içinde

Evergrande Krizinin Perde Arkası

Evergrande
Hong Kong, Çin'deki China Evergrande Center'ın dış görünümü 26 Mart 2018. REUTERS/Bobby Yip

Geçtiğimiz günlerde Çin’den gelen spekülatif haberlerin ardından kriptopara yatırımcıları kendilerini yoğun panik içerisinde buldu. Çinli emlak devi Evergrande’nin vadesi geçmiş tahvil ödemelerinde temerrüde düşüp düşmediğine dair çelişkili haberler, Bitcoin’in (BTC) fiyatına da olumsuz olarak yansıdı.

Bloomberg kaynaklı haber ise bu durumun aksine Evergrande’nin borç yükümlüklerini yerine getirdiğini aktardı. Bu haberin ardından bir nebze de olsa yatırımcılar rahatladı ve Bitcoin günlük seyrine geri döndü.

Evergrande Merkezi binası tabelası Hong Kong, Çin. 2021. REUTERS/Tyrone Siu

Evergrande’nin ödemesinin vadesinin gelmesinden iki dakika sonra, Deutsche Markt Screening Agentur çarşamba günü UTC saatiyle 16:00’da Evergrande aleyhine iflas davası hazırladığını belirten bir açıklama yayınladı.

Açıklamadan yaklaşık İki saat sonra, Bitcoin yaklaşık 6 bin dolarlık sert bir düşüş yaşadı 62.800 dolara geri çekilmeye başladı. Bu geri çekilme saatlerce devam etti. Fiyatlar, ilk düşüşün ardından birkaç saat sonra 64.500 dolar civarında konsolide oldu. Bu, Bloomberg muhabiri Allison McNeely’nin “İnternetten duyduklarınızın aksine Evergrande bugün temerrüde düşmedi” tweetiyle aynı saatlerdeydi. Aynı zamanda New York Times’da Evergrande’nin şirketin temerrüde düşmekten kurtulduğunu bildirdi.

Evergrande Neden Bu Kadar Önemli?

Evergrande, Çin’in en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri. Şirket, Global 500 listesinin de bir parçası yani gelir açısından dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Bu kadar büyük bir şirketin kabaca 300 milyar dolar borcu var ve bu rakam Çin’in gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık %2’sine tekabül ediyor.

Bu borcun 19 milyar dolarlık bölümü ise uluslararası piyasalarda ihraç edilen tahvillerden oluşuyor. Kripto piyasalarını ilgilendiren en önemli kısım ise bazı kripto yatırım şirketlerinin Evergrande tahvillerine yüklü miktarda yatırım yaptığına dair söylentilerin olması. Kısacası var olan bu borç, çöküş anında yalnızca kripto piyasalarında değil küresel olarak da büyük bir mali krize yol açabilecek potansiyeli barındırıyor.

Bu krizi de minimum hasarla atlatmayı başaran Evergrande, gerçekleştirdiği ödemelerin ardından şirketin hisse senetleri Hong Kong borsalarında %16 ya yakın değer kazandı. Böylelikle 30 Eylül`den bu yana Evergrande hisseleri en değerli gününü yaşamış oldu. Ayrıca Evergrande`nin 26 Aralık tarihine kadar ödemekle yükümlü olduğu 255 milyon dolara yakın ödemeleri bulunuyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Twitter; Kripto, DApps, NFT’ler ve Blockchain Teknolojisine Odaklanacak Bir Ekip Duyurdu

The Graph

The Graph: Blockchain için En Hızlı İndeksleme Sistemi