in , ,

Evmos (EVMOS) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?

Ethereum ile tamamen uyumlu, birlikte çalışabilir, ölçeklenebilir, yüksek verimli bir Proof-of-Stake blockchain olan Evmos, Tendermint Core konsensüs motorunun üzerinde çalışan Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuştur.

Bugünkü yazımızda, EVMOS’un kendi boğasını yakın zamanda yaşayıp yaşayamayacağı konusuna değiniyoruz.

Evmos, Ethereum ekosistemini Cosmos dünyasına bağladığı için ciddi bir vaatte bulunuyor. Proje,  kullanım durumu ve teşvik yapısı nedeniyle Cosmos ekosistemine de ciddi katkıda bulunabilir.

Cosmos ekosistemi her ne kadar güçlü olursa olsun, Ethereum ile uyumlu değildi. Bu durum Evmos protokolü ile kapatılmaya çalışılıyor. Evmos, piyasaya çıktığında Cosmos ekosistemini Ethereum ile doğrudan etkileşime soktu.

Proje, Cosmos ekosistemindeki ilk beş protokolden biri olarak öne çıkıyor. Analistlerin ortak görüşü, Evmos’un önemli bir potansiyele sahip olduğu yönünde. Diğer taraftan “blockcahin’lerin IP katmanı” olarak adlandırılan IBC protokolüyle de uyumlu olan Evmos’ta şu aşamada 14 uygulama çalışıyor.

Evmos, önümüzdeki 4 yılın sonunda 1 milyar EVMOS piyasaya sürmeyi hedefliyor. Diğer taraftan, token enflasyonunun, exponential decay schedule programına bağlı olarak azaltılması planlanıyor.

Uzun vadeli emisyon oranı deflasyonist gözükse de exponential decay schedule program nedeniyle sınırsız bir token arzı olacak. Ekosistem, topluluğunu 4. yılın sonunda alternatif enflasyon modeli seçmeye teşvik edecek.

EVM tarafında rekabet yüksek olsa da EVMOS kullanım durumu ve modüler yapısı ile diğer Layer-1 chain’lere kıyasala daha iyi bir performans sağlıyor. Bu da Ethereum ekosistemindeki developer’lar için dikkat çekici olabilir.

Önümüzdeki dönemde projede daha fazla protokol ve dApp’in gelmesi, Ethereum ve diğer EVM chain’lerden birçok dApp’in Evmos’a geçmesine ve müşteri tabanlarını Cosmos’u içerecek şekilde genişletmesine imkan sağlayabilir.

Protokol, Ağustos ayında 190 milyon dolarlık Nomad hack’i ile aksilik yaşasa da büyümeye devam etti. Proje, lansmanından bu yana topluluğunu genişletmek amacıyla birkaç hackathon düzenledi.  Piyasa değeri olarak Cosmos’taki en büyük ağlardan biri haline gelen Evmos’un, Twitter’da 112 bin takipçisi bulunuyor.

Protokolün, IBC aracılığıyla Cosmos ağı’na bağlı, işleyen bir EVM akıllı sözleşme platformu olması önemli. Hala çok yeni ve büyüyen bir ekosistem bu nedenle gelişme aşamasında denilebilir.

Dğer taraftan Evmos, yakın gelecekte, yeni bir yetenek olan Interchain Accounts’u entegre edebilir. Bu, Evmos üzerinde Gnosis Safe veya Interchain DeFi uygulamalarını kullanan diğer chain’lerdeki DAO’lar gibi heyecan verici entegrasyonların kapısını aralayabilir.

Proje ayrıca “geliştiricilerin uygulamalarını farklı Ethermint etkin zincirler olarak ölçeklendirmeye devam etmelerini sağlayacak güvenlik kurulumu uygulamayı planlıyor.

Evmos henüz yaygın olarak kullanılmıyor, bu nedenle büyük şirketlerle ortaklık haberleri gelmeden boğa koşusu hakkında konuşmak bu aşamada henüz erken olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

YuzuSwap Nedir?

Cocos-BCX Neden Yükseldi?