in , ,

Ethereum Merge, Stablecoin’leri ve DeFi Protokollerini Etkileyebilir mi?

Ethereum

Ethereum, blok zinciri daha ölçeklenebilir ve daha hızlı hale getirecek bir hisse kanıtı (PoS) sistemine doğru ilerliyor. Yayınlanan bir raporda, Ethereum’un proof-of-stake (PoS) ağına geçişinin DeFi protokollerini ve blok zinciri ağında çalışan stablecoin’leri etkileyebileceği ileri sürüldü. Rapora göre stablecoin’lerin Ethereum gibi blok zincirlerinde kullanımı önemli ölçüde arttı.

Rapor, Ethereum Merge‘in DeFi uygulamalarının çoğuna ev sahipliği yaptığı için stablecoin’lerin istikrarını etkileyebileceğinin altını çizdi.15 Eylül’de yapılması planlanan Merge, Ethereum blok zincirinin PoW konsensüs mekanizmasından PoS’a geçişi ile sonuçlanacak. Bazı topluluk üyelerinin Merge konusunda endişeleri bulunuyorken Tether (USDT) ve Circle (USDC) gibi büyük stablecoin ihraççıları desteklediklerini açıkladılar.

Ethereum

Ethereum’daki en büyük merkeziyetsiz stablecoin’lerden biri olan DAI’nin yaratıcısı MakerDAO, Ethereum Merge sonrası ortaya çıkabilecek birkaç problemin altını çizdi. Altı çizilen sorunlardan birkaçı negatif finansman, perpetual contract backwardation, ağ kesintileri, siber saldırılar olarak sayılabilir. Bununla birlikte Grayscale, Merge’ün ERC-20 token’larını etkileyebileceğinden endişe duyduğunu da dile getirdi. Grayscale’e göre Merge, akıllı sözleşmelerde kilitli token’ları sonsuza kadar kilitleyebilir.

Ethereum geliştiricileri tüm bu olasılıkları değerlendirmiş ve önlemini almış gibi görünüyor. Merge’ün taban katmanında gerçekleşecek olması ağı etkilemeyeceğine dair düşünceleri güçlendiriyor. Ayrıca, çoğu DeFi protokolü de bu potansiyel sorunların gerçekleşmeyeceğine dair görüşlerini belirtti. Çoğu uzmana göre Merge sonrası öngörülen sorunların hiçbiri gerçekleşme bile stablecoin’lerin geleceği DeFi sektörü için hala büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

BNB Chain ve Google Cloud Birlikte Yeni Adımlar Atıyor!

Symbiosis Finance (SIS) Testnet’ine Nasıl Katılınır?