in ,

F1 Takımlarının Kripto Sponsorlukları Artıyor

Kripto sponsorlukları, 2020’den bu yana F1’de yükselişte. Mercedes, Red Bull, Aston Martin, Alpine ve F1’in kendisinin kripto para borsaları ile anlaşmaları var. AlphaTauri, McLaren, Alpine ve Ferrari gibi takımların blockchain platformlarıyla ortaklıkları söz konusu. Aston Martin’in fan token, Alfa Romeo’nun ise hem fan token hem de NFT çalışmaları oldu. 

Çevresel etkiler (enerji tüketimi), fiyat dalgalanmaları ve hırsızlık haberlerinden sonra kripto para platformlarının istikrarı hakkında ciddi sorular belirdi. Logoları daha önce Alfa Romeo, Williams ve McLaren arabalarında görünen fan token platformu Iqoniq, bu yılın başında tasfiyeye girerek F1 taraftarına değersiz token’lar bıraktı. Diğer taraftan F1 sponsoru Crypto.com’a yapılan siber saldırıda, milyonlarca dolar değerinde Ethereum hırsızlığı gerçekleşti. 

Red Bull, geçen haftaki testten önce kripto para borsası ByBit ile ortaklık yaptığını duyurdu. Red Bull patronu Christian Horner, “Kış boyunca önemli anlaşmalar imzaladık. Dünya gelişiyor, değişiyor. Kripto sektörü büyüleyici. Ortaklıkları tüm spor dallarında daha fazla görmeye başladık. Bu durum elbette bizi de ilgilendiriyor. Sürdürülebilirlik argümanını ciddiye alıyoruz. Katkıda bulunabileceğimiz teknolojileri inceliyoruz. Bu heyecan verici bir sektör, kripto para platformlarının Formula 1’e gösterdiği ilgi harika” yorumunda bulundu. 

Kripto para borsası FTX’in sponsor olduğu Mercedes takımının patronu ve Ceo’su Toto Wolff, kripto paralar konusundaki çevresel endişeleri kabul ederken sözlerine şu şekilde devam etti,

“Sürdürülebilirlik argümanı son derece önemli. Ancak bu sadece madencilik ve tükettiği enerji ile ilgili değil, aynı zamanda enerjinin nereden geldiği ile ilgili. Kendinizi modern teknolojiye kapatamazsınız. Kesinlikle büyüyecek bir alan.” 

Motor sporlarına girmeden önce finans alanında çalışan Wolff, kripto paralarda gerçek potansiyel gördüğünü belirtirken, “10 yıl sonra geriye dönüp baktığınızda, iki gün süren ve hafta içi mesai saatleri dışında yapılamayan ödemeler geçmişte kalacak. Kripto paraların devreye girdiği yer burasıdır. Onlar için başlı başına bir endüstri denebilir. Bu yüzden finans dünyasında önemli bir oyuncu haline geldiler ve açıkçası F1 aracılığıyla tanınmaya çalışıyorlar. Hepimiz onlardan faydalanıyoruz ama aynı zamanda öğreniyoruz.” dedi.

Mercedes Ceo’su Wolf sözlerini “FTX bir kripto para borsası ve her gün milyarlarca işlemi gerçekleştiriyor. Yani bu, durduramayacağınız ve doğru yapmanız gereken bir şey. Kesinlikle sürdürülebilirlik hedefleri açısından, onlar için iyi bir fikir alış verişi ortağıyız.” yorumuyla tamamladı. 

Alpha Tauri’nin patronu Franz Tost, sürdürülebilirlik açısından kripto paraları ayırt etmenin önemli olduğunu savundu. Franz Tost, “Bu nedenle dikkatli olmalıyız, bunun sürdürülebilir olmadığını söyleyemezsiniz. Bizim için gelecek için önemli bir parça ve elbette bunu destekleyeceğiz.” yorumunda bulundu. Tost, ayrıca kripto paraların küresel finansal hizmetlerin önemli bir parçası olarak görürken, açıklamalarını “Kripto para birimleri iş dünyasının önemli bir ayağı haline geldi ve gözlerimizi kapatıp dahil olmak istemediğimizi söyleyemeyiz.” cümlesiyle tamamladı. 

Alpine CEO’su Laurent Rossi’den,  “Bütün dünyayı dijitalleştirdiğimizi görmezden gelmek zor. Kripto paraların, toplum üzerinde olumsuz etkileri olan fiat paraların etkisini azaltabileceğini iddia ediyorum. Böylece her iki şekilde de, bardağın yarısını dolu veya yarısını boş olarak görebilirsiniz. Durumun doğru yönde ilerlediğini düşünüyorum. Yeni dönemler görüyoruz ve Formula 1’in geçmişe takılıp kalmamak için modern ve seyircilerle alakalı kalmasını sağlıyoruz.” yorumu geldi. 

McLaren takım patronu Andreas Seidl, diğer yöneticilere kıyasla daha temkinli yaklaşırken “ Bu markalar, kendilerini tanıtmak için Formula 1 platformunu kullanmak istiyor ve buna kesinlikle açığız. Ancak bunun doğru şekilde yapılması gerekiyor” dedi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Floki Inu (FLOKI) ve Hot Cross (HOTCROSS) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 2 Mart 2022