in ,

EVMOS Nedir? Neden Önemlidir?

Evmos, Ethereum ile tamamen uyumlu ve birlikte çalışabilir, ölçeklenebilir, yüksek verimli bir proof-of-stake blockchain’idir. Tendermint Core konsensüs motorunun üzerinde çalışan Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuştur.

Evmos, vanillia Ethereum’u bir Cosmos application-specific blockchain olarak çalıştırmaya izin verir. Bu durum, geliştiricilerin Ethereum’un tüm istenen özelliklerine sahip olmalarını sağlarken aynı zamanda Tendermint’in PoS uygulamasından faydalanmalarını sağlar. Ayrıca Evmos, Cosmos SDK’nın üzerine inşa edildiğinden dolayı Inter Blockchain Comunitcation Protokolü (IBC) aracılığıyla Cosmos ekosisteminin geri kalanıyla değer alışverişi yapabilir. Evmos’un bazı temel özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Web3 ve EVM uyumluluğu, DApp’lerin hem Evmos hem de Ethereum üzerine kurulabileceği anlamına gelir.
  • Tendermint Core, Ethereum’dan daha yüksek verim, daha iyi performans sağlar.
  • Cosmos’un inter-blockchain communication (IBC) özelliği sayesinde Evmos yatay olarak ölçeklenebilir ve Binance Chain, Terra gibi diğer Cosmos blockchain’leri ile iletişim kurabilir.
  • Hızlı işlem kesinliği.

Evmos, yatay (zincirler arasında) ve dikey olarak (layer-two on top of layer-one on top of layer-zero) ölçeklenebilen modüler blockchain’ler felsefesine doğru bir adımdır. Bu durum, daha fazla dikey scalability’ye odaklanan Ethereum’a tezat oluşurur. 

Evmos Nasıl Çalışır?

Cosmos SDK

Cosmos SDK, PoS veya PoA (proof of authority) blockchain’ler oluşturmak için Cosmos blockchain tarafından kullanılan altyapıdır. Cosmos SDK, EVM tabanlı sistem üzerinde modüler bir çerçeve kullanır.

Cosmos SDK, geliştiricilerin önceden ve özel olarak oluşturulmuş modelleri kullanmasına ve piyasaya sürülmeden önce test etmesine olanak tanır. Diğer Cosmos tabanlı blockchain’ler ile yatay olarak bağlantı kurup DApp’leri daha büyük bir kullanıcı tabanına sunar. Bu yatay entegrasyon, Cosmos’un blockchain’ler arası iletişimidir (inter blockchain communication), basit bir ifadeyle blockchain’lerin internetidir.

Application Blockchain Interface (ABCI)

ABCI, Tendermint (Evmos’a PoS konsensüs mekanizmasını sağlayan state machine platformu) ve uygulama arasındaki arayüzdür. Cosmos tabanlı konsensüs mekanizmasını ve DApp’leri birbirine bağlar. Basit bir ifadeyle ABCI Evmos’un, Ethereum’un proof of work’ünü, Cosmos’un proof-of-stake’i ile değiştirmesine izin veren altyapıdır.

Ethereum Virtual Machine (EVM)

EVM, Ethereum’un milyonlarca tek bilgisayardan oluşan merkeziyetsiz bir bilgisayar gibi çalışan hesaplama motorudur. Ethereum üzerinde akıllı sözleşmelerin yürütülmesini ve dağıtımını yürütür. Ethereum’daki her node EVM üzerinde çalışır.  

Evmos’un Öne Çıkan Özellikleri

Evmos, Layer-1 blockchain sunmak için daha önce bahsedilen üç özelliği birleştirir. Sonuç olarak EVM uyumludur, Cosmos SDK üzerinde çalışır ve PoS’tan yararlanmak için ABCI’yi kullanır. Bu durum, Evmos’a birkaç önemli avantaj sağlar:

Verim ve Performans

Evmos, Ethereum’un işlem hızı ile sınırlı değildir, bununla birlikte Ethereum’dan geliştiricileri çekmek için Solidity kullanma seçeneğine sahiptir. Bu, Evmos’ta daha yüksek işlem hızı (Tendermint BFT) ve daha iyi ölçeklenirlik (DApp’ler diğer EVM uyumlu zincirlere konuşlandırılabilir) anlamına gelir. Bu şekilde Evmos, Cosmos’ta bir vanillia Ethereum olur.

IBC Aracılığıyla Interprobability

IBC, Evmos’u, uygulamanın akıllı sözleşme dilini paylaşan IBC blockchain’lerine hızlıca konuşlandırır. Cosmos, EVM tabanlı mimari yerine modüler mimariyi kullandığından dolayı diğer blockchain’lere giriş engeli düşüktür. Evmos böylece potansiyel kullanıcı tabanını hemen genişletir.

Diğer Taraftan

Ethereum’un devasa kullanıcı tabanı, onu Web3 uygulamaları oluşturmak için harika bir yer haline getiriyor ancak yüksek işletim ücretlerine ve yavaş işlem hızlarına neden olan tıkanıklığa yol açıyor. 

Evmos gibi bir EVM uyumlu Layer-1, geliştiricilerin aynı uygulamaları daha geniş bir dizi token sahibine sunmasına olanak tanır ve bu kişiler de uygulamaların sunduğu yardımcı programlara erişebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Ledger Hesabını MetaMask Cüzdana Bağlama Rehberi

Avalanche Ekosistemindeki Defrost Finance Platformu Saldırıya Uğradı