in

Facebook ve WhatsApp Kesintisinin Telegram’a Etkisi

Telegram’ın Kurucusu Pavel Durov, Facebook ve WhatsApp kesintisi ile 70 milyon kullanıcının Telegram’a katıldığını açıkladı.

Durov, kesinti yaşandığı sırada milyonlarca kullanıcının Telegram’a kaydolmak için sıraya girdiğini söyledi. Aynı zamanda Durov, bu yoğunluktan kaynaklı olarak Amerika’daki bazı Telegram kullanıcılarının normale kıyasla daha düşük hızlarla karşılaşmış olabileceğini de belirtti. Bununla birlikte; Telegram’ın çoğu kullanıcı için her zamanki gibi çalıştığını söyleyen Durov, konuyla ilgili Telegram’dan birkaç mesaj yayınladı.

Pavel Durov, kesintinin ertesi günü yaptığı açıklamada Telegram’ın kesinti sırasında 70 milyondan fazla yeni kullanıcı kazandığını ifade etti. 

 

Facebook ise kesintinin sebebini hatalı bir yapılandırma değişikliği olarak açıkladı. Bu kesinti sırasında 3.5 milyar kullanıcı; WhatsApp, Instagram ve Messenger gibi hizmetlere yaklaşık 6 saat boyunca erişemedi.

Durov’un, Telegram’da attığı mesaj şu şekilde:

“Telegram’ın günlük büyüme oranı kendini aştı. Farklı platformlardan gelen 70 milyondan fazla kullanıcıyı bir günde kazandık.”

Durov, önceki mesajına şu sözlerini ekledi:

“Kullanıcılarımızın büyük çoğunluğu için Telegram, kusursuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ekibimizin eşi benzeri görülmemiş bu büyümeyi karşılama şekli ile gurur duyuyorum. Bununla birlikte, farklı kıtalardan milyonlarca kullanıcı aynı anda Telegram’a kaydolmak için acele ettiğinden, Amerika’daki bazı kullanıcılar uygulamada hız kaybı yaşamış olabilir.’’

Art arda mesaj yayınlayan Durov,

“Mevcut kullanıcılarımızdan Telegram’a yeni katılan kullanıcılara merhaba demelerini, uygulamaya alışmalarına yardımcı olmalarını rica ediyorum. Yeni gelen kullanıcıların Telegram’da kalıcı olduğuna emin olabilirsiniz. Çünkü; Telegram, konu rekabet olunca mevcut rakiplerinden ışık yılı kadar önde duruyor.’’

şeklinde bir mesaj daha yayınladı.

Yakın tarihte WhatsApp’ın açıkladığı yeni gizlilik politikası, küresel çapta sert bir tepkiyle karşılaştığında milyonlarca kullanıcı Telegram’a geçiş yaptı. Bu kesintiyle birlikte de Telegram, benzer bir kullanıcı akışına tanıklık etme fırsatı buldu. Sensor Tower’dan alınan verilere göre dünyanın dört bir yanında bulunan cihazlardaki Telegram kurulumu yaklaşık 161 milyona ulaştı.

AB antitröst şefi Margrethe Vestager, Facebook kesintisinin piyasada sadece birkaç büyük oyuncuya güvenmenin sonucunu gösterdiğini söyledi. Margrethe Vestager buna ek olarak piyasada daha fazla rakibe ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi.

Rusya, bu popüler uygulamalarda yaşanan kesintinin Moskova’nın kendi bağımsız internet platformlarını ve sosyal ağlarını geliştirme kararında haklı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Pazar oyuncuları, WhatsApp’ta yaşanan kesintinin kriptopara birimlerinden Rus petrolüne varlık ticaretini kötü yönde etkilediğini söyledi. Buna ek olarak pazar oyuncuları, yaşanan kesinti nedeniyle Telegram gibi alternatif platformlara hızlı geçişin yaşanabilecek ciddi sıkıntıları sınırladığını da belirtti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Bitcoin, cüdan

PayPal Bitcoin Varlığını Benimseyerek, Kriptoparaları Daha Da Yaygınlaştıracak mı?

kriptopara Binance Coin

Proton (XPR), Paribus (PBX) ve Hathor (HTR) Teknik Analizi | 24 Ekim 2021