içinde , ,

Eylül Ayı Fan Token Dünyasında Son Gelişmeler

Kripto paralarla benzer özelliklere sahip olan fan token’lar piyasadaki tüm gelişmelerden etkileniyor. Bu yazımızda popülerliğini koruyan ve sahiplerine birçok avantaj sağlayan fan token dünyasında yaşanan son gelişmeleri ele alıyoruz.

Fan token’lar; spor ve e-spor takımlarının, müzik kulüplerinin ve bireylerin dünyanın dört bir yanından kullanıcılar ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Bu dijital varlıklar, token sahiplerine kulüp konularında oylama kararlarına katılma ve bilet çekilişlerine katılım sağlama gibi çeşitli avantajlar sunuyor. Fan token sektörünün piyasa değeri yaklaşık olarak 392 milyon dolarken sektörün 24 saatlik hacmi 106.09 milyon dolar.

Santos FC (SANTOS)

Santos FC Taraftar Token’ı (SANTOS), Santos FC ve Binance Launchpool arasında gerçekleştirilen ortaklık sonrası piyasa sürülen taraftar token’ıdır. SANTOS, taraftarlara tüm kulüp faaliyetlerine katılma hakkı sunarken kulüple ilgili konularda oy kullanma ve fikir beyan etme fırsatı sunuyor. Ek olarak token sahiplerine sınırlı NFT’ler, ödüller ve GameFi erişimi gibi özel ayrıcalıklar veriyor.

Diğer taraftar token’larına göre listenin başında yer alan Santos FC taraftar token’ı (SANTOS), yazının kaleme alındığı saatlerde 16 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri ve sıralaması bakımından diğer fan token’ların önünde yer alıyor.

S.S. Lazio (LAZIO)

En köklü İtalyan futbol takımı Societa Sportiva Lazio’nun token’ı olan LAZIO, yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Takımın sahada göstermiş olduğu başarı ve kazanılan her galibiyet sonrası token’ın fiyatlanmasında değişim yaşanıyor. Binance ve Lazio arasında kurulan ortaklık ile piyasaya sürülen proje ile hem taraftarların takım yönetiminde çeşitli oylamalarda söz sahibi olması hem de taraftarların özel ödüllere sahip olabilmesi hedefleniyor.

28 Eylül itibarıyla 7,24 dolar seviyesinde seyreden S.S. Lazio taraftar token’ın fiyatı Ekim ayı itibarıyla 6.23 dolardan fiyatlanıyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 12.555.757 dolar olan token yaklaşık %7.8 oranında düşüş yaşadı.

FC Porto (PORTO)

BEP-20 ağındaki bir taraftar token’ı olan PORTO, Portekiz Premier Ligi’nde yarışan futbol takımı FC Porto’nun taraftarları için tasarlanmıştır. Spor kulübünün sahip olduğu büyük taraftar kitlesi token’ı daha fazla alıcıya ulaştırıyor. Kasım 2021’de Binance ortaklığı ile piyasaya sürülen PORTO, diğer taraftar token’ları gibi taraftarlarına ayrıcalıklar sunuyor. Token sahiplerine NFT’ler ve taraftar rozetlerini kazanma fırsatı tanıyor. Token’ın son bir aylık fiyat değişim grafiği incelendiğinde, 2022 Eylül ayı başlarında 7,63 dolardan fiyatlanan PORTO, yazının kaleme alındığı saatlerde 5,4 dolardan işlem görüyor.

Alpine F1 Team (ALPINE)

BWT Alpine F1 ekibi sosyal medyada 6,2 milyon takipçiyi aşan bir dijital hayran kitlesine sahip. Güçlü hayran kitlesinin taraftar token’larının geleceği üzerindeki etkisi göz önüne alındığında Alpine fan token için olumlu gelişmeler bekleniyor. Token sayesinde taraftarlar takım hakkında anketlerde söz sahibi olabiliyorken dijital koleksiyonları satın alabilme ve taraftar ödüllerini kazanabiliyor.

2022 Eylül ayı itibarıyla yükselişe geçen taraftar token’ı Ekim ayında aynı yükselişi devam ettiremese de piyasa koşullarına göre iyi bir seviyede seyrediyor. Yazının kaleme alındığı sıralarda 3,6 dolardan işlem gören ALPINE, son 24 saatte %6.5 oranında düşüş yaşadı. Mart 2022’de 11,29 dolar ile en yüksek fiyatını gören token’ın yine bu seviyelere ulaşması bekleniyor.

Paris Saint Germain (PSG)

Piyasa değeri bakımından incelendiğinde beşinci sırada yer alan PSG token, spor kulübü ve taraftarlar arasındaki etkileşimi arttırmak amacıyla piyasaya sürüldü. Socios.com platformu tarafından tasarlanan bu token, spor ve kripto dünyasına yenilikler getirmeyi hedefliyor. Token kısa sürede, Chiliz Chain adlı EVM uyumlu yan zincir üzerinde basılan taraftar token’lar arasında en çok kazandıran ve en çok tercih edilen fan token olmayı başardı. Token için dönüm noktası, Arjantinli yıldız Lionel Messi’nin PSG ile transferinin gerçekleştirilmesi sonrası yaşandı.

PSG token’ın son bir aylık fiyat grafiği incelendiğinde, varlığın son dönemdeki piyasa belirsizliklerine rağmen fiyatında aşırı düşüşler ya da yükselişler geçekleşmediği görülüyor. Bugün itibarıyla 8,23 dolardan fiyatlanan Paris Saint-Germain Fan Token’ın 24 saatlik işlem hacmi 3,070,977 dolardır. 20 milyon coin arzı ile toplam ve maksimum arzı aynı seviyede olan PSG token’ın dolaşımda 3,832,814 PSG coin arzı bulunuyor.

Kaynak: Cryptoslate

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Tusima Network Testnet’ine Nasıl Katılınır?

Sorare

Sorare’de Champion Europe Lig’de Nasıl Oynanır?