in ,

Ethereum Name Service (ENS) Layer-2 Ekosistemine Genişlemeyi Planlıyor

Ethereum Name Service (ENS)

Ethereum Name Service (ENS), Arbitrum ve Optimism gibi Layer-2 çözümlerinin ENS alan adlarıyla birlikte çalışabilirliğini uygulama planlarını özetleyen yol haritasını güncelledi.

ENS Labs’in 29 Haziran Perşembe günü yaptığı bir topluluk görüşmesi sırasında gerçekleştirdiği açıklamaya göre proje, ENS alan adlarıyla Layer-2 birlikte çalışabilirliğini uygulayacak.

Ekip, bir mekanizma sağlayarak alan adı kayıtlarını ve işlemlerini daha geniş bir kullanıcı tabanı için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Ekip, ENS zincir dışı kayıt sözleşmesi ve Coinbase tarafından işletilen cb.Id projesi, Lens Protokolü ve OptiNames dahil olmak üzere çeşitli hizmet sağlayıcıların yardımıyla zincir dışı çözümleyicileri kullanmayı planlıyor.

ENS ekibi, .art ve .box dahil olmak üzere web entegreli alan adı TLD’lerinin yakın entegrasyon için ENS Labs ile iş birliği yaptığını duyurdu. Bu, kullanıcıların ENS aracılığıyla tarayıcı destekli adları kaydetmelerine olanak tanıyacak. Ayrıca, DNS adlarının bu yıl ilk kez Ethereum blok zincirinde NFT olarak alınıp satılmasını da sağlayacak.

Bu bağlamda, görüşme sırasında tartışılan ve yol haritasında yer alan bir diğer özellik, web adlandırma protokolü olan DNS’i hiçbir işlem maliyeti olmadan ENS’ye aktarma ve böylece gazsız hale getirme seçeneğini içeriyor. Ekip, yılın üçüncü çeyreğinde yayınlaması planlanan bu özelliğin, ENS ekosistemine web erişilebilirliğini geliştirme ve geleneksel internet kullanıcıları için giriş engelini azaltma potansiyeline de sahip olduğunu belirtti.

ENS kurucusu ve baş geliştiricisi Nick Johnson yaptığı açıklamada: “Üçüncü çeyreğin sonundan önce piyasaya sürmeyi hedeflediğimiz gazsız DNS adları ve genişletilmiş Layer-2 birlikte çalışabilirliği, ENS adlarını Web3’te merkeziyetsiz dijital kimlik için standart haline getirme hedefimizin bir sonraki adımlarıdır” ifadelerini kullandı. Johnson konuşmasının devamında ise bu tür gelişmelerin, Ethereum ve kripto sektörüne katılımı basitleştirmek ve erişilebilirliği artırmak için kilit önem taşıdığını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Binance Kurumsal Yatırımcılar Hakkında Rapor Yayınladı

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Ölçeklendirme Tartışmaları 1: Ölçeklendirme Yolları Nelerdir?