Stuart Levey yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Diem Payment Network’ü tasarlarken en büyük önceliklerimizden biri, onun yasadışı bir şekilde kötü amaçlı olarak kullanılmasının önüne geçmek için kontroller oluşturmaktı.

Levey, açıklamalarına şunları da ekledi:

Amerika Birleşik Devletleri’nde üst düzey bir regülatör, Diem’in ABD Hükümeti’nin gördüğü en iyi tasarlanmış stablecoin projesi olduğunu bize bildirdi.

Stablecoin, “stable (sabit)” bir gerçek dünya varlığına sabitlenmiş bir tür kriptopara birimidir. Diem, ABD dolarına sabitlenmişti. CEO Levey, yaptığı açıklamada Diem projesinin sonlandırılması konusunda ABD federal regülatörleriyle ilgili şunları söyledi:

Bize ağın tasarımıyla ilgili olumlu önemli geri bildirimler verilmesine rağmen; federal regülatörlerle yaptığımız diyalogdan projenin ilerleyemeyeceği sonucuna varıldı.

Diem’in mevcut varlıkları, projenin dijital para birimini başlatmak için ortaklık kurulan Kaliforniya’daki kripto odaklı bir banka olan Silvergate Bank’a 182 milyon dolara (162 milyon €) satılacak.
Silvergate Bank, Diem’in geliştirme, dağıtım, operasyon altyapısı ve blockchain tabanlı bir ödeme ağı çalıştırmak için gereken araçlar da dahil olmak üzere çeşitli varlıklarını satın alacak.

Regülatörleri İçeren Endişeler

Facebook’un kriptopara projesiyle ilgili planları, küresel finans yetkilileri ve regülatörler arasında bulunan mevcut endişeleri artırdı. Regülatörler, Facebook tarafından sağlanacak olan bu hizmetin kara para aklama ve kullanıcı gizliliğine zarar verme dahil olmak üzere birçok suçu mümkün kılabileceğini savundu. Ayrıca; regülatörlerin birçoğu, Diem’in güvenilirliği hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Bazı ABD’li milletvekilleri, geçen yıl bir kriptoparanın yönetimiyle ilgili Facebook’a güvenilemeyeceğini söyleyerek şirketi, süreci derhal durdurmaya çağırmıştı.

Tether

ABD’li regülatörleri 2021 raporunda şunu belirmişti:

Bir stabilcoin ihraççısı veya cüzdan sağlayıcısı ile ticari bir firmanın birleşimi, aşırı bir ekonomik güç konsantrasyonuna yol açabilir

Libra, ”Diem” Olarak Değişmişti

Geçen yılın Ekim ayında Meta olarak yeniden markalaşan Facebook, ilk olarak 2019 yılında Libra adlı bir kriptopara birimi ile ilgili planını açıklamıştı. Bu kriptolara birimi, merkezi Cenevre’de bulunan bağımsız bir kuruluş olan Libra Derneği tarafından kontrol edilecek ve merkez bankası gibi çalışacaktı. Buradaki amaç, Libra’nın diğer kriptopara birimlerinden farklı olarak yaygın olarak kullanılması durumunda fiyat istikrarını tehdit etmemesini ve ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olmasını sağlamaktı.

Libra Derneği, büyük ölçüde Facebook tarafından finanse edildi. Bu dernek, Aralık 2020’de adını Diem olarak değiştirdi ve operasyonlarını “stratejik bir değişimin” parçası olarak İsviçre’den ABD’ye taşıdı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

TrustFi Launchpad

TrustFi Launchpad — Şubat IDO Takvimi

Wormhole Hack’lendi: Hacker 320 Milyon Dolar Çaldı