in

Ethereum’a Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Ethereum

Ethereum; finansal işlemlere ek olarak akıllı sözleşmeleri, merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler), tokenize edilmiş varlıkları ve merkeziyetsiz finansal hizmetleri işleyebilen son teknoloji bir açık kaynaklı blockchain platformudur.

Ethereum’un yerel para birimi Ether (ETH), piyasa değerine göre ikinci en büyük kriptopara birimidir. Buna ek olarak ETH, bu pozisyonu birkaç yıldır koruyor. Ethereum; yüksek kazanç getiren, yüksek riske sahip bir yatırımdır. Ethereum’un değeri düşerse kullanıcılar diğer yatırımlarda olduğu gibi yatırımlarının bir kısmını kaybedebilir.

Ethereum’un olağanüstü performansı hem geleneksel hem de kurumsal yatırımcıları cezbediyor. Bununla birlikte Ethereum’a yatırım yapmak, avantajlara olduğu gibi bazı dezavantajlara da sahiptir. Bu yazıda Ethereum yatırımının bazı artılarını ve eksilerini inceliyoruz.

 

Avantajlar

Oynaklık/ Volatilite: Oynaklık bir dönem olumsuz olarak değerlendiriliyordu. Akıllı yatırımcılar piyasa döngüsü modellerini fark ettiler. Bu sayede de yatırımcılar, piyasa balonlarının yarattığı parabolik karlardan faydalanabilirler.

Likidite: Ethereum; ticaret platformlarının, borsaların ve çevrimiçi komisyonculuğun dünya çapında yaratılması sebebiyle en likit finansal varlıklardan biridir. Ethereum’u çok ucuz maliyetlerle nakit veya altın gibi değerli eşyalarla oldukça hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Düşük enflasyon tehlikesi: Ethereum, kurcalamaya daha az duyarlı olan açık bir enflasyon stratejisine sahiptir. Blockchain sistemi sınırsız olduğu için yatırımcıların kriptopara biriminin tükenmesinden endişelenmesine gerek yoktur.

Dezavantajları

Ölçeklendirme Sorunları: Bitcoin, tek bir amaca hizmet eder. Bunun aksine Ethereum bir defter, akıllı sözleşmeler için bir platform vb. olarak hizmet eder. Bu durum da bazı kusurlara, bozulmalara ve saldırılara yol açabilir.

Ethereum

Zor Bir Programlama Dilini Kullanır: Ethereum’un ana dili Solidity’dir. Turing tamamlanırken ve C++, Python ve Java ile karşılaştırılabilir bir programlama dili kullanırken Solidity’yi öğrenmek zor olabilir. Birincil sorunlardan biri, yeni başlayanlar için derslerin zor olmasıdır.

Ethereum Yatırımı Tehlikeli Olabilir: Diğer kriptopara birimleri gibi Ethereum’a yatırım yapmak da tehlikeli olabilir. Kriptopara birimleri son derece değişken özelliklere sahiptir. Bu da hem artan kazançlara hem de sayısız kayıplara yol açar. ETH fiyatı geçmişte çok dalgalandı. Bu da bazı yatırımcılar, özellikle de acemiler için büyük bir dezavantaj olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

CheersLand: Kripto Projeleri İçin Hizmet Artırıcı Bir Oyun

SKRY

Sakaryaspor Fan Token Ön Satışı Devam Ediyor: $SKRY Token Nasıl Satın Alınır?