in , , , ,

Ethereum’un Metaverse Desteği

Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşma duyurusu, kripto para piyasalarında bir dalgalanma etkisi yarattı.

Teknoloji devi metaverse emellerini vurgularken, insanlar potansiyeline uyanıyor. Bu, başta Ethereum blokchainin üstünde olmak üzere, oyun ekonomileri veya kendi metaverse’lerini oluşturan birkaç tokene fayda sağladı.

Sadece bir hafta içinde Decentraland’ın MANA tokenı ve The Sandbox’un tokenı SAND sırasıyla %295 ve %162 değer kazanmayı başardı. Retail trader’ların favorileri SafeMoon ve Shiba Inu, %114 ve %98’lik artışlarla üçüncü ve dördüncü en yüksek performans gösterenler oldu. Son olarak, oyun ve NFT platformu Enjin (ENJ) %46 gibi önemli bir artış gösterdi. İlk 100’deki en iyi performans gösteren beş projeden dördü, aşağıdaki tabloda mavi ile gösterildiği gibi Ethereum’un üzerine inşa edilmiştir.

Ethereum, Yatırımcıların Metaverse’e Doğru Kaymasından Yararlandı

Ethereum,Facebook’un Meta açılış konuşmasından bir gün sonra 4.400 doların üzerinde yeni tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mark Zuckerberg, metaverse’nin NFT’leri destekleyeceğini ve açık platformlarla birlikte çalışabilir olacağını açıkladığı için Meta’nın planları Ethereum için bir katalizör gibi görünüyor. O zamandan beri Ethereum, piyasa değerinde 20 milyar dolar kazandı.

Ethereum’da Yüksek Ücretler

Metaverse tokenlerını çevreleyen artan aktivite ve Shiba Inu’ya olan ilginin devam etmesi, Ethereum’da daha yüksek ücretlere yol açtı. Ethereum, blok zincirini kullanmak için 457 milyon dolardan fazla ödenerek ikinci en yüksek haftalık ücretlerini kaydetti.

Daha yüksek ücretler iki ucu keskin bir kılıç görevi görür. İlk olarak,100 doların üzerinde parası olmayan ortalama kullanıcıları Uniswap işlemleri için fiyatlandırabilir. Öte yandan, yüksek ücretler, blok zincirini kullanmak için bir haftada 450 milyon doların üzerinde harcanan Ethereum’u kullanmak için büyük talebi temsil ediyor. Referans olarak, Bitcoin aynı dönemde 5 milyon dolarlık ücret işledi.

Ayrıca, EIP-1559’un uygulanmasının ardından yüksek ücretler ETH sahiplerine fayda sağlar. Bu, EIP-1559’un yakılan veya dolaşımdan kaldırılan işlem ücretinin bir kısmı olan taban ücretini tanıttığı için geçerlidir. Temel ücret aracılığıyla, Ethereum sahipleri metaverse ile ilgili ve meme tokenlerinde artan aktiviteden faydalanır.

Son 7 gün içinde, ücretler için ödeme yapan tüm Ethereum’un %85’inden fazlasını oluşturan temel ücret, 100,000 ETH’nin yakılmasına neden oldu. İlk kez, haftalık olarak yakılan ETH miktarı, yayınlanan toplam ETH miktarını aştı, bu da Ethereum’un ilk deflasyon haftasını yaşadığı anlamına geliyor.

1 Kasım 2021 itibarıyla IntoTheBlock’un Ethereum ağ göstergeleri aracılığıyla

Yukarıda görülebileceği gibi, Ethereum’un yıllık efektif enflasyon oranını, ihraç edilen miktardan yakılan ETH’yi çıkararak hesaplayan Ethereum’un net ihraç oranı ilk negatif haftasını yaşadı. EIP-1559’un uygulanmasından bu yana net ihraç azalmakta ve bu da Ethereum’un daha da azalmasına neden olmaktadır.

Metaverse Token’larını Çevreleyen Son Çılgınlık, Geleceğe Bir Bakış Açısı

Decentraland gibi platformlar, merkeziyetsiz bir metaverse için umut verici işaretler gösteriyor, ancak Dapp Radar’a göre aylık 1000’den az aktif kullanıcıyla hala erken aşamalarında. Bu metaverse’lerde daha fazla kullanım durumu ortaya çıktıkça, Axie Infinity’de olduğu gibi daha fazla insanın onlarda oynaması ve hatta çalışması muhtemeldir.

Genel olarak Ethereum, bu uygulamaların çoğunun üzerine inşa edildiği temel katman olarak fayda sağlıyor. Metaverse üzerindeki ekonomik aktivite arttıkça, daha fazla ETH yakıldıkça Ethereum ihracının daha da düşmesi muhtemeldir. Sonuçta bu, hem Ethereum kullanıcıları hem de Ethereum sahipleri için merkeziyetsiz metaverse yükselişinden yararlanma fırsatı yaratır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

MES tarafından yazıldı.

Erzurumspor Fan Token Satışları Devam Ediyor: $ERZ Token Nasıl Satın Alınır?

Lithium Finance

Lithium Finance ve Palm NFT Studio Partnerliği