içinde ,

Ethereum Merge için Resmi Başlangıç Tarihi Açıklandı!

Ethereum Vakfı, 24 Ağustos Çarşamba günü uzun zamandır beklenen Ethereum Merge blok zincirinin bir proof-of-stake konsensüs mekanizmasına yükseltilmesi için resmi parametreleri açıkladı.

Proof-of-stake, bir blok zincirinde bütünlüğü korumanın bir yöntemidir. Bununla birlikte bir kripto para biriminin kullanıcılarının kazanmadıkları kripto paraları basamamasını sağlar. Ethereum’un mevcut proof-of-work sisteminden PoS’un daha enerji verimli olduğu düşünülmektedir.

Bellatrix yükseltmesi, 6 Eylül’de Beacon Chain’de etkinleştirilecek. Bu yükseltme, Merge işleminin geri kalanını harekete geçirmekten sorumludur.

Etkinleştirme, saat 11:34:47 UTC yani Türkiye saati ile 14:34:47’de gerçekleşmesi gereken Beacon Chain’de 144896 dönemi için planlanmıştır.

Ethereum Merge

Bundan sonra Merge’ü tetikleyen Terminal Toplam Zorluk (TTD) değeri 58.750.000.000.000.000.000.000.000 olacaktır. Bu TTD’ye 10 Eylül ile 20 Eylül arasında ulaşılması bekleniyor. Ethereum geliştiricileri, 15-16 Eylül’ü hedeflediklerini geçmiş çağrılarda ima ettiler.

Bu süre zarfında, zorluk seviyesi sonunda proof-of-work’ün artık mümkün olmayacağı noktaya kadar artacaktır.

TTD 58.750.000.000.000.000.000.000.000’a ulaştığında ağ, execution katmanını yeni konsensüs katmanıyla birleştirecek ve yeni proof-of-stake konsensüs protokolüne geçecektir.

Merge; Ropsten, Sepolia, Goerli dahil olmak üzere birden fazla test ağı (testnet) ortamında proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçişleri test eden bir dizi testnet’ten sonra gerçekleşecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Aptos Ekosistemine Genel Bakış: Bölüm 2

EVMOS Neden Artıyor?