in , ,

Ethereum’u Ölçekleyen Arbitrum Nedir?

Arbitrum

Arbitrum, kullanıcılar ve geliştiriciler için merkeziyetsiz uygulamaların (dApp’ler) maliyetlerini ve gecikmelerini azaltmak için Offchain Labs tarafından tasarlanan bir Ethereum ölçeklendirme çözümüdür.

“Optimistic Rollup” olarak bilinen Ethereum’un popüler ölçekleme çözümlerinden birinin bir varyasyonunu kullanan Arbitrum Rollup protokolü, zincir üzerinde kullanılan veri miktarını en aza indirmekte ve ortak Ethereum araçlarını kullanarak Ethereum Sanal Makinesi (EVM) akıllı sözleşmelerini desteklemektedir. Arbitrum akıllı sözleşmeleri, Solidity programlama dili kullanılarak oluşturulmaktadır. Bu akıllı sözleşmeler, işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltmakta ve gizlilik ve güvenlikten ödün vermeden özelleştirilebilmektedir.

Arbitrum Nedir?

Arbitrum, güvenilir bir şekilde, yüksek verim ve düşük maliyetli akıllı sözleşmeler oluşturulmasını sağlayan bir Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. Arbitrum üç ayrı mod kullanmaktadır. Bunlar AnyTrust Channels, AnyTrust Sidechains ve Arbitrum Rollup modlarıdır.

Offchain Labs tarafından geliştirilen Arbitrum, kullanıcıların Ethereum’u yerel olarak kullanmaya kıyasla, minimum maliyet ile akıllı sözleşmeleri dağıtmalarına ve bunlarla etkileşim kurmalarına olanak tanımaktadır.

Ayrıca Arbitrum, herhangi bir güvenlik veya merkeziyetsizlik kaybı olmaksızın Ethereum ile aynı araçları kullanmaktadır. Ayrıca, Arbitrum akıllı sözleşmeleri, Ethereum tabanlı herhangi bir Token’ı kullanabilmektedir ve özel araçlara ihtiyaç duymadan herkes doğrulama yapmak için seçilebilmektedir.

Arbitrum

Arbitrum Rollup

Arbitrum Rollup, Optimistic Rollup protokolünü temel almaktadır. Bununla birlikte, Arbitrum’un Rollup teknolojisi, zincir üzerinde çok az veri depolandığı için diğer toplama zincirlerine kıyasla daha gelişmiştir.

Ayrıca Abritrum Rollups, tüm Ethereum geliştirici araçlarıyla çalışabilmekte ve isteğe bağlı Ethereum Sanal Makinesi (EVM) akıllı sözleşmelerini tamamen destekleyebilmektedir.

Arbitrum, Ethereum’un üzerinde oluşturulmakta ve aynı Remote Procedure Call (RPC) arayüzünü desteklemektedir. Geliştirici deneyimi, Ethereum’a inanılmaz derecede benzemektedir. Arbitrum, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) oluşturmanın sorunsuz, daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir yolu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Arbitrum Nasıl Çalışır?

Bir Ethereum ölçeklendirme çözümü olarak Arbitrum, Ethereum blokzincirinin üzerinde çalışmaktadır. Ethereum’da olduğu gibi, Arbitrum kullanılarak oluşturulan merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) Solidity programlama dilinde yazılmaktadır. Bu daha sonra açık kaynaklı Arbitrum derleyicisi kullanılarak derlenmektedir. Ayrıca, herhangi bir Ethereum tabanlı token, Arbitrum dApps ile birlikte kullanılabilmektedir.

Çoğunlukla Arbitrum dApp’leri, ana zinciri yalnızca başlangıçta ve varlıkların Arbitrum’a giriş-çıkışı sırasında kullanmaktadır. Zincir dışında gerçekleşen çok sayıda etkileşim, hızlı geri dönüş ve kesinlik ile sonuçlanmaktadır.

Arbitrum

Neden Arbitrum Kullanılır?

Geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak için Ethereum yerine Arbitrum’u seçmesinde, geliştirme maliyetinden Consensus algoritmasının güvenliğine kadar birçok neden bulunmaktadır. AnyTrust Garantisi ile Arbitrum, diğer tüm Validator’lar hile yapmak için gizlice işbirliği yapsalar bile  her zaman dürüstçe hareket eden bir Validator’ın işlemini yürütmektedir. Birçok zincir çoğunluk veya üçte iki oranında dürüst varsayımlar gerektirirken AnyTrust Garantisi, Validator olmayı seçen herkesin dürüst ve doğru davranış garantisine sahip olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, geliştiriciler Arbitrum’u, Ethereum programlama araçlarına aşina oldukları için de tercih etmektedirler. Arbitrum, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tamamen uyumlu olduğundan, özel derleyiciler kullanmaya, kodu yeniden yazmaya veya yeni araçlar indirmeye gerek yoktur. Arbitrum ölçeklenebilir, güvenli ve verimlidir. Geliştiriciler, Ethereum sözleşme boyutunun ve işlemlerinin gerektirdiği gas sınırlarının ötesine geçebilen Arbitrum’da büyük sözleşmeler uygulayabilmektedir. Tüm bunlar, geliştiricilerin zaten kullanmakta olduğu tanıdık programlama dilleri ve araçlarla elde edilmektedir.

Kaynak: ivanontech

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Socios Uygulamasında KYC/Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır?

Vitalik, Ethereum

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’den Twitter AMA Etkinliği