in ,

EVMOS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evmos, Ethereum ile tamamen uyumlu ve birlikte çalışabilir, ölçeklenebilir, yüksek verimli bir Proof-of-Stake blockchain’dir. Tendermint Core konsensüs motorunun üzerinde çalışan Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuştur.

Bu yazımızda Evmos ekosistemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi derlemeye çalıştık.

Cosmos ve Ethereum Ekosistemlerini Birleştirmek

Evmos, vanillia Ethereum’u bir Cosmos application-specific blockchain olarak çalıştırmaya olanak tanır. Bu durum, developer’ların Ethereum’un tüm istenen özelliklerine sahip olmalarının yanı sıra Tendermint’in PoS’tan da faydalanmalarını sağlar.

Diğer taraftan Evmos, Cosmos SDK’nın üzerine inşa edildiğinden dolayı IBC vasıtasıyla Cosmos ekosisteminin geri kalanıyla da değer alışverişi yapabilir.

Arkasındaki Ekip

Evmos’un yaratıcısı Tharsis Labs’dir. Nisan 2021’de Comsos topluluğu, Evmos’u bir Layer-1 olarak finanse etmek, geliştirmek ve konumlandırmak için Tharsis Labs’a, Cosmos Hub community pool’dan 100.000 ATOM sağladı.

Tokenomi

Ekosistemin 200 milyon token’lık başlangıç arzı (genesis distribution); airdrop, community pool ve stratejik rezerv olarak bölündü.

Pie chart showing token distribution at genesis. 40% Strategic Fund, 50% Airdrop and 10% Community Pool.

Başlangıçtaki token arzının dağılımı şu şekildeydi;

  • Vakfın sahip olduğu multi signature bir DAO tarafından kontrol edilen, stratejik rezerve tahsis edilmiş %40,
  • Cosmos ve Ethereum ekosistemlerindeki kullanıcılara airdrop için %50,
  • Kalan %10’luk kısım da community pool’a ayrılmıştı.

Evmos’un hedefi, 4 yılda 1 milyar EVMOS token piyasaya sürülmesi yönünde. Bununla birlikte token enflasyonunun, her yıl exponential decay schedule program neticesinde azaltılması hedefleniyor.

Uzun vadeli emisyon oranı deflasyonist olsa da exponential decay schedule program nedeniyle sınırsız bir EVMOS arzı olacak. Ekosistem, topluluğunu 4. yılın ardından alternatif bir enflasyon modelini seçmeye teşvik edecek. Örneğin, topluluk doğrusal veya sabit bir model önerebilir.

Yeni piyasaya sürülen token’lar, blok bazında aşağıdaki şekilde dağıtılıyor.

Ekosistem

EVM piyasasında rekabet yüksek olsa da EVMOS gerek kullanım durumları, gerek modüler yapısı olsun diğer Layer-1 chain’lere kıyasala daha iyi bir performans sağlarken EVM uyumluluğu Ethereum ekosisteminden developer’lar için ilgi çekici bir faktör olmaya devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde, Evmos’a daha fazla protokol ve dApp’in gelmesi, Ethereum ve diğer EVM chain’lerden birçok tanınmış dApp’in, uygulamalarını Evmos’a aktarmasına ve müşteri tabanlarını Cosmos’u içerecek şekilde genişletmesine imkan sağlayabilir. Bu dApp’ler, Evmos başta olmak üzere ve Cosmos’taki herhangi bir IBC özellikli chain’e erişebilir.

Evmos, Ethereum ekosistemini Cosmos dünyasına bağladığı için ciddi bir vaatte bulunuyor. Evmos,  kullanım durumu ve teşvik yapısı nedeniyle Cosmos’taki likiditeye ve kullanıcı sayısına katkıda bulunabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

custom token, token, metamask

MetaMask Bridges Nedir? Nasıl Kullanılır?

Phi Land Üzerinde Ücretsiz Arazi Almak İçin Ne Yapmalısınız?