içinde ,

Ethereum Merge Hakkında Türk Fenomenleri Ne Konuştu?

Ethereum Merge

Ethereum Merge, blog yazısında yayınlanan resmi gönderiye göre Merge’ü tetikleyen Terminal Toplam Zorluğu değeri 58750000000000000000000 ve bu değere 10-20 Eylül 2022 tarihleri arasında ulaşılması bekleniyor. Bu yazımızda, Türk kripto fenomenlerinin Ethereum Merge hakkında konuştuklarını aktarıyoruz. 

0xcFloki.eth

Mayıs 2022’de 0xcFloki.eth, “Merge sonrası Ethereum’un birden fazla Layer-1’i yok edişini izleyeceğiz” dedi. Uzun vadede Layer-2’lerin içinde kalmalıyım diye de ekledi. 0xcFloki.et’nin bu yazdıklarından Ethereum Merge’ün Layer-2 blok zincirlerinin avantajına olacağı anlamı çıkıyor.

DogaOzcan

DogaOzcan Ethereum Merge için neleri getireceği ve getirmeyeceği ile ilgili detaylı bir flood paylaştı. DogaOzcan Ethereum Merge için Merge’ün gaz ücretlerini azaltmayacağını, Merge sonrası işlemlerin gözle görülür şekilde daha hızlı olmayacağını, Merge sonrası stake APR 2’nin 3 katına çıkmayacağını, Merge sonrası stake edilen ETH’nin geri çekilemeyeceğini, para çekme işlemleri etkinleştirildiğinde stake edenlerin tümünün stake’ten çıkamayacağını belirtti.

DogaOzcan, bu yorumuna kaynak olarak ise Ethereum’un resmi blog kaynağını ekledi.

Cryptoloss

Cryptoloss, Ethereum Merge ile birlikte Layer-2’ler için heyecanlanmaya başladığını belirtti. Ethereum Merge’ün Layer-2’ler için önemli olduğunu ve onların avantajına olacağı konusu mention’larında yer alarak dikkat çekti.

Ori

Ori, Ethereum Merge için Ethereum’un proof-of-stake (PoS) tasarımındaki kusurlarını ele alan bir flood paylaştı. Kusurları için ise dağıtımına önem vermek yerine validator sayısını artırmaya odaklanmak, yetki eksikliği, Lido gibi aktörlerin boyutunu artırır ve stake dağılımını bozar dedi.

Kusurlara şu şekilde devam etti;

  • Gereksiz Slash kuralları, potansiyel validator node’ları çalıştırmaktan korkutur.
  • Validator numarası odaklı tasarım, uygun Light Clients tasarımını engeller ve kesinlik sürelerini aşırı derecede artırır.
  • Uygun Light Clients olmaması, RPC’lere iyi alternatifler oluşturmayı zorlaştırır.

Stake dağılımının az sayıda ABD merkezli aktörün elinde olması, Merge sonrası hükümetin sansür zorlaması olasılığını artırdığını dile getirdi. Böyle bir durum meydana gelirse bu aktörler staking hizmetini vermeyi durdurmayı seçebilmeleri gerektiğini ancak Ethereum’un konsensüs yapısının Slash şartları buna izin vermediğini ekledi.

Bratu

Bratu, Ethereum Merge’ün ne anlama geldiği ile ilgili bir flood paylaştı. The Merge için “Merge, Ethereum’un bir hisse kanıtı modeline geçmesi anlamına geliyor. ETH madenciliğini modası geçmiş hale getirecek ve kripto’da enerji kullanımında ciddi bir düşüşe kapı açabilir. Ayrıca, Ethereum sahiplerine ‘ETH2.0’ staking yoluyla getiri sağlayacak.” dedi.

Beacon Chain aracılığıyla bir POS modeline geçişin, Ethereum’dan gelen enerji kullanımını tahminen %99 oranında azaltacağının tahmin edildiğini belirtti. Sektördeki birçok kişinin, bu “fazla enerji” engelinin üstesinden gelmeyi Ethereum blok zincirinde yaklaşan en büyük değişiklik olarak gördüğünü ekledi. Ve şu anda, Ethereum blok zinciri saniyede yaklaşık otuz işlemi tamamladığını, Merge sonrası ise bu sayının on kat ve üzerine çıkmasının beklendiğini ifade etti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Shardeum Testnet’ine Nasıl Katılınır?

Elon Musk’ın Yeni Gözdesi: Milo Inu Token Nedir?