in ,

Ethereum Ropsten Testnet’inin Proof-of-Stake’e Geçişi Gerçekleşti!

Ethereum bir blog gönderisinde Ropsten test birleştirmesinin 8-9 Haziran’da gerçekleşmesinin planlandığını duyurmuştu. Yapılan son açıklamaya göre Ropsten testnet’inin Proof-of-Stake geçişi tamamlandı.

Ethereum’un en eski test ağı olan Ropsten, ana Ethereum blokzincirindeki birleşmenin önündeki son testlerden biri olarak, Proof-of-Stake geçişi için hazırlanmak üzere. Ropsten birleşmesi için kesin zamanlama birkaç değişkene bağlı olarak belirlenecek olsa da, Ethereum’un paylaştığı resmi bir blog gönderisine göre 8-9 Haziran’da gerçekleşmesinin beklendiği belirtilmişti.

Test ağı birleştirmenin temel amacı, Ethereum’un ana ağ birleştirmesini bu yıl içinde uygulamaktır. Ethereum çekirdek geliştiricileri, ana ağda bir shadow fork’u ve Kiln adlı bir test ağında başka bir birleştirme de dahil olmak üzere geçmişte birleştirme testleri gerçekleştirdi.

Bu birleştirme, Ropsten’in iki zincirini alacak; biri PoW diğeri PoS beacon chain. Ve kodlarını bir araya getirecek. Bu, Ethereum ana ağ birleştirmesinin daha sonra geçeceği sürecin aynısıdır.

Ropsten birleştirme, Ethereum node’larını çalıştırmak için kullanılan istemci yazılımının olay sırasında normal ve hatasız çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için birçok kritik adımdan biridir. Yaklaşan Ropsten birleştirmesine katılan birkaç istemci yazılım ekibi arasında; Lighthouse, Lodestar, Prysm, Nimbus, Teku, Besu, Erigon, go-ethereum (geth) ve Nethermind yer alıyor.

Ethereum

Yaklaşan birleştirme, yalnızca Ropsten’in Proof-of-Work sürümü, Terminal Total Difficulty (TTD) adı verilen önceden belirlenmiş bir metriği geçtikten sonra gerçekleşecektir. Bu, herhangi bir kötü niyetli varlığın yapay olarak hashrate elde ederek birleştirme ile uğraşmasını önlemek için çok yüksek bir 50 katrilyon seviyesine ayarlandı (ki bu, bu test planlandığında ilk kez gerçekleşti).

Ropsten bir test ağı olduğundan hash oranı düşüktür. Bu nedenle, birleştirme node operatörleri, istemcilerini hem yürütme katmanı hem de konsensüs oyuncu istemcileri için Ropsten Terminal Total Difficulty (TTD)’yi geçersiz kılmak için manuel olarak yapılandırmak zorunda kalacaklar. Bunun bugün sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Kullanıcılar, Ropsten birleştirmesinde gözlemlenen sorunları rapor ettikten sonra, geliştiriciler Goerli ve Sepolia dahil olmak üzere diğer test ağlarında planlanan diğer birleştirme testlerine geçecekler. Yapılan son açıklamalara göre Ethereum Ropsten testnet’inin Proof-of-Stake (PoS) geçişi tamamlandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Jack Dorsey’in 2,9 Milyon Dolara Satılan Tweet NFT’si Şu Anda 29 Dolarlık Teklife Sahip!

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 8 Haziran 2022