içinde , ,

Ethereum’un İlginç Göstergeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kriptopara piyasasının toplam büyüklüğü, tarihte ilk defa geçtiğimiz haftalarda 3 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Ethereum ile birlikte altcoin piyasası da yeni rekorlara yelken açtı. Kripto piyasası ilk defa fiyat keşfi seviyelerinde dolaşmakta.

Ethereum’un Yolu

30 Eylül 2021 tarihinden itibaren Ethereum‘un yönü yıldızları göstermekteydi. Altcoinlerin kralı olarak nitelendirilen Ethereum, hem uzun dönem hem de kısa dönem HODL’ları mutlu ederek haftalık %9.93, aylık %33 gibi yatırım geri dönütü değerlerine (ROI) ulaştı. Bu yazının yazılış tarihinde Ethereum, $4.210,18 seviyesinden işlem görmekte.

Ethereum

Ethereum rekor seviyesinde hareket ederken, ilginç bir şekilde gas ücretleri ve ticaret hacmi düşmüş durumda. Bu ilginç durumun sebep olabileceği sonuçları ve Ethereum’un geleceğinde neler bulunabileceğini inceledik.

Ethereum’un gaz ücretleri beş gündür fiyat artmaya devam ettikçe düşmekte. 7 Kasım’daki ortalama işlem ücreti, $37.19 seviyesindeydi. Bu seviye bir hafta öncesinin gas fee’si olan $55 dolar miktarından %33 daha düşüktü. Buna ek olarak işlem sayısı da kriptonun yükselen fiyatının yanında düşmüştü

Günlük Ethereum işlemleri, ağda tamamlanan günlük işlem sayısını yansıtır. Belirtilen zaman dilimindeki işlem hacmi katılımcılar arasında düşük iyimserliğin göstergesiydi. Bunun dışında, ağın hash oranı yeni zirvelere yükselmeye devam etti. Hash oranı, ağın bilgi işlem gücünü ve Etherscan‘a göre en yüksek ortalamayı belirler. 7 Kasım tarihinde 830.058.8955 GH/s hash oranı kaydedildi.

Ek olarak, market FOMO’su (Fear of Missing Out / Kaçırıyor olma Korkusu) gözle görülür şekilde soğumakta. Ticaret hacimleri geçen hafta boyunca sürekli bir düşüş eğilimi gördü. Bu nedenle, Ethereum’a olan talep düşmüş olsa da, ağın daha gidecek çok yolu var.

Ethereum’la Uzun Bir Yolculuk

Özellikle, Ethereum’un NUPL’si (Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar) hala coşku içinde değil. Çünkü son piyasa rallisi henüz coşku aşamasına tanık olmadı ve bu durum Ethereum için daha fazla büyüme  alanı bıraktı. 7 kasım haftasında, ağ kâr durumunda olmasına rağmen, satış noktasına ulaşmamıştı. Bu aynı zamanda, HODLer’ların yakın zamanda kar elde etmeyecekleri anlamına gelmekteydi. 

Analist Benjamin Cowen gibi bazı uzmanlara göre, ETH için bir sonraki makul fiyat hedefi 0,1 BTC veya yaklaşık 6,571 dolar değerlemeye ulaşmak olacak. Cowen, Ethereum’u “gerçek bir canavar” olarak adlandırdı ve ekledi;

“2022 senesinin Ethereum için bir boğa piyasası içerisinde geçeceğini düşünüyorum. The Merge ve Whatnot gibi mecraların aktif hale gelecek olması bu tahmini güçlendiriyor.”

Bu nedenle, analistler ETH’ye yükseliş perspektifinden bakıyor ve ETH’nin yukarı doğru hareketi de bu tahmini güçlendiriyor. Bununla birlikte, kısa vadeli bir fiyat düşüşü, piyasaya iyi bir giriş noktası olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Binance

JasmyCoin (JASMY), Binance’ta Listeleniyor: JasmyCoin Nedir?

Koinsaati Akademi: BSC Ağında Token Oluşturma Rehberi