içinde ,

Etherscan Nedir?

Etherscan nedir sorusuna şu cevabı verebiliriz: Etherscan, blockchain’in şeffaflığını ve erişilebilirliğini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Ethereum blok zincirinde gerçekleşen işlemleri keşfetmek, doğrulamak ve onaylamak isteyen kullanıcılar için başvurulabilecek bir kaynaktır.

Etherscan, Ethereum’un önde gelen blok araştırmacısı veya blok gezgini olarak bilinir. Esasen, kullanıcıların Ethereum’un merkezi olmayan akıllı sözleşme platformundaki işlemleri aramasına, onaylamasına ve doğrulamasına izin veren bir arama motorudur. Arama alanına bir adres girerek hesap bakiyesini, değerini ve bu adres üzerinden yapılan tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

Birincil Fonksiyon

Etherscan’ın arkasındaki ekip, platformu görevi blok zincir şeffaflığını kolaylaştırmak olan bağımsız bir varlık olarak oluşturdu. Ethereum blok zincirinde, Etherscan.io‘nun indekslediği ve ardından mümkün olan en şeffaf ve erişilebilir yol olduğuna inandığı şekilde aranabilir hale getirdiği halka açık bir defter görevi görür. Etherscan bir cüzdan servis sağlayıcısı değildir, kimsenin özel anahtarlarını saklamaz ve Ethereum ağı üzerinde gerçekleşen işlemler üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Ayrıca işlem hatalarını da düzeltemez.

Etherscan Ne İçin Kullanılır?

Kullanıcılar Etherscan’a kayıt olabilir ve bir hesap oluşturabilir. Normal kullanıcılar, “izleme listesine” bir adres ekleyebilir ve e-posta ile gelen bir transfer işlemi hakkında bilgilendirilebilir. Geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için kullanılabilecek veya Ethereum blok zinciri bilgileri için veri beslemeleri olarak kullanılabilecek bir dizi API hizmetine erişebilirler.

Etherscan

Etherscan, cüzdan hizmetleri sağlamadığından veya özel anahtarlarınıza erişemediğinden, izleme listesindeki adresler yalnızca portföy izleme veya denetleme için kullanılabilir. Hesabınızdan Ether veya herhangi bir token göndermek veya aktarmak için Ethereum Wallet, Trust Wallet, Parity Waller, MyEtherWallet veya Metamask gibi uyumlu bir cüzdan kullanmanız gerekmektedir.

Ethereum Adreslerini Keşfetme

Etherscan.io adresindeki herhangi bir adresin token transferi ve sözleşme yürütme dahil tüm işlem geçmişlerini aramak için Etherscan’i kullanabilirsiniz. Arama çubuğuna bir adres yapıştırmanız yeterlidir ve orada adres detayları görünecektir. Etherscan, adresteki ETH bakiyesini ABD doları cinsinden mevcut değeri ve adresten yapılan toplam işlem sayısı hakkında bilgi sunar. İşlemler sekmesi (transactions tab), adrese giren ve çıkan tüm işlemleri görüntüler. Etherscan, her işlem için TxHash (işlem karması veya işlem kimliği), işlemin kaydedildiği blok sayısı, işlemin onaylanmasından bu yana geçen süre, kime ve kimden olduğu, işlem yapılan değer ve toplam işlem ücreti gibi bilgileri listeler.

TxHash’ı Kontrol Etme

TxHash, bir işlemin durumunu izlemek ve denetlemek için kullanılabilir. TxHash’i arama çubuğuna yapıştırdıktan sonra, bir dizi işlem ayrıntısı görünecektir. Bunlar, TxReceipt durumunu içerir. Örneğin; işlemin başarıyla gönderilip gönderilmediği, blok yüksekliği (işlemin kaydedildiği bloğun numarası), işlemin değeri, kullanılan kesin gaz birimleri, gerçek maliyet ve gönderenin adresinden gönderilen işlemin numarası.

Başka Özellikler

Etherscan ayrıca, Ethereum ağı tıkanıklık sorunları yaşayabildiği için yararlı olan bir “gas fiyatı izleyicisine” de sahiptir. Tıkanıklık, gas fiyatlarını yükseltir, işlem maliyetlerini artırır ve bazı işlemlerin başarısız olmasına neden olur.

Etherscan

Gas fiyatı ne kadar düşükse, merkeziyetsiz uygulamaları çalıştırmak ve kullanmak o kadar ucuz olur, bu nedenle gas fiyatı izleyicisini kontrol ederek bir işlemi onaylamadan önce gas ücretini ayarlamak da mümkündür. Buna ilaveten, her tür kullanıcı için kullanışlı olan çok sayıda Ethereum çizelgesi ve istatistiği vardır. Bunlar bir işlem geçmişi çizelgesi, adres büyüme çizelgesi, toplam Ether kaynağı, para birimi, ağ bilgi çizelgeleri ve madencilik bilgi istatistiklerini de içerir.

Özet

Etherscan, Ethereum ağının tüm kullanıcıları için işlemleri takip etmek, akıllı sözleşmeleri gözden geçirmek, istatistikleri bulmak ve genel olarak Ethereum blok zincirinde neler olup bittiğini takip etmek için yararlı bir kaynaktır. Ek olarak, kullanımı ücretsizdir ve ana işlevleri kullanmak için kayıt olmanıza gerek yoktur. Yatırımcı, madenci veya geliştirici fark etmeksizin, Ethereum’un blokları ve işlemleri hakkında tek bir yerde ve gerçek zamanlı bilgi almanın uygun bir yoludur.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Antalya’daki Uluslararası Blockchain Wave Konferansı

DeFi

Gelecek Milyarlar İçin DeFi: İnternet Ölçeğinde Değer Değişimi