in ,

Ethereum Roadmap 2022: Merge’den Sonra Neler Yaşandı?

Dünyanın en büyük ikinci blok zinciri Ethereum, başarılı bir şekilde Proof-of-Stake mekanizmasına geçiş sürecini tamamladı. Vitalik Buterin, uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 protokolü için ayrıntılı bir yol haritası yayınladı.

Ethereum yol haritası Beacon Chain, Sharding ve eWASM’den oluşuyor. Yol haritasında yer alan her aşama, blok zincirinin güvenliğinden ve işleyişinden ödün vermeyecek yeniliklere sahip.

Beacon Chain: Ethereum’un mevcut PoW zincirine paralel olarak çalışacak bir PoS zinciridir. Bu hibrit yaklaşım, geçiş gerçekleşirken mevcut sistemin çalışmaya devam etmesini sağlamak için düşünülmüştür. PoS sisteminde, bir validatör madencilik sürecine katılmak için bir miktar ETH stake etmelidir.

Sharding: Ethereum’un ölçeklenebilirlik yeteneklerini geliştirmeye odaklanan Sharding, veri işleme sorumluluğunu ağdaki node’lar arasında bölerek çok daha yüksek işlem hızı ve çıktı elde eder. Temel olarak sharding, büyük bir veritabanının kendi işlem zincirine sahip daha küçük parçalara bölünmesidir. Gerçekleşen bu iş bölümü sayesinde işlemlerin paralel olarak işlenmesi ve depolanması kolaylaşır.

eWASM: Ethereum-flavored Web Assembly (eWASM), hem PoS hem de sharding’i içeren daha gelişmiş bir Ethereum Virtual Machine (EVM) sunar. eWASM, parçalanan zincirlerin işlevselliğini arttırmaya odaklanır. Bu güncellemeyle Ethereum’un ölçeklenebilirlik işlevlerinin arttırılması amaçlanır.

Merge Sonra Ethereum Roadmap

Merge sonrası gerçekleşmesi beklenen birkaç aşama daha bulunuyor. Zincir, Surge, Verge, Purge ve Splurge güncellemelerinden de geçecek.

Surge: The Surge, işlem gruplarının zincir dışı yürütüldüğü, hızın iyileştirildiği ve ağ ücretlerinin düşürüldüğü sharding gibi Layer-2 çözümleriyle Ethereum’u ölçeklendirmeye odaklanır.

Verge: Verge, Merkle proof’la bağlantı güçlü bir yükseltme olan “Verkle Trees”ı sunar. Temel olarak ağdaki depolamayı optimize eden ve node boyutunu azaltan başka bir ölçeklendirme yükseltmesidir.

Purge: Purge, depolamayı artırmak ve ağ tıkanıklığını azaltmak için bazı geçmiş verileri silen temizleme işlemidir.

Splurge: Ethereum yol haritasındaki son yükseltme olan Splurge, önceki yükseltmelerden sonra sorunsuz ağ operasyonlarını sağlamak için birkaç küçük yükseltme ve ince ayardan oluşuyor.

Yeni ve daha iyi hale gelen Ethereum 2.0, kullanıcılar için başarılı bir deneyim sunuyor. Merge, aynı anda birkaç blok zinciri sorununu çözmeyi hedefledi ve bunu başarmış gibi görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sorare

Sorare’de Forvet Oyuncusu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

funding round

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri