in , ,

Etherscan Nedir ve Nasıl Çalışır?

Etherscan, bekleyen veya onaylanmış herhangi bir Ethereum blok zinciri işlemiyle ilgili bilgilere erişmenizi sağlayan bir “blok tarayıcısı” ve analitik platformudur.

Etherscan, Ethereum blok zincirindeki tüm genel verilerin incelenebilmesi açısından güvenilir bir araçtır. Bu veriler, işlem dataları, cüzdan adresleri, akıllı sözleşmeler vb. bilgiler içerir. Etherscan, tamamıyla bağımsız bir platformdur. Ethereum Vakfı tarafından ne desteklenmektedir ne de yönetilmektedir.

Etherscan’in arkasındaki ekip, Ethereum blok zincirini günlük kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmek için geliştiriciler, yazılımcılar ve endüstri profesyonellerinden oluşmaktadır. Etherscan merkezi bir platform olmasına rağmen uygulama, kullanıcıların Ethereum blok zincirinde bulmak istediği veriye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Platformun kullanımı ücretsizdir.

Etherscan Kullanım Amaçları

Etherscan, kullanıcıların herhangi bir Ethereum cüzdan adresinde tutulan varlıkları görüntülemesine olanak tanır. Etherscan kullanarak incelediğiniz cüzdanın mevcut bakiyesini ve işlem geçmişini görmek mümkün. Bunu yapabilmek için Etherscan.io adresinde bulunan arama çubuğuna bilgilerini incelemek istediğiniz cüzdan adresini girin.

Etherscan’in kullanım amaçları:

 • Ethereum ağındaki anlık gaz ücretlerini takip edebilirsiniz,
 • Akıllı sözleşmeleri doğrulayabilirsiniz,
 • Herkese açık bir cüzdan adresinde bulunan kripto varlıkları inceleyebilirsiniz,
 • Ethereum blok zincirinde gerçekleşen anlık işlemleri takip edebilirsiniz
 • Herhangi bir Ethereum cüzdanından yapılan bir işlemi doğrulayabilirsiniz,
 • Akıllı sözleşmelerin doğrulanmış bir kaynak koduna ve/veya güvenlik denetimine sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz,
 • Bir cüzdanın kaç akıllı sözleşmeye yetki verdiğine bakabilirsiniz,
 • Herhangi bir dApp için bir cüzdana erişimini gözden geçirebilir ve/veya iptal edebilirsiniz.

Kullanıcılar, Ethereum blok zincirinde gerçekleşen (gerçekleşmiş, başarısız olmuş veya sırada bekleyen işlemler dahil olmak üzere) herhangi bir işlemi, Etherscan’de görüntüleyebilir. Etherscan, cüzdan hizmetleri sağlamadığından veya özel anahtarlarınıza erişemediğinden, izleme listesindeki adresler yalnızca portföy izleme veya denetleme için kullanılır. Uygulama, bir işlem hatasını çözmek için kullanılamaz.

Etherscan’de bir işlemi takip etmenin bir başka yolu ise arama çubuğunda hash anahtarını aratmaktır. Hash, kullanıcılara o işlemin tahmini ne kadar sürede onaylanacağına, tahmini ne kadar süreceğine dair bilgiler sağlar. İşlem tamamlandıktan sonra sayfa yenilenir.

Etherscan ayrıca bir analiz platformu olarak da kullanılabilir. Herkes Ethereum (ETH) gaz maliyetlerindeki değişiklikler gibi zincir içi (on-chain) ölçümleri analiz etmek, portföylerini takip etmek ve şüpheli faaliyetleri tespit edebilmek için Etherscan’ı kullanabilir.

Kullanıcıların Etherscan uygulamasını kullanmadan önce bir hesap açmalarına gerek yok. Ancak, bir Etherscan hesabı açmak, kullanıcılara ek özelliklere erişim sağlamaktadır. Etherscan, geliştiricilere dApp oluşturabilmeleri için API hizmetleri de sunmaktadır.

Etherscan, tüm gelen ve giden işlemler için aşağıdaki bilgileri sağlar:

 • İşlemin hash’ini,
 • İşlemin kaydedildiği blok sayısı ve işlemin onaylandığı saat,
 • Gönderici ve alıcı adresleri,
 • Gaz ücreti,
 • Gönderilen miktar,
 • Toplam işlem ücreti.

Etherscan Nasıl Çalışır?

Etherscan’ı kullanmak için Etherscan.io ana sayfasının üst kısmındaki arama çubuğuna herhangi bir Ethereum cüzdan adresini girin. Bu sayede, aradığınız cüzdanla ilişkili tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

Etherscan’da Bir işlemi ve Cüzdanı Görüntüleme

Etherscan’da “Transactions” (işlemler) sekmesi altında bir cüzdan adresinin geçmişini, tüm ETH işlemlerinin (Txns) veya söz konusu cüzdanın ödediği gaz (Gwei) ücretlerinin bir listesini gösterecektir.

Etherscan’in ana sayfasında bulunan arama çubuğuna incelemek istediğiniz cüzdan adresini yazın ve “Search”e (ara) tıklayın. Yönlendirildiğiniz sayfada yer alan veriler, o cüzdanın ETH bakiyesini ve ABD doları cinsinden değerini ve ayrıca cüzdanın işlem geçmişini gösterecektir. Bunun yanında, işlem kimliğini, blok yüksekliğini ve işlemin ne zaman onaylandığı gibi detayları da bulabilirsiniz. Blok yüksekliği, işlemin dahil edildiği bloğu ifade eder.

