içinde ,

Ethereum’un Merge Güncellemesi Sonrasında Ne Olacak?

Ethereum Merge’e geri sayım başladı. Ethereum Merge, kullanıcılara daha verimli ve daha kullanışlı bir sistem sunmak için Proof-of-Stake mekanizmasına geçişi hedefliyor. Peki Ethereum Merge güncellemesi sonrası ağda nasıl değişimler yaşanacak inceliyoruz. 

Öncelikle Ethereum, blok zincirini daha ölçeklenebilir ve daha hızlı hale getirecek bir hisse kanıtı (PoS) sistemine doğru ilerliyor. Merge sonrası yapılan işlemlerin daha hızlı ve daha az maliyetli hale gelmesi bekleniyor. Ethereum’un nispeten verimli enerji kullanımı ve çevre dostu bir dijital varlığa dönüşmesi, blok süresinin azalması ve Ethereum’un deflasyonist bir yapıya bürünmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Gaz Ücretleri

Ethereum ağını Merge yükseltmesine götüren birçok teknik detay bulunuyor. Bitcoin’den sonra en değerli ikinci kripto birimi olan Ethereum’un üzerinde inşa edilmiş birçok merkeziyetsiz uygulama (DApps) bulunuyor. Bilindiği üzere bu DApp’lerle etkileşime giren kullanıcıların, Ethereum ağında gaz ücretlerini ödemesi gerekiyor. Oldukça yüksek olan işlem ücretlerinden sonra Ethereum, işlem hacmini artırması ve gaz ücretlerini düşürmesi gerektiği konusunda eleştirildi. Görünen o ki Merge yükseltmesi Ethereum’un işlem hacmi ve gaz ücreti sorunlarına bir çözüm olmayacak.

Ethereum

Ancak Merge’den sonra planlanan Shanghai güncellemesi gaz ücretlerini düşürmeyi amaçlıyor. Ethererum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in konuya dair yaptığı açıklamada Merge sonrası ağın daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale gelmesini sağlayacak bir dizi iyileştirmenin devam edeceğini belirtti.

İşlem Hızı

Vitalik Buterin, Ethereum ağının saniyede 100.000 işlemin gerçekleştirebileceğini aktardı. Yeni yükseltme sonrasında işlem hızlarının %769.000 oranında artması bekleniyor. Yeni protokolde, işlemleri doğrulamak daha az sayıda validator ile gerçekleşecek. Böylelikle daha kısa sürelerde aynı anda daha fazla işlem yapılabilecek. Bu durumun işlem ücretlerini düşürmesi ve ağı daha ölçeklenebilir hale getirmesi bekleniyor. Ayrıca PoS’a geçiş Ethereum’u nakit akışlarıyla verimli bir varlığa dönüştürecek.

Düşük Enerji Kullanımı

Kripto sektöründe, işlemleri doğrulamak için gereken elektrik miktarı ekolojik nedenlerle öneme sahiptir. Merge sonrası Ethereum %99,9 daha az enerji kullanarak sektörün çevre konularında daha yapıcı adımlar atmasında öncü olacak. Gerçekleşmesi beklenen Merge, madencilerin enerji yakma ihtiyacını ortadan kaldıracağı için çevresel maliyetin büyük oranda azalacağı düşünülüyor.

Ethereum

Diğer Gelişmeler

Dijital varlığın arzı yılda %4,2 oranında düşecek. Ethereum deflasyonist bir yapıya bürünecek. Değer saklama aracı olarak daha fazla ön plana çıkacak. Ethereum hem getiri sağlayan hem de deflasyonist bir varlık olacağından en yüksek verime sahip blockchain olma olasılığı azalacak. Bununla birlikte, Ethereum Shanghai Yükseltmesini uyguladığında, ağ günlük para çekme işlemlerinde toplam 40.000’e kadar stake edilmiş ETH’ye izin verecek.

Tüm bu bilgileri toparlamak gerekirse Merge, Ethereum ağının PoW’dan PoS’a geçişiyle sonlanacak. Ethereum ağının enerji tüketimi %99 oranında azalacak ve yeni ETH arzını yaklaşık %89,4 oranında azaltacak. Bununla birlikte hem gaz fiyatlarını düşürmeyecek hem de ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyecektir. Merge başarılı bir şekilde gerçekleşirse ETH’nin önde gelen blok zinciri ağı olarak kurulmasına yardımcı olacak. Birleşme sebebiyle sektörde dalgalanmalar beklense de kısa vadede sektörü canlandırması öngörülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Norveç Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi

BNB Chain ve Google Cloud Birlikte Yeni Adımlar Atıyor!