içinde ,

Euro, Ukrayna Barış Görüşmelerinde İlerleme Umuduyla Yükseldi

Euro, Çin’de artan COVID-19 vakalarının risk iştahını azaltmasına rağmen Ukrayna ve Rusya arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme umuduyla yükseldi.

Brent vadeli işlemleri salı günü kayıplarını artırdı. Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes görüşmelerinin daha fazla arz kesintisi korkusunu hafifletmesiyle iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Commerzbank analistleri, petrol fiyatlarındaki düşüşle ilgili olarak müşterilerine verdiği bir notta, “Bu durum, Rus ve Ukraynalı müzakereciler arasındaki görüşmelerin her şeye rağmen yakın ve barışçıl bir çözüme yol açabileceği umudunu yansıtıyor.” yorumunda bulundu. 

Analistler notun devamında, “Çatışmaya bir çözüm bulunması ve savaşın sona ermesi Euro için olumlu olacaktır. Ancak Euro’nun ne kadar değerleneceği konusu muamma.” diyerek Euro hakkında görüşlerini de dile getirdiler. 

ABD tarafında Fed, çarşamba günü pandemiden bu yana ilk kez faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanıyor. Piyasalar gelecekteki oran artışlarının hızı hakkında göstergeleri ve sözlü yönlendirmeleri takip ediyor. Analistler, çarşamba günü sona erecek olan toplantısının ardından, Fed’in beklenenden daha şahin bir politika duruşu sergilemesi durumunda dolar lehine potansiyel bir yeniden fiyatlama tahmin ediyorlar.

Bölgenin Rus enerjisine Dünya’nın geri kalanına göre çok daha fazla bağımlı olması nedeniyle Euro son zamanlarda zayıfladı. ING analistleri, “ECB’nin şahin tutumu sonrası, Rusya-Ukrayna çatışması, EUR/USD paritesi üzerinde yeniden majör yönlendirici oldu.” açıklamasında bulundu. Piyasaların barış görüşmelerine yaklaşımının iyimser. Avrupa Merkez Bankası geçen hafta tahvil alımlarını azaltma kararı alarak AB getirilerinde keskin bir yükselişi tetikledi.

Salı günü Çin, Shenzhen’in güney teknoloji merkezine nadir bir seyahat yasağı uyguladıktan sonra, yeni vakaların bir gün öncesine göre iki katından fazla artmasıyla günlük COVID-19 enfeksiyonlarında dik bir sıçrama kaydetti. Yuan, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine çekildi. 

Kaynak: Investing

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ardana, Optim Finance ile Ortaklığını Duyurdu

Stablecoin Ekonomisinin Değeri 200 Milyar Dolara Yaklaştı