in , ,

Ethereum Merge Nedir?

Ethereum

Ethereum, blok zinciri daha ölçeklenebilir ve daha hızlı hale getirecek bir hisse kanıtı (PoS) sistemine doğru ilerliyor. Ethereum’un mevcut konsensüs algoritmasından (Proof-of-Work/PoW) Proof-of-Stake/PoS sistemine geçişin 19 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor. Merge olarak tanımlayabileceğimiz bu geçişin açıklanmasının ardından daha önce ayı piyasasından olumsuz olarak etkilenen Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) fiyatı hızla değer kazandı. Peki, nedir bu Ethereum Merge gelin birlikte inceleyelim.

Ethereum Merge nedir sorusunu ele almadan önce kısaca Ethereum’un ne olduğuna değinirsek Ethereum, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir bilgi işlem platformu ağıdır. Ethereum’un ana fikri, Bitcoin’de olduğu gibi merkeziyetsiz ve programlanabilir bir platform oluşturmak için kullanılan blok zinciri teknolojisine dayanıyor. Halihazırdaki sisteme göre Ethereum Mainnet, Beacon Chain ile paralel olarak çalışır. Birincisi bir PoW sistemi olarak işlev görürken ikincisi PoS’dur. Merge sonrası bu iki ağ birleşerek tek bir yapı olarak çalışacak.

Kısaca söyleyecek olursak Ethereum’un yaklaşmakta olan yükseltmesi Merge, Ethereum’un ana ağı ile Beacon Chain PoS sistemi arasındaki değişimi ifade etmektedir. Ethereum, kullanıcılara daha verimli ve daha kullanışlı bir sistem sunmak için Proof-of-Stake mekanizmasına geçişi hedefliyor. Bu durum geliştiricilerin, ETH madenciliği yapmak için güçlü bilgisayar süreçleri yerine, ödül karşılığında ETH yatırabilecekleri anlamına geliyor.

Merge’ün gerçekleşeceğinin ilan edilmesinin ardından Ethereum’un yüksek işlem ücretlerini düşüreceği beklentisi oluştu ancak beklenilenin aksine ağın enerji ihtiyacı %99.95 azalacak ve Ethereum nispeten çevre dostu bir dijital varlığa dönüşecek. Ethereum’un yeni sürümü, yoğun madenciliği ortadan kaldıracak olan madencilik gücü sorununu ele alacak. Ethereum ağında yıllık token ihracının yaklaşık %90 oranında azalması ve ETH enflasyonunun büyük oranda düşmesi bekleniyor. Birçok gelişmeyi bünyesinde barındıran Merge, Ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirecek ve her Ethereum kullanıcısının yaşadığı sorunlarını azaltacak.

Testnet Merge, projeyi Ethereum’un bu yılın sonundaki ana ağ yükseltmesine bir adım daha yaklaştırıyor. Başarılı Testnet Merge, mevcut bir ağı ana Ethereum blok zinciri ile ne kadar başarılı bir şekilde entegre edebileceklerini gösterir. Ropsten, Sepolia ve Goerli test ağı birleşmesi büyük ölçüde başarılı oldu. Bu aşamadan sonra tek bir adım kalıyor, o da Ethereum Merge’ün gerçekleşmesi.

Piyasa genelinde heyecanla beklenen Ethereum Merge güncellemesi de fiyat hareketlerine pozitif yansıyor. ETH, bu yazının hazırlandığı sıralarda ise 1.941 dolardan işlem görüyor. ETH fiyatı son 7 gün içerisinde yaklaşık olarak %35 artış yaşarken son 30 günde kripto para biriminin değeri %72 arttı. Ethereum (ETH) geliştiricileri ETH Merge’ün tarihini açıkladığında Ethereum Classic’e (ETC) ilgi de doruk noktasına ulaştı. ETC Temmuz ayında %241.09 artış gösterdi. Birkaç uzman, Ethereum’dan ayrılan madencilerin Ethereum Classic’e geçiş yapabileceklerini çünkü ETC blok zincirinin Ethereum madencilik ekipmanı ile uyumlu olduğunu açıkladı.

Merge haberlerinin çıkmasının ardından ETH fiyatındaki artış göz önüne alındığında yatırımcılarda Merge’ün daha düşük gaz ücretleri, daha yüksek işlem hızları ve daha az yoğun enerji kullanımı gibi avantajları beraberinde getireceği düşüncesinin yerleştiği anlaşılıyor. Merge haberleri ve Ethereum’da yaşanan diğer olumlu gelişmeler, ETH fiyatını pozitif yönde etkiliyor. Ethereum geliştiricileri süreci planladıkları gibi yürütürlerse ETH fiyatının artmaya devam etmesi oldukça muhtemel görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sweatcoin (SWEAT) IDO’suna Nasıl Katılınır?

Bitcoin

Bitcoin Düşüşü Powell’den mi Kaynaklanıyor? Düşüş Devam Edecek mi?