in

Evergrande Krizinden Sonra Bir Gayrimenkul Şirketi Daha Sıkıntıda

Çin’de bir gayrimenkul şirketi olan Sunac China Holdings Ltd., ülkedeki emlak yavaşlamasının ve Evergrande krizinin inşaatçılar üzerinde baskı oluşturduğuna dair en son işaret oldu. Evergrande’den sonra Sunac da yaşadığı likidite sorunları sebebiyle yardım arıyor.

Bloomberg tarafından görülen ve bir yan kuruluştan yerel yönetime gönderilen bir mektuba göre Sunac, şehirdeki operasyonların zorlaştığını bahane ederek doğu Shaoxing’deki yetkililerden “özel politika desteği” sunmalarını istedi.

Mektup, birimin talep ettiği yardımın türü hakkında ayrıntılı bilgi vermese de, Haziran ayının başından bu yana şehirdeki daha sıkı konut politikalarının yerel bir projede satışları ve nakit akışını azaltarak iç piyasaya ani bir darbe vurduğunu söyledi. Sunac grubunun bir bütün olarak da “nakit akışı ve likidite açısından büyük engeller ve zorluklarla karşılaştığı” belirtildi.

Düzenleyicilerin emlak sektörünü frenleme çabaları China Evergrande Group’ta kötüleşen nakit sıkışıklığıyla aynı zamana denk geldiğinden, Çin’in konut emlaklarındaki yavaşlama derinleşti. Değer bazında ev satışları Ağustos ayında geçen yılın başından bu yana en büyük düşüşü yaşarak bir önceki yıla göre %20 düştü.

Sunac
Bir Sunac China Holdings Ltd. logosu, 10 Mart 2015 Salı günü, şirketin Çin’in Pekin kentindeki şantiyelerinden birinde bir vinçte görüntülendi. Çin, 15 yıldan fazla bir süredir en düşük ekonomik büyüme hedefini belirledi ve bir mülk çöküşü, aşırı endüstriyel kapasite ve enflasyonun düşmesi ile artan ters rüzgarları işaret etti. Fotoğrafçı: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Sunac, Shaoxing’de turizm, iş ve konut dahil olmak üzere bir projeye 7.7 milyar yuan yani 1.2 milyar dolar yatırım yaptı, ancak Ağustos ayında satışların başlamasından bu yana haftada sadece bir ila iki birim satabildi ve buna göre 200 milyon yuan’ın biraz üzerinde bir telafi sağladı.

Şirket mektupta, “Konut piyasasındaki duyarlılık neredeyse donma noktasına düştü.” dedi. “Büyük bir baskıyla karşı karşıyayız.”

Sunac’ın temsilcileri yorum yapmaktan kaçındı. Shaoxing kentindeki konut bürosuna yapılan aramalar, Cuma günü geç saatlerde mesai saatleri dışında cevapsız kaldı.

Kredi trader’larına göre Sunac’ın dolar tahvilleri, mektubun piyasada dolaşmasının ardından Cuma günü düştü. Bloomberg tarafından derlenen fiyatlara göre, geliştiricinin 2024 vadeli %5.95 tahvili dolar bazında 4.6 sent düşerek 85 sente düşerek rekor seviyedeki en düşük kapanış seviyesi olarak belirlendi.

Bloomberg Intelligence analisti Kristy Hung, bu ay bir notta Sunac’ın Temmuz ve Ağustos aylarında önemli bir satış düşüşü yaşadığını yazdı. Yine de gayrimenkül şirketinin bilançosu bu yıl iyileşti ve üç kırmızı çizgi olarak bilinen borç ölçümlerinden ikisine uyuyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

KuCoin

Solanium, Edgeware ve Sentinel Kucoin’de Listeleniyor: $SLIM, $EDG ve $DVPN Nedir?

Bitcoin Ethereum

Deutsche Bank Analisti “Bitcoin İçin Dijital Altın, Ethereum İçin Dijital Gümüş” Dedi