in ,

Ethereum Tabanlı Merkeziyetsiz Borsalar (DEX’ler) Rekor Kırıyor

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz borsalar DEX’ler, Dune Analytics’in düzenli olarak yaptığı verilere göre şu ana kadarki en yüksek hacime ulaştı.

ETH tabanlı işlemlerdeki yüksek ücret nedeniyle kullanıcılar şikayetçi olsa da; geçtiğimiz ayı toplamda 61 milyarlık işlem hacmiyle rekor kırarak tamamlayan Ethereum tabanlı DEX’ler, henüz bu ayın bitmesine 3 gün varken 60 milyar seviyesine dayandı. Ay sonuna kadar bu hacmin 70 milyar seviyesine yaklaşacağı öngörülmekte.

DEX

Kaynak : https://duneanalytics.com

2020 yılının sonuna doğru hacimler de iniş çıkış olsa da 2021’in ilk günlerinden beri işlem sayısı rekor kırmakta.  Bu son iki ayda ortaya çıkan işlem hacmi şu ana kadar toplam hacmini çoktan geçti. Kimi kullanıcılar halen Ethereum tabanlı DEX’lere güvenmiyorlar. Ancak son 1 yıllık gelişmeye bakılırsa veriler pek de öyle göstermiyor. Kripto Para dünyasındaki 2021 boğa koşusuyla artan kullanıcı sayısının da elbette bunda etkisi vardır. Aynı zamanda istatistiklere baktığımızda merkeziyetsiz borsa coinlerinin getirisi merkezi olanlara göre daha fazla. Bunun da DEX’lerdeki cazibeyi arttıran bir aktör olarak görebiliriz.

DEX’lerdeki hacim olarak en büyük payı UniSwap almakta. Toplam hacimde rekor üstüne rekor kıran Uniswap’ta ise son aylık veriler şu şekilde: Ocak ayında 7 milyarlık işlem hacmiyle rekor kıran UniSwap 15 şubatta 8 milyarı aştı. 2020’nin sonuna doğru bir düşüş yaşanmıştı. Uniswap ağustos ayında 5 milyar 800 milyonluk işlem hacmi ile rekor kırmıştı. Ocak ayının başında bu rekoru yakalayan Uniswap, 22 Şubat tarihinde 4 milyar dolar hacim seviyesinde.

Kaynak : https ://duneanalytics.com

Ethereum dışında ise bir diğer göze çarpan aktör ise Binance Smart Chain’de yer alan Pancakeswap. Onlar da günlük işlem hacminin 1 milyar doları aştığını bildirdi. Bu da demek oluyor DEX’lerde Ethereum dışındaki aktörler de yavaş yavaş yükselmekte. İlerleyen günlerde merkeziyetsiz borsalarda işlem hacminin artıp artmayacağını beraber gözlemleyeceğiz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

MicroStrategy CEO’suna Milyarlarca Bitcoin Satın Aldıran Kitap

25 Şubat 2021 Tarihli Dogecoin (DOGE) Fiyat Analizi