in , , ,

Ethereum ve Layer-2 Ekosisteminin On-Chain Analizi

Layer-2 çözümlerinin Ethereum ücretleri ve $ETH’nin değeri üzerindeki etkisini uzun süredir merak ediliyor. Bu çözümler daha düşük ücretler sunsa da uzun vadede ETH sahipleri için hala önemini koruyor. 

Ethereum ekosistemi, son zamanlarda gelişen zkEVM çalışmaları ve Coinbase tarafından oluşturulan yeni Optimistic rollup Base’in duyurulmasıyla ilgi gördü. Layer-2 çözümleri kısa vadede, işlem ücretlerini azaltırken Ethereum için daha düşük karlara yol açarak daha az deflasyonist bir ETH ile sonuçlanabilir.

ETH’nin uzun vadeli sahipleri veya “hodler” sayısı, kripto para biriminin 1.600 dolara yükselmesini desteklemek için bir araya geldiklerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir yıl veya daha uzun süredir hold edilen Ethereum miktarı, dolaşımdaki toplam miktarın %70’ini aştı. 2022 yılı boyunca, bu oran istikrarlı bir şekilde artarak hızlı satış yapma olasılığı yüksek olanların ETH’yi uzun vadede tutmayı tercih etmesiyle sonuçlandı.

Coinbase geçtiğimiz günlerde “Base” adlı yeni bir Ethereum Layer-2 çözümü sunmayı planladığını açıkladı. Optimism’in OP yığını üzerine inşa edilen bu çözüm, daha yüksek işlem hızı sunarken daha düşük ücretler sağlayarak bir milyardan fazla kullanıcıyı kripto para dünyasına çekmeyi amaçlamaktadır.

Ethereum ağındaki ücretlerde önemli bir artış oldu ve ortalama ücretler, Haziran 2022’den beri 8 dolar seviyesine ulaştı. Şu anda, temel işlemler tipik olarak yaklaşık 5 ila 10 dolar arasında bir ücret gerektirirken, dapp’ler için akıllı sözleşme etkileşimlerinin maliyeti dört kat daha yüksek olabilir.

Layer-2, Ethereum’un ana ağ ekosistemiyle karşılaştırıldığında daha fazla sayıda işlem gerçekleştiriyor. Bu durum, L2’de Ethereum’un L1 ekosisteminden daha fazla işlem gerçekleştirdiği anlamına geliyor. Ethereum’un ana ağındaki günlük işlem sayısı son bir yılda azalsa da Arbitrum ve Optimism’in ortaya çıkışı bu düşüşü telafi etti ve hatta aştı.

2022’de, hem Optimism hem de Arbitrum için ortalama işlem sayısı, önceki miktarın dört katından fazla arttı. Arbitrum kısa süre içinde 1 milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğinden ve Ethereum, Optimism ve Arbitrum arasındaki toplam işlem sayısı 2 milyona ulaştı.

On-chain aktivite L1’den L2’ye geçtiğinde, ücretlerde azalma ile kullanıcı sayısındaki artış arasında bir değişime sebep oldu. Ekonomik faaliyetler işlem ücreti açısından daha verimli olan L2’lere kayarsa ücretler için harcanan toplam ETH miktarı düşecektir.

İlerleyen süreçte beklenen artış gerçekleşirse işlemlerin çoğu Layer-2 çözümlerinde gerçekleşse bile toplam ücretler tekrar mevcut seviyelerine yükselebilir. Bununla birlikte, kısa vadede, Layer-2 çözümlerinin Ethereum için daha az deflasyonist bir ETH’ye yol açacak şekilde daha düşük karla sonuçlanması beklenebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

NFT

FOAD, Tonlarca Ödül İçeren Çekilişini Duyurdu

kriptopara

Boğa Piyasası Nedir?