Ethereum

Yalnızca tek bir işlemi araştırmak veya takip etmek için kullanıcıların o işlemin hash’ine veya işlem kimliğine veya TxHash’ine ihtiyacı olacaktır. TxHash, blok zincirindeki bir işlemi tanımlayan benzersiz bir sayı dizisidir.

Kullanıcılar Etherscan arama çubuğuna TxHash’i girdiklerinde, sayfada o işlemle ilgili bir bilgi listesi çıkacaktır. Kullanıcılar, söz konusu işlemle ilgili ek bilgileri incelemek için buradan “Transactions” sekmesine tıklayabilir. Bu tür veriler, işlem durumunun başarılı, beklemede veya başarısız olup olmadığını öğrenmemizi sağlar.

Gerçekleşen işlemin hem ETH hem USD değerini öğrenebiliriz. Aynı zamanda Etherscan, gerçekleşen işlemin zamanını da görüntüler.

Etherscan Üzerinden Gaz Ücreti Takibi Nasıl Yapılır?

Ethereum’daki işlem maliyetleri, gaz ücretleri olarak adlandırılır. Ethereum ağında işlem yoğunlukları değişkenlik gösterebiliyor. Ethereum’un açık artırma tabanlı modeli nedeniyle kullanıcıların işlemlerini bir an evvel gerçekleştirebilmeleri ve işlemlerini bir sonraki bloğa dahil edebilmeleri için teklif verdikçe ağda yaşanan trafik artmakta ve bu nedenle de ortalama gaz ücreti yükselmektedir. Bunun sonucu olarak işlemler ertelenir veya bazı işlemler başarısız olur.

Gaz ücretleri, gerçekleştirilmeye çalışılan işlemin dahil olduğu bloğa ve ağ tıkanıklığının derecesine bağlı olarak değişir. Yapacağınız işlemden önce gaz ücretlerini doğru bir şekilde belirlemek için Etherscan’ın “gas tracker” özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılara çeşitli zaman aralıklarında gaz fiyatlarındaki değişiklikleri, ağdaki tıkanıklığı ve işlem başına işlem maliyetinin ne olacağını yaklaşık olarak tahmin etmenizi sağlar.

Ethereum

Bir kullanıcının cüzdanındaki bakiyenin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için Etherscan’da cüzdan adresi aratın ve “Analytics”e tıklayın. Buradan kullanıcılar, o cüzdanın ETH bakiyesini, tüm transfer geçmişini, yaptığı tüm işlemleri ve ödenen ücretleri görebilirsiniz.

Akıllı sözleşmeleri, Etherscan uygulamasının “Read Contract” (Sözleşmeyi Oku) ve “Write Contract” (Sözleşme Yaz) özelliklerini kullanarak özel izinlere gerek kalmadan okuyabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu sayede, çeşitli token’lar ve akıllı sözleşmeler hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca bir token transferi başlatmak ve akıllı sözleşme işlemlerini onaylamak için bu özellikleri kullanabilir.

Bir token’ın, kullanıcının cüzdan erişiminin kaldırılması, Etherscan’in Token Onay Denetleyicisi (Token Approval Checker) kullanılarak gerçekleştirilebilir. Kullanıcılar token satın almak veya takas etmek için dApp’lerle etkileşime girdiğinde, izinleri ile doğrudan bir kullanıcının cüzdanına tıklarlar. Bu nedenle dApp’ler, kullanıcıların Ethereum cüzdan adreslerine erişmek isteyen dolandırıcılar için oldukça çekici bir hedeftir.

Kullanıcılar şüpheli bir etkinlik gördüklerine veya bir dApp’in güvenliğinin ihlal edildiğini düşünürlerse belirli bir cüzdan adresine erişimini iptal etmek için Etherscan’ı kullanabilirler. Kullanıcının cüzdan içindeki varlıkları kaybolmaz ancak kullanıcıların bir dahaki sefere dApp’e eriştiklerinde token’larını yeniden yetkilendirmeleri gerekir.

Ethereum

Etherscan’i, bir kullanıcının onaylanmış token listesini gözden geçirmek için Etherscan’in Token Approval Checker’da kullanıcının cüzdan adresine bakın. Bunu yapmak kullanıcılara o cüzdanla onaylanmış tüm akıllı sözleşme etkileşimlerinin bir listesini çıkaracaktır. Buradan, kullanıcılar cüzdanlarını Etherscan’a bağlayabilir ve belirli dApp’lerin artık kullanıcının cüzdanına erişimi olmadığından emin olmak için “iptal”e tıklayabilir.

Özetle

Etherscan, güvenilir Ethereum blok zinciri verilerine erişmek için kullanışlı araçlardan biridir. Etherscan ile akıllı sözleşmelerdeki kodları gözden geçirebilir, gaz fiyatlarını takip edebilir ve Ethereum blokzincirinde gerçekleşen işlemleri gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Kaydolma zorunluluğu yoktur ve kullanması ücretsizdir.

Kaynak: Cointelegraph

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Volatilite Endeksi (VIX) Nedir?

Oasis Network (ROSE) Nasıl Stake Edilir?