içinde , , , ,

Ethereum’un Dikkat Çeken 3 Özelliği

190 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri olan Ethereum (ETH), piyasa değeri açısından Bitcoin’in hemen ardından geliyor. Bununla birlikte, bugüne kadarki en büyük akıllı sözleşme platformu. Biz de sizler için Ethereum’un dikkat çeken en önemli üç özelliğini derledik.

Zengin Bir Ekosisteme Sahip

2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, dünyanın ilk işlevsel blok zinciridir. Akıllı sözleşmelerin ağın üzerine inşa edilmesine olanak tanır. Akıllı sözleşmeler, birbiriyle ilişkili olmayan iki taraf da belirli bir işlemin koşullarını karşıladığında otomatik olarak yürütülen bilgisayar programlarıdır. Aracılara olan ihtiyaç tamamen ortadan kaldırılmıştır. Örneğin, bir kredi tamamen geri ödendikten sonra ödenmeyen teminatı düşünün. Tüm bunlar, bu akıllı sözleşmeleri yürüten Ethereum Virtual Machine adı verilen yazılım sayesinde mümkündür.

Bu kurulum, yalnızca eşler arası bir dijital nakit sistemi olmak amacıyla oluşturulan Bitcoin’den tamamen farklıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Ethereum’un platformu genişletme sürecinde daha fazla mühendis ve bilgisayar uzmanı sayısına sahip olmasının nedeni budur. Girişim sermayesi şirketi Electric Capital’e göre 2021’in sonunda, Ethereum üzerinde çalışan aylık 4.000’den fazla aktif geliştirici vardı. Yeni Web3 geliştiricilerinin %20’si bu blok zincirine katıldı ve bu, oldukça önemli bir oran.

Sonuç olarak, blok zinciri şu anda diğer kripto para birimlerine kıyasla en büyük merkeziyetsiz uygulamalar ekosistemine (DApp) sahip. Kâr amacı gütmeyen kripto dizini kuruluşlarına göre Ethereum’da çalışan yaklaşık 3.000 DApp var. Bu uygulamalar, merkeziyetsiz finans protokollerinden oyunlara, sosyal medyadan pazarlara kadar çeşitli kullanım durumlarına sahip olabilirler.

Blok zinciri çevreleyen inanılmaz derecede zengin bu ekosistem, zaman içinde gerçek dünya yararı ve daha fazla kullanıcı kabulü yaratmaya devam etme şansını artırıyor. Bu da Ethereum satın almak ve uzun süre saklamak için yeterli bir sebep.

Ethereum Daha da İyi Olma Yolunda İlerliyor

Kripto yatırımcılarının Ethereum’a sahip olduklarından emin olmaları gerekiyor. Bunun için de birkaç hafta içinde piyasaya sürülmesi planlanan bir değişim gerçekleşecek. 15 Eylül’de ETH, yavaş ve yoğun enerji tüketimine yol açan proof-of-work mekanizmasından Merge güncellemesi ile daha hızlı, daha verimli bir proof-of-stake mekanizmasına geçiş yapacak. Blok zinciri, proof-of-stake mekanizmasına tamamen geçiş yaptıktan sonra %99 oranında daha az enerji kullanacağı tahmin ediliyor.

Bu biraz zaman alabilir ancak Merge, tartışmasız kripto para birimi tarihinde meydana gelen en önemli olaylardan biridir. Tamamen kullanıma sunulduğunda, ETH uygulama geliştirmelerinin daha elverişli hale gelmesi bekleniyor. Mevcut proof-of-work mekanizmasında ağ ücretleri yüksektir ve hızlar yavaş olabilir, bu da akıllı sözleşme geliştiricilerinin çabalarını engeller.

Ethereum

 

Bu beklentiler doğrultusunda Ethereum’un popülaritesi artmaya devam ediyor. 2022’nin başından bu yana Ethereum, %50’den fazla artışı temsil eden 142.000 validator ekledi. Buna ek olarak daha fazla kullanıcı Ethereum uyumlu cüzdanlar oluşturuyor. Verilere göre sadece son sekiz ayda 20 milyondan fazla yeni cüzdan adresi oluşturuldu.

NFT Dünyasının Zirvesinde

NFT verileri toplayıcısı olan Cryptoslam’a göre ETH, tüm zamanların NFT satış hacminin diğer tüm blok zincirlerin satış hacmini ezip geçtiğini gösteriyor. ETH, kuruluşundan bu yana 500 milyon doların üzerinde satış hacmi yaratan 11 farklı koleksiyonla birlikte, derin ve iyi çeşitlendirilmiş bir NFT pazarına sahiptir.

 

Ethereum’un piyasaya sürdüğü NFT’ler, kendilerine ait büyük bir ekosistem yarattılar. Başlangıçta yalnızca Ethereum’a ait NFT’ler için olan NFT pazarı OpenSea, en son finansman turunda 13 milyar dolar olarak değerlendirildi. Bu yüzden, yükselişteki koleksiyonlarla ilgileniyorsanız sahip olmanız gereken en önemli unsurlardan biri Ethereum’dur.

Zengin bir ekosistem, Merge sayesinde gelecek yenilikler ve NFT dünyasında önemli bir konuma sahip olan Ethereum, tüm yatırımcılar için görülmeye değer.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Balinasının Gizemli Satışı Ne Anlama Geliyor?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 7 Eylül 2022