içinde ,

Ethereum’dan Optimism’e Köprüleme Nasıl Yapılır?

Varlıklarınızı Optimism Ethereum köprüsüne göndermeyi ve düşük işlem ücretleri ile Uniswap’te anında nasıl takas edeceğinizi öğrenin.

Kripto varlıklarınızın çoğunu köprülemek için en iyi yöntemlerden biri Layer 2 (Katman 2/L2) bağlantısıdır. Düşük işlem ücreti, yüksek işlem hacmi, daha iyi kullanıcı arayüzü ve zaman zaman Mainnet’te olmayan dApps kullanım imkânı sunan L2 çözümlerinden en popüleri olan Optimistic Ethereum’a odaklanacağız. Kripto varlıklarınızı Optimistic Ethereum köprüsü ile nasıl göndereceğizi ve merkeziyetsiz token borsası olan Uniswap’ta düşük işlem ücreti ile anında işlem yapmayı öğreneceksiniz.

Kripto dünyasında çokça rastlayabileceğiniz blokzinciri ölçeklenebilirlik üçlemesi problemi diye bir tabir bulunmakta. Bu üçleme blokzinciri endüstrisinde bir klasik haline geldi, çünkü blokzinciri ağlarının optimal işlevsellik için çözmesi gereken üç temel engeli çok etkili bir şekilde yakalıyor: ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik.

Kaynak: Bankless

Köprüleme çözümü olarak sunulan Layer 2 bağlantısı, Ethereum ekosisteminin ortaya çıkarttığı problemleri (yüksek işlem ücreti gibi) çözerek ekosistemin sağlıklı büyümesinde önemli bir rol oynuyor.

Optimistic Ethereum Nedir?

Diğer L2 çözümleri gibi, Optimism ekibi de yeni ölçekleme çözümlerini, güvenlik ve merkeziyetsizleşme üçgeninden ödün vermeden çözebilecekleri bir fırsat olarak gördüler. Optimistic Ethereum, EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumlu, hızlı, basit ve güvenli bir rollup zinciri olup, aynı zamanda kullanıcıların çok daha düşük maliyetlerle herhangi bir Ethereum uygulaması ile etkileşim kurmalarına olanak sağlar

Optimistic Rollup’ı şöyle düşünebilirsiniz. Layer 1 (Katman1) bağlantısı işlem hacmi için kısıtlı kaldığında, işlemlerin hızını arttırmak için gelen yeni emirleri paketleyip bir üst bağlantı olan Layer 2 (Katman2) üzerinden bu emirleri gerçekleştiren bir sistem.

Optimistic Rollup’ı burada zero knowledge (ZK)’den ayıran bir unsur bulunmakta, bu da işlemleri doğrulamak adına farklı prosedürleri kullanıyor olmaları. ZK her emri kendi doğrulama prosedürlerine göre gruplara ayırırken, Optimistic Rollup bütün işlemlerin doğru olduğunu öne sürerek bir ayrım gözetmez.

Oldukça kullanışlı değil mi? Optimistic Rollup’ı denemeye hazır mısınız?

Şöyle başlayalım.

MetaMask’ınızı Optimism L2 Ağına Bağlayın

Her şeyden önce varlıklarınızı kullanabilmek için Web3 tabanlı MetaMask cüzdanınızı Optimism ağına bağlamalısınız. Tarayıcı eklentisi ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

Bu arada varlıklarınızı her zaman sıkı sıkıya korumaya özen gösterin. Bunun için güçlü güvenlik önlemleri alıp, belirlediğiniz şifreleri güvenli bir şekilde birden fazla yerde saklamayı ve asla kimseye vermemeyi deneyebilirsiniz.

MetaMask cüzdanınızı tarayıcı eklentisi üzerinden indirip hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken üç basit adım var:

Önce MetaMask tarayıcı eklentisini açın ve en yukarıda kalan “Ağlar” bölümüne tıklayın.

Daha sonra en aşağıda kalan “Custom RPC” veya “Add Network” (Ağ ekle) butonuna tıklayın.

Şimdi aşağıdaki fotoğrafta da belirttiğimiz bilgileri açılan kutucuğa girerek Optimistic Ethereum ağına bağlanabilirsiniz.

“Save” (Kaydet) tuşuna tıkladığınız andan itibaren varlıklarınızı köprülemeye başlayabilirsiniz. Optimism’in çeşitli dApps ve protokollerine ulaşmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi Optimism’in nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, diğer adımlarda varlıklarınızı nasıl köprüleyebileceğinizi ve UniSwap üzerinden Optimistic Rollup’ı nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Varlıklarınızı Optimism’e Köprülemek

Şu an MetaMask cüzdanınız Optimism ağına bağlı. Şimdi biraz ETH transfer edelim. Bunun için aşağıdaki adımları birlikte takip edelim.

Öncelikle Optimism gatewayi açın ve transfer etmek istediğiniz ETH miktarını girin

Hazır olduğunuzda “Deposit” (Yatırma) tuşuna basın. Daha sonra gelen MetaMask bildirimini de kabul etmek için “Confirm” (Kabul et) tuşuna basın.

Kabul ettikten sonra işleminizi Etherscan adresi de belirtilmiş şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca işleminizin gerçekleşebilmesi için gerekli olan onay sayısını da gözlemleyebilirsiniz. Bu işlem en fazla 10 dakika sürmektedir.

Köprüleme işleminiz tamamlandıktan sonra, varlıklarınızı Optimism üzerinden görmeye başlayabilirsiniz. Eğer isterseniz çekme (withdraw) emri de oluşturabilirsiniz.

Şimdi ise Optimism üzerinden köprülediğimiz ETH’larımızı merkeziyetsiz kripto takas protokolüne sahip olan Uniswap üzerinde nasıl kullanabileceğimizi öğrenelim. DeFi takas sisteminde seviye atlamanızın zamanı geldi.

Optimism Üzerinden Uniswap Nasıl Kullanılır?

Şu ana kadar Metamask cüzdanınızı Optimistic Ethereum ağına bağladınız. Üzerine de varlıklarınızın bir kısmını köprülemeyi de başardınız. Son adım ise bu varlıklarınız ile nasıl daha hızlı ve ekonomik takas yapacağınızı öğrenmek.

Uniswap’a buradan girebilirsiniz. Eğer daha önce Layer 1 üzerinden işlem gerçekleştirdiyseniz, işlem ücretlerinin daha düşük olması dışında arayüzde hiçbir farklılığın olmadığını da fark etmişsinizdir.

İşlem gerçekleştirmek istediğiniz varlıkları seçin.

Daha sonra ise miktarı girin. Not: Eğer ilk Uniswap kullanışınız ise, bir defaya mahsus olmak üzere onay gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için görselde görünen “Allow the Uniswap Protocol to use your DAI” (Uniswap protokolüne DAI’lerini kullanması için izin ver) butonuna tıklamanız gerekiyor.

Lütfen miktarı ve varlıklarınızı tekrar control edip doğruluğundan emin olduktan sonra “Confirm Swap” (Takası kabul et) tuşuna basın.

Uniswap üzerinden onaylandıktan sonra MetaMask bildirimi üzerinden tekrar onaylamanız gerekli. Burada aynı zamanda işleminizin detaylarını optimistic.etherscan.io üzerinden görebilirsiniz.

İşleminiz birkaç dakika içinde tamamlanacak. Sağ üstte çıkacak olan tamamlandı bildirimini gördüğünüzde işleminiz tamamlanmış demektir.

İşlem ücretleri kimseyi Web3 veya DeFi kullanmanın önüne geçirmemeli. Optimism gibi çözümler bizim için daha sağlam büyüyen bir Web3 tasarlarken bir yandan da bizi daha hızlı ve verimli olacak olan Ethereum 2.0’a götürüyor. Artık varlıklarınızı köprülemeyi öğrendiniz, fakat Web3 üzerinde araştırmalar yapmayı ve yeni fırsatları takip etmeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: Bankless

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Özgür Demirtaş

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kriptopara Yatırımcılarına Uyarılarda Bulundu

kriptopara Binance Coin

Harmony (ONE) ve The Sandbox (SAND) Teknik Analizi | 14 Aralık 2021