in

Facebook, Instagram ve WhatsApp Çöktü

Facebook

Whatsapp, Instagram ve Facebook, pazartesi akşamı yaşanan küresel bir kesinti ile çökmüş durumda.

Instagram ve Whatsapp, milyarlarca aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’a ait ve aynı altyapı üzerinde çalıştırılır.

Downdetector’a göre (internet hizmetlerinde kesintileri izleyen bir hizmet) Facebook’ta saat 18.45 civarında sorunları bildiren 60.000’den fazla kullanıcı vardı. Kullanıcılar Facebook Web Platformu ile ve Sunucu Bağlantısı ile ilgili sorunları bildirdi.

Facebook Messenger için yaklaşık 5.000 rapor alındı. Kullanıcılar, web sitesinde ve uygulamasında mesaj gönderme ve alma ile ilgili sorunları bildirdi.

Facebook konuyla ilgili şu şekilde açıklama yaptı:

“Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Yaklaşık 55.000 kullanıcı Instagram ile ilgili sorunları bildirirken, WhatsApp ile ilgili 14.500’den fazla rapor alındı. Kullanıcılar bu platformlarla sunucu bağlantısı açısından sorunları bildirdi. İnsanlar WhatsApp’ta mesaj gönderemedi.

Instagram da Twitter üzerinden şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Instagram ve arkadaşları şu anda biraz zor zamanlar geçiriyor, Bunları kullanırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bizimle kalın, biz buradayız!”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da konu ile ilgili açıklama yaptı.

Twitter’da bir paylaşım yapan Sayan şunları söyledi:

“Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir.”

Sorunun henüz ne kadar yaygın olduğu ve ne zaman çözüleceği belli değil.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

cüzdan, bitcoin

Kripto Cüzdanınızı Sıfırlayan Firefox Eklentisi

Triip

Triip Platformu, TriipMiles (TIIM) Nedir?