içinde

EuroCoin (EUROC) Circle Tarafından Euro-Pegged Stablecoin Yayına Geçiyor: EUROC Nedir?

Circle’ın piyasaya sürdüğü EuroCoin (EUROC),  tüm dünyadaki kripto sahipleri için ticaret, likidite yönetimi ve değer transferi işlemleri için bir fırsat olarak görülüyor. 

İkinci en büyük stablecoin olan USD Coin’in (USDC) operatörü Circle, piyasada yaşanan durgunluğun ortasında fiyatı sabitlenmiş yeni bir varlık olan EuroCoin’i (EUROC) piyasaya sürme planlarını açıkladı. Kripto alanında önemli bir dizi kurum tarafından desteklenen Euro Coin (EUROC) varlık sürümü, Ethereum (ETH) blok zincirinde ERC-20 token’ları olarak satışa sunuldu.

Circle Inc.,  işletmeler için dijital ödemelerin geliştirilmesine ve tanıtımına odaklanan Massachusetts merkezli özel bir fintech şirketidir. Circle ilk olarak Bitcoin (BTC) depolama ve satın alma işlevlerine (Circle Pay) sahip kripto cüzdanları için çözümler oluşturmaya odaklanmıştı. Ancak adını büyük ölçüde ikinci en büyük stablecoin olan USD Coin’i (USDC) piyasaya sürmesiyle duyurdu. USD Coin (USDC) kapitalizasyonu 50 milyar doların üzerindedir; son iki yılda 40 kattan fazla artış göstermiştir. Ethereum, Solana, Tron ve Polygon akıllı sözleşme ana dalları dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılan kripto para birimi, nakit ve ticari senet ile desteklenmektedir.

Circle’ın EuroCoin’i (EUROC) yeni nesil EUR destekli bir stablecoin’dir. Circle’ın ikinci bir stablecoin piyasaya sürme kararı 2022 Haziran ayı itibariyle gündeme geldi. Sosyal medya üzerinden paylaşılan resmi duyuruda da yer aldığı gibi Circle, Euro’ya sabitlenmiş Euro Coin’i (EUROC) çıkarmaya tam anlamıyla hazır görünüyordu. Genel olarak Circle’ın ilk parası olan USDC’nin teknik tasarımını paylaşan yeni kripto para, euro cinsinden banka hesaplarında tutulan varlıklarla %100 desteklenmektedir.

Ekibinin açıklamasına göre EUROC, merkezi borsalar olan Binance.US, Bitstamp, FTX, Huobi Global tarafından ve merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri olan Compound, Curve, DFX tarafından destekleniyor. İlk Euro Coin’ler (EUROC), Circle hesapları aracılığıyla satışa sunuldu. Başlangıçta Ethereum (ETH) üzerinde ERC-20 token’ları olarak basılması planlanan EUROC, ilerleyen zamanlarda daha fazla ana akım blok zinciri ve kendine ait yeni sürümleriyle piyasada yer almayı planlanıyor.

Circle, EUROC’u hem kripto merkezli hem de ForEx odaklı ticaret platformlarına entegre edilmeye müsait, çok amaçlı bir çözüm olarak görüyor. Bu nedenle Circle, EUROC’un önemli fırsatlar sunan önemli bir stablecoin olduğunu iddia ediyor. EUROC’un getirdiği avantajlardan bazıları;

  • Kurumsal yatırımcılar, EUROC’u DeFi segmentinde ve Web3 ekonomisinde ödeme yöntemi olarak kullanabilecekler.
  • İlerleyen süreçte operasyonların daha basit hale gelebilmesi için işletmelere EUROC’u bir ödeme yöntemi olarak entegre etmeleri teklif edilecek.
  • Stablecoin entegrasyonu, B2B müşterileri için nakit akışını hızlandıracak.
  • Son olarak ise bireyler sıfıra yakın ücretlerle çok hızlı transferleri gerçekleştirebilecek.

Şimdiye kadar kayda değer başarı gösteren EUR tabanlı stablecoin bulunmuyor ancak Web3 kullanıcılarına EUR likiditesi sunmaya çalışan bazı projeler mevcut. Bu projelerden en iyi bilinenleri EURT, EURS ve agEUR’dır. En büyük stablecoin USDT’nin ortak ürünü olan Euro Tether (EURT) ise en geniş çaplı olan projedir. 129 milyon dolarlık arza sahip olan ve  Ethereum (ETH), Polygon (MATIC), Algorand (ALGO) ve xDai (STAKE) platformları arasında kullanılan Stasis Euro (EURS) ikinci büyük proje olarak sıralamada yer alıyor. Son olarak ise AgEUR by Angle Protocol, merkeziyetsiz, algoritmik olarak desteklenen, EUR sabitlenmiş en büyük stablecoin’dir.

Euro Coin (EUROC), Circle tarafından 30 Haziran 2022’de piyasaya sürüldü. Eklenecek daha fazla protokolle Ethereum’da (ETH) yayınlanması planlanıyor. EUROC, merkeziyetsiz finans (DeFi), ticaret, sınır ötesi transferler ve birçok dijital ödemeler için kullanılabilecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

KoinSaati içerik yazarı.

Polygon (MATIC), Disney Accelerator İçin Seçilen Web3 Projeleri Arasında!

JPMorgan’dan Bitcoin Raporu! BTC Yükselecek mi?