in , ,

Facebook, Metaverse İçin 50M$ Yatırım Fonu Başlattı

Facebook, metaverse Ar-Ge çalışmaları için 50 milyon dolarlık bir fon başlattığını duyurdu.

NFT metaverse

Facebook, metaverse oluşturma vizyonunun bir parçası olarak önümüzdeki iki yıl içinde Genişletilmiş Gerçeklik (Extended Reality – XR) Programları araştırmalarını desteklemek için 50 milyon dolarlık bir yatırım fonu başlattı. Yapılan duyuruya göre Facebook, metaverse’in politika yapıcılar, endüstri uzmanları ve çeşitli ortaklar dahil olmak üzere sorumlu ve iş birlikçi bir yaklaşımla geliştirileceğini belirtildi.

Facebook, metaverse’ün kilit iş birliklerle beraber doğru şekilde geliştirilmesinin 10 yıldan fazla süreceği söyleniyor. Metaverse, Facebook’un misyonu doğrultusunda insan bağlantılarını güçlendiren ve insanları bir araya getiren teknolojiye odaklanacak.

Geliştirme Süreci

Metaverse konsept olarak; araziler, binalar, avatarlar ve hatta isimlerin alınıp satılabildiği, genellikle kriptoparaların kullanılarak paylaşılan sanal dünyaları ifade eder. Bu ortamlarda insanlar arkadaşlarıyla dolaşabilir, yapıları ziyaret edebilir, mal ve hizmet satın alabilir, etkinliklere katılabilir.

Facebook’un tanımına göre, metaverse, insanların fiziksel olarak kendileriyle aynı alanda olmayan diğer insanları oluşturup (avatarlar vasıtasıyla) keşfedebilecekleri bir dizi sanal alan.

metaverse

“Arkadaşlarınızla takılabilir, çalışabilir, oynayabilir, öğrenebilir, alışveriş yapabilir, yaratabilirsiniz ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Bu ille de internette daha fazla zaman geçirmekle ilgili değil, harcadığınız zamanı daha anlamlı kılmakla ilgili.”

Ayrıca Facebook, tıpkı internet gibi metaverse’ün bir gecede kurulmayacağını, metaverse ürünlerinin çoğunu tam olarak gerçekleştirmenin 10-15 yıl kadar sürebileceğini açıklamalarına ekliyor. Bu süre, ekibe, sorunlar ve fırsatlar üzerinde düşünmek için hükümet, endüstri ve akademideki uzmanları dahil ederek sorumlu bir şekilde metaverse’ü inşa etmek için yeterli bir zaman verecektir.

Facebook, teknolojilerin kapsayıcı ve güçlendirici bir şekilde oluşturulmasını sağlamak için başlangıçta insan hakları ve medeni haklar topluluklarını da sürece dahil edecek. Şirket, riskleri öngörebilmek ve doğru adımları atabilmek adına ekonomik fırsatlar, mahremiyet, güvenlik, dürüstlük, eşitlik ve kapsayıcılık gibi kilit alanlara odaklanacak.

Facebook, pandemi nedeniyle hayatlarımızda fazlaca yer edinen internet toplantılarından esinlenmiş olacak ki, ağustos ayının ortalarında, Quest 2 kulaklık sahiplerinin, etkileşimde bulunabileceği sanal bir toplantı odası sunan bir sanal gerçeklik hizmeti veren Horizon Workrooms’u tanıtmıştı.

Horizon Workrooms, Facebook’un 3,5 milyar kullanıcısını birbirine bağlama vizyonuna doğru atılan bir başka adımdır. Mark Zuckerberg, dünyanın öyle ya da böyle karma bir sanal gerçeklik bulunan bir geleceğe doğru gittiğini belirtiyor.

Merkeziyetsiz Metaverse

Facebook’un metaverse oluşturma planının dışında, blok zinciri geliştiricileri halihazırda merkeziyetsiz ve birlikte çalışabilir (interoperable) metaverse’ler zaten başlattı. Örneğin, popüler Ethereum tabanlı Dapp Decentraland, kullanıcıların 3D ortamlar, kişiselleştirilmiş avatarlar oluşturmasına ve bir dizi dijital içeriği sergileyerek para kazanmasına olanak tanır.

 

Blok zinciri teknolojisi, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), Yapay Zeka gibi fütürist teknolojilerin birleşme noktası, şirketlerin ürün satacağı ve insanların eşler arası değer alışverişinde bulunabileceği bir sanal gerçek sunar.

EpyllionCo’da risk sermayedarı ve genel müdür olan Mathew Ball’a göre, metaverse internetin evrimleşmiş halidir. Facebook, Apple ve Google gibi şirketler, blok zinciri ve kriptopara endüstrisindeki geliştiriciler, bu akımda ön sırada yer almak için doğru platformlara ve kaynaklara sahip.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Mortgage Kredileri Bitcoin Varlığıyla Ödenebilecek

Bitcoin

Bitcoin’de Son Durum Nedir? | Bitcoin Teknik Analizi