in

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın Pazartesi Günü Gerçekleşen Saatlerce Çöküşünün Nedeni

Pazartesi günü beklenmeyen bir gelişme yaşandı ve Facebook, Instagram ve WhatsApp’a altı saat boyunca erişilemedi. Bu durum milyonlarca kullanıcı ve Wall Street yatırımcıları arasında panik yarattı.

DownDetector.com’daki raporlar, kesintilerin yaygın olduğunu gösterdi, ancak neyin yanlış gittiği henüz belli değildi. TSİ (Salı) 02:10 civarında, bazı kullanıcılar platformlara erişebildi, ancak hizmetler tam olarak geri yüklenmedi. Pazartesi günkü kesinti, Facebook tarihindeki en uzun kesintilerden biri oldu ve sosyal medya devine iletişim ve işletme faaliyetlerini yürütmek için uygulamalarına güvenen küresel nüfusun büyük bir bölümü bu durumdan etkilendi. Bu kesinti bizlere Facebook’un bir tekel olduğunu ve şirketin temel sosyal uygulamalarının bir gün boyunca kapalı kalması durumunda milyonlarca insanın nasıl iletişimi kaybettiğini gösterdi.

Kesinti Tüm Facebook Sosyal Uygulamalarını Etkiledi

Sadece Facebook değil, WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger’a da neredeyse altı saat boyunca erişilemedi ve kesintilerin TSİ 18:40 civarında başladığı görülüyor. İnsanlar WhatsApp ve Instagram’a erişemediklerini keşfetmeye başlar başlamaz, diğer kullanıcıların da platformlarda çökme yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için rakip platformlara veya Twitter’a atladılar. Özellikle Twitter, bir meme şenliği gördü ve kullanıcıların Facebook’a yönelik eleştirisi, “#DeleteFacebook” hashtag’i ile trend olmaya başladı. Kesinti, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kuveyt ve daha fazlası dahil olmak üzere her coğrafi bölgeyi etkiledi. Pazartesi günkü kesinti, Niantic’in Pokemon Go da dahil olmak üzere Facebook girişini kullanan uygulamaları da etkiledi.

Facebook

Facebook’un Şirket İçi Operasyonları da Bu Durumdan Etkilendi

Jane Manchun Wong’a göre kesinti sadece normal kullanıcılar değil, Facebook’un dahili Workplace sitesini ve çalışanlara yönelik hizmetlerini de etkiledi. Bu, teknoloji web sitesi The Verge’e göre çalışanların iletişim için Discord ve FaceTime’a dönmesine neden oldu. New York Times, kesinti sırasında Facebook’taki her şeyin durma noktasına geldiğini ve birçoğunun binalara girmek ve zamanlama araçlarına erişmek için anahtar kartlarını kullanamadığını bildirdi.

Peki Tam olarak Ne Oldu?

Cloudflare Başkan Yardımcısı Dane Knecht’e göre, sorunun temel nedeni Facebook’taki büyük bir DNS hatasıydı. DNS veya Etki Alanı Adı Sistemi, insan tarafından okunabilen ana bilgisayar adlarını ham, sayısal IP adreslerine çeviren hizmettir. DNS düzgün çalışmıyorsa, bilgisayarınız aradığı web sitesini barındıran sunuculara bağlanamaz. Ancak sorun oldukça derindi ve BGP yönlendirmesine bağlıydı. BGP—Sınır Ağ Geçidi Protokolü’nün kısaltması, bir ağın farklı bir ağa giden en iyi yolu bulmasına yardımcı olan sistemdir. Bu durumda olduğu gibi, Facebook ağlarına BGP rotası olmadığı için şirketin DNS sunucularına erişilemedi.

Facebook’un Kesintiye Yanıtı Ne Oldu?

Hizmet geri yüklendikten sonra bir Facebook gönderisinde, CEO Mark Zuckerberg şunları yazdı: “Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger şimdi tekrar çevrimiçi oluyor. Bugün yaşanan aksaklık için özür dilerim. Önemsediğiniz insanlarla bağlantıda kalmak için hizmetlerimize ne kadar güvendiğinizi biliyorum.”

Salı günü yaptığı diğer bir açıklamada Facebook, hatalı yapılandırma değişikliğinin şirketin dahili araçlarını ve sistemlerini etkilediğini ve bu durumun sorunu daha da karmaşık hale getirdiğini söyledi. Facebook blog’da, “Şu anda bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı netleştirmek istiyoruz” dedi.

Facebook Küresel Kesintileri Yeni mi?

Hayır. 2019’daki benzer bir kesintide, Facebook’un uygulamalarına ve hizmetlerine 24 saat boyunca erişilemedi. O zaman, Facebook sorunu bir “sunucu yapılandırma değişikliği” ile açıklamıştı.

Kaynak: indianexpress

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Tarihteki Beş Ünlü Ekonomik Balon

NFT Oyunları Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?