içinde , ,

Ethereum Merge, Kripto 2.0’ı Başlatacak mı?

Ethereum’daki beklenen Merge ile ilgili EndoTech CEO’su ve Kurucusu Anna Becker, açıklamalar yaptı. Merge’ün sonunda kriptonun ana akımda rol almasını beklediğini söyledi.

Kripto dünyasında uzun zamandan beri beklenen “Ethereum Merge” için gerçekleşme zamanı yaklaştı. “Ethereum Merge”, Ethereum blok zincirinin altında yatan algoritmanın yükseltilmesi ile ilgili bir çalışmadır. Birleşme ile yapılan işlemler daha az enerji ile daha hızlı hale gelecek. Yeni blok zincir mevcuttaki gibi her onaylanan işlem için yeni blok ekleyecek. Fakat mevcuttakinden farklı bir şekilde çalışacak.

Bu sürecin nasıl ilerleyeceğine dair birçok spekülasyon olsa da kaygılarda bulunmaktadır. Bitcoin’den sonra en değerli ikinci kripto birimi olan Ethereum’un gelecekteki değeri ile ilgili konuşmalar ise sürüyor. Bunlara ek olarak geçişin düzgün olmaması durumunda oluşabilecek altyapıdaki kesintileri de sektörü etkilemektedir.

Ethereum Merge ve Daha Büyük Kullanımlar

Ethereum’un Bitcoin gibi sadece değer aktarmak üzerine kurulu bir sisteme sahip değildir. Fakat diğer merkeziyetsiz sistemler ve işlemler için öncü bir ekosistemdir. Bunlara örnek olarak NFT’ler ve benzersiz dijital öğeler gösterilebilir. Değer depoları olan bu öğeler aynı zamanda dünyadaki gerçek nesnelerle de bağlantılıdır.

Risk ve korkulara rağmen, son iki ayda Ethereum fiyatı iki katına çıktı. Bunun sebebi olarak madencilik ihtiyacının ortadan kalkması gösterilmektedir. Fakat uzun vadede önemli olmayan bu konular, şu an için kripto dünyasında dönüm noktası olarak görülmektedir. Hatta süreç, kripto 2.0’ın doğuşu olarak da nitelendirilebilir. Kripto için yeni bir çağ başlatan Merge, sürecin düzenlenmesiyle daha nitelikli bir hale gelebilir.

Daha Hızlı İşlemler Maliyetleri Düşürecek

Yeni algoritma dahilinde, işlem hızlarının %769.000 oranında artması bekleniyor. Mevcutta dağıtılmış bilgisayar ağına kıyasla yeni protokolde, işlemi doğrulamak daha az sayıda validator ile gerçekleşecek. Sisteme doğrulama için ödeme yapanlar ise Ethereum kazanacak. Böylelikle yükselme ile daha hızlı işlemlerle aynı anda daha fazla işlem yapılabilecek. Böylelikle blok zincirde ölçeklenebilirlik sağlanabilecek. Ek olarak bu durumun, işlem ücretlerini düşürmesi ve sabitlemesi bekleniyor.

Merge: Yeni Teknoloji Daha Yalın ve Daha Yeşil

Mevcutta teknik ve düzenleyici kaygılar mevcuttu. Bu kaygıların yanı sıra, çevresel kaygılar da kripto sektörünü ekonomik sistem olma arayışında geri tutmaktaydı. Kripto sektöründe, işlemleri doğrulamak için gereken elektrik miktarı, büyük bir karbon ayak izine sahipti. Merge, Ethereum’un %99,9 daha az enerji kullanması ile sektörün büyümede ve engellerden birini ortadan kaldırmasına katkı sağlayacaktır. Araştırmacılar bu değişikliği, otomobillerin emisyonlarını sıfıra yakın hale getirmesine benzetiyor.

Ethereum

Tüm bu iyileştirmelerle daha fazla kripto kullanımı beklenmektedir. Bu doğrultuda, daha fazla kullanım senaryosuna yol açacaktır. Kriptoda daha fazla işlem hacmi, daha karmaşık ticaret stratejilerine sahip olma yeteneğine yol açacaktır. Buna ek olarak daha sağlam yatırım tavsiyesi ve piyasa analizi sunma yeteneğini de getirecektir. Böylelikle bankacılık, finans gibi sektörlerde dahil olmak üzere NFT’lerin daha geniş bir şekilde benimsenmesinin yolunu açacaktır. NFT’lerdeki bu değişim, Web3’ün benimsenmesini de hızlandıracaktır.

Yönetmelikte Paralel Gelişmeler Önemli

Tüm bu yönlerin yanı sıra kripto sektöründe hükümetlerin net düzenleyici yaklaşıma ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, proaktif uyumluluğa doğru bir iç değişime ihtiyacı var. Düzenleme, özellikle kripto pazarları ve ticareti söz konusu olduğunda önemlidir. Sektördeki dalgalanmalar, kara para aklama olayları gibi endüstrideki zayıflıklar da ele alınmalıdır. Getirilen güvenceler, sektöre daha fazla meşruiyet sunacak ve ekonominin güvenilir bir sektörü haline getirecektir. Birleşme sebebiyle sektörde dalgalanmalar beklense de uzun vadedeki süreç en kritik kısım olarak nitelendirilebilir. Daha hızlı, daha verimli ve daha az enerji yoğun teknoloji ile kripto nihayet ana akım bir rol oynayacak bir konumda.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Solana Name Service Nedir?

Chiliz Chain 2.0, Chiliz Ekosisteminin Geleceği için Ne Anlama Geliyor?