içinde ,

Ethereum Merge Sonrası Gelişmeler Nasıl Okunmalı

Crypto Pragmatist haber bülteninin kurucusu Jack Niewold, Twitter hesabı aracılığıyla takipçileriyle Merge’ün küresel blok zinciri topluluğuna olası etkilerini değerlendirdiği bir tweet dizisi paylaştı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise yeni fork’lanma riskleri için değerlendirmelerde bulundu.

Merge, Ethereum’un mevcut konsensüs algoritmasından (Proof-of-Work/PoW) Proof-of-Stake/PoS adı verilen yeni, daha ölçeklenebilir bir sisteme geçişidir. 

Eylül 2022’de gerçekleşmesi beklenen Merge sonrası olası gelişmeleri değerlendiren Niewold’ün öngördüğü üç tür risk grubu bulunuyor. Riskleri teknolojik, lojistik ve çatallanma başlıkları ile ele alan kripto analisti, bu başlıklar dışında gerçekleşebilecek risklerin PoS’tan PoW’a geçişin beklenmeyen teknik sonuçlarıyla ilgili olacağını belirtti.

Ethereum, Proof of Work üzerinde ilerleyen bir zincire sahipken Merge, onu etkin bir şekilde ikiye bölüyor diyerek bunu çatallanma riski adı altında ele alan Niewold, bu durumu kripto dünyasında yaşanan bir iç savaş olarak betimliyor.

Niewold bu risklerin potansiyel tehlike arz etmediğini de vurguladı. Örneğin Merge’ün tarihinin tekrar ertelenmesi bir lojistik risk olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte çatallanma ile ilişkili riskler, ağ katılımcıları için en problemli olan başlığı oluşturuyor. Niewold’a göre USDT veya USDC gibi merkezileştirilmiş stablecoin’ler, Merge sonrası eşit versiyona sahip olacak.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise topluluk içindeki gerçekleşmesi beklenen iç savaşla ilgili endişeleri reddetti. Vitalik Buterin, potansiyel çatallanmaların Ethereum’a kayda değer bir zarar veremeyeceğine inanıyor.

Vitalik, Ethereum

Buterin, topluluk üyelerinin yükseltme etrafında toplandığını belirtiyor. Böylelikle zincirin rakip sürümlerini başlatma girişimlerinin, madencilerin ilgisini çekmeyeceğini düşünüyor. Ethereum kurucu ortağı zincirde yaşanacak çatallanmayı savunanların, Merge olayından yararlanmak isteyen fırsatçılar olduğunu iddia ediyor.

Ethereum Classic (ETC) şu anda 19. en büyük kripto para birimi olarak listelerde yer alıyor. Token, Merge olayının başlangıcında önemli bir ralli yaşadı. Bu geçişin, enerji tüketimini %99,5 oranında azaltması, Token için iyi olan bir deflasyonist token arzı oluşturması ve kullanıcıların bir ağ doğrulayıcısı kurmasında maliyeti düşürmesi bekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

EQIFi (EQX) DeFi Sektöründe Neleri Değiştirecek?

Koinsaati, Veri

AMM Nedir? DeFi’deki Rolü Nedir?