içinde

Ethereum Testnet Birleşmesi Haziran’da Geliyor!

Ethereum

Ethereum blockchain’inin halka açık ana test ağı Ropsten, Proof-of-stake’ye (PoS) geçiş sürecinin son adımlarından biri olarak bir ”Merge (birleşme)” sürecinden geçecek.

Testnet birleşmesi (Testnet Merge), geliştiricilerin bir PoS ağına geçişinden önce olası riskler veya hatalar üzerinde çalışmasına izin verecek.

GitHub’daki geliştirici etkinliği, Ethereum’un Ropsten genel testnetinin, ana ağda kullanıma sunulmadan önce önümüzdeki ay bir “Birleşme” işleminden geçeceğini gösteriyor. Birleşme süreci, Ethereum’un uzun süredir beklenen mevcut proof-of-work (PoW) tasarımından bir Proof-of-stake (PoS) modeline geçişini ifade eder. Geçişten sonra, Ethereum üzerindeki işlemler madenciler yerine staker’lar tarafından işlenecek ve doğrulanacak. Bu da Ethereum’u daha hızlı ve “çevre dostu” bir ağ haline getirecektir.

Herhangi bir blockchain’in konsensüs mekanizmasını değiştirmek karmaşık bir işlemdir ve sonunda mainnet’e dağıtılmadan önce Ropsten gibi testnet’ler üzerinde birden fazla test yapılmasını gerektirir.

Ayrıca; Ethereum geliştiricileri, bu haftanın başlarında hata ödüllerini (bug bounty) 500.000 $ değerinde Ether (ETH) veya Dai’ye (DAI) kadar arttırdı. Bunlar, hem genel testnet’lerde hem de mainnet’te Ethereum’daki güvenlik açıklarını veya hataları bulan geliştiricilere verilir.

Ropsten birleşmesinin 8 Haziran’da gerçekleşmesi bekleniyor. Mainnet’te kullanıma sunulma tahminleri ise bu yılın son çeyreğini işaret ediyor. Bununla birlikte, stake edilen ETH’yi çekme (withdraw) işlemi gibi birkaç özelliğin Birleşme tamamlanana kadar beklemesi gerekecek.

Prysmatic Labs’ta Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Preston Van Loon, Twitter’dan paylaşım yaptı.

Ropsten birleşmesi, Ethereum’un bu yıldan sonraki mainnet birleştirmesi için büyük bir kilometre taşı.

Tüm piyasalarda korku hakimken Ethereum cephesinden gelen yeni gelişme, ETH için çok fazla bir hareket sağlamadı. Ethereum (ETH), bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %3’lük düşüşle 1954.91$’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

ApeCoin (APE) ve Stepn (GMT) Güncel Fiyat Analizleri I 19.05.2022

Ripple (XRP), FINCI ile Ortak Oluyor